Неділя, 21 Квітня, 2024

Книжкові війни: цифра б’ється з папером

Найбільший інтернет-магазин Amazon недавно показав, що таке монополія в сучасному світі. Він хоче підняти продажі електронних версій книг, будь-якими способами погіршуючи привабливість паперових варіантів від тих же видавців. Останні кажуть, що це якщо не війна, то прямий грабіж.

Протистояння Amazon і видавництв почалося з того, що магазин став затримувати доставку паперових книг на двох континентах і піднімати ціни на них. Літературне товариство розлютилося і почало збирати підписи для звернення до уряду. «Що це, якщо не грабіж, – говорить представник видавничого дому Melville House Денніс Лу Джонсон. – Коли таке робить мафія, тоді це незаконно».

Amazon у відповідь на подібні звинувачення небагатослівний. «Ми говоримо, коли нам є, що сказати», – сказав засновник і директор цього магазину Джефрі Безос.

Битва за папір

Першими від дій Amazon постраждали американські покупці паперових книг видавництва Hachette. Це четвертий найбільший видавничий будинок у країні. Користувачі не могли замовити книги цього видавництва, які вийдуть цього літа і восени.

Такий же прийом Amazon застосувала і проти німецької книжкової компанії Bonnier Media Group. Експерти вважають, що інтернет-магазин робить це для стимуляції продажів електронних книг. Видавці намагалися судитися з Amazon, проте у відповідь отримали федеральний антитрастівський позов.

«Ми будемо захищати значимість книг наших авторів і нашу власну роботу з редагування, дистрибуції та реклами, – коментує конфлікт старший віце-президент Hachette Софі Коттрелл. – Ми сподіваємося, що ця важка ситуація скоро закінчиться, але ми не пошкодуємо сил і вивчимо всі можливості».

Її підтримує генеральний консул американської гільдії книговидавців Джен Константин, яка вважає, що магазин діє незаконно. «Amazon явно має значну частку ринку і зловживає цією можливістю для підтримки і збільшення свого домінування, – говорить консул. – Це, швидше за все, порушує другий розділ антитрастового закону Шермана».

Поки Amazon відмовляється продавати паперові книги, менші магазини готові задовольнити запити читачів. Друга за величиною в США роздрібна книжкова мережа Books-a-Million готова миттєво надати бажаючим книги видавництва Hachette. books immediately. Більше того, вони намагаються збільшити за рахунок конфлікту свою частку, надаючи покупцям знижки на книги, недоступні в Amazon.

Amazon грає м’язами в Європі

«Схоже, що Amazon на німецькому ринку робить те ж саме, що і в США: використовує своє домінуюче становище для шантажу видавців», – зазначає президент німецької асоціації книговидавців і продавців Олександр Скіпіс. Зараз юристи асоціації вивчають законність подібних дій інтернет-магазину.

«Звичайно, споживачам дуже зручно замовляти книги по інтернету в будь-який час доби і в будь-який день тижня, – говорить Скіпіс. – Але створена Amazon онлайнова структура знищує книжковий ринок, який формувався десятиліттями і століттями».

Виконавчий директор німецької групи видавців Bonnier Крістіан Шумахер-Геблер каже, що вони помітили затримку в доставці деяких своїх книг кілька тижнів тому і звернулися до ритейлера.

«Amazon підтвердив нам, що ці затримки прямо пов’язані з переговорами, які тривають на ринку електронних книг», – говорить Шумахер-Геблер. Видавці зазначають, що в деяких випадках з Amazon навіть зникли веб-сторінки, які просувають товар. Один з таких випадків – нова книга Анни Ріверс Сіддонс «Дівчата серпня», яка, за версією інтернет-магазину, не має паперової версії або варіанта для Kindle. У продажу залишилася лише аудіокнига за $30.

Битва з видавцями: раунд другий

Нинішня конфронтація з видавцями вже не перша для Amazon. У 2010 році інтернет-магазин перестав продавати книги компанії Macmillan. Експерти кажуть, що ще жодна фірма в історії американського книжкового ринку не концентрувала в собі стільки влади над цифровими виданнями, паперовими і навіть тими, які були у використанні.

Один із найпопулярніших сьогодні в США авторів Джеймс Паттерсон коментує те,що відбувається, як війну. «Книжкові магазини, бібліотеки, автори та книги – всі потрапили під вогонь економічної війни, –­ написав він у своєму Facebook. – Якщо це новий американський шлях, тоді його потрібно змінити зараз же, якщо не раніше».

Видавничий дім Hachette, власником якого є французький конгломерат Lagard?re, був одним з фігурантів антитрастової справи з приводу цін на електронні книги. Однак відносини з Amazon у нього були напруженими і раніше. Ще в 2009 році компанія звертала увагу влади на те, що інтернет-магазин має занадто багато впливу в книжковому бізнесі.

У своєму черговому раунді протистояння з видавцями Amazon застосовує кілька методів. По-перше, ритейлер скасовує знижки користувачів на книги видавництв, через що ті виходять дорожчими. По-друге, доставка паперових томів стала займати кілька тижнів. По-третє, магазин натомість пропонує купити електронні версії для Kindle.

Забули запитати авторів

Поки книговидавці борються з ритейлером, джерела самих книг – автори – теж страждають. Адже багатьом з них продажі на Amazon приносили значний прибуток. Серед них – Ніна Леден, яка пише дитячі книги. Вона вирішила піти від Amazon.

«Я підтримувала Amazon стільки, скільки він існував, – зазначила письменниця у своєму блозі. – Але я, чесно кажучи, шокована і зла від того, що ви робите. Через це мої читачі повинні купувати книги в інших місцях». Свій лист вона також направила ритейлеру. У відповідь отримала відповідь: «Ми будемо раді розслідувати цей випадок більш детально».

До речі, від дій Amazon постраждала і книга Бреда Стоуна «Магазин всього: Джеф Безос і століття Amazon». «Яка іронія, – зазначив Стоун. – Книга, яка розкриває тактику Amazon, стала в якомусь сенсі сама жертвою цієї тактики».

За матеріалами: NY Times.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися