Вівторок, 18 Червня, 2024

Котра година на Місяці? Супутнику можуть дати власну часову зону

Людство готується до виходу на постійне місце проживання в космосі і потрібно вирішити важливу проблему з часом. Зараз досить складно відповісти на питання «Котра година на Місяці?». Але це може змінитися, якщо Місяцю призначать власну часову зону.

Наразі космічні агентства визначають час для місячних експедицій з точки зору власних часових поясів. Тому деякі космічні організації закликають до змін.

Європейське космічне агентство (ESA) оголосило про спільні зусилля щодо встановлення часового поясу для Місяця. Загальна структура під назвою LunaNet буде інкапсулювати взаємно узгоджені стандарти, протоколи та вимоги до інтерфейсу, що дозволить майбутнім місячним місіям працювати разом.

Ці зусилля частково надихнули коментарі, зроблені минулорічним технологічним центром ESTEC ESA. Організації висловили зацікавленість у визначенні загального місячного відлікового часу, який використовуватиметься для стандартизації того, як державні космічні агентства та приватні організації визначають час на Місяці.

Історично організації використовували власні земні часові пояси для визначення місячних подій. ESA каже, що антени глибокого космосу дозволили організаціям синхронізувати бортові хронометри з вимірюваннями часу тут, на Землі, що має вирішальне значення для полегшення двостороннього зв’язку.

Але оскільки все більше організацій планують свої місячні місії, цей метод може принести хаос. Якщо дві організації одночасно перебувають на Місяці або навколо нього, їм потрібно буде спілкуватися одна з одною, а використання різних часових поясів призведе до плутанини. Інтероперабельність виводить ці складності на наступний рівень: важко координувати дії з кимось, коли вони використовують інший часовий пояс, особливо коли події потрібно фіксувати з високою точністю в часі.

Однак встановити «місячний часовий пояс» буде непросто. Годинники на Місяці працюють швидше, ніж ми вважаємо нормальним тут, на Землі. На Місяці годинник набирає додатково приблизно 56 мікросекунд щодня. Наскільки швидше ці годинники працюють, залежить від їхнього точного положення на Місяці, що змушує організації замислюватися, чи варто тримати часовий пояс Місяця незалежним від Землі.

Узгоджена система часу також вимагатиме від організацій зупинитися на селеноцентричній системі відліку, яка підтримує послідовне вимірювання точних відмінностей між заданими точками. Організації робили це раніше для глобальних навігаційних супутникових систем, або GNSS, але цього разу їх система відліку повинна бути практичною для астронавтів, які обертаються поблизу або безпосередньо досліджують Місяць.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися