Криваві мікросхеми

Виробники смартфонів та комп’ютерів воліють про це мовчати. Крихітні компоненти – транзистори, мікросхеми, конденсатори, – на яких базуються сучасні гаджети, виготовляються з матеріалів, що добуваються в «гарячих» точках Африки. Наприклад, багаті надра у Демократичній республіці Конго є однією з причин конфронтації збройних угруповань, які борються за владу. Через це 2,75 млн людей були змушені залишити свої домівки.

Старший дослідник Королівського музею Центральної Африки (Бельгія) Теодор Трефон  каже, що в цій країні йде боротьба за природні ресурси – олово, вольфрам, тантал, золото та інші рідкісні мінерали. Адже, наприклад, розвідані запаси Конго становлять 80% світових запасів колумбіту-танталіту. Ці компоненти необхідні для виробництва електроніки, наприклад мобільних телефонів, комп’ютерів, цифрових відеокамер, ігрових приставок тощо.

Часто ці важливі для електронної індустрії мінерали добуваються в нелегальних шахтах з рабськими умовами праці, через що їх називають «кривавими». Експерти вважають, що рідкісні мінерали стали причиною Другої конголезької війни 1998-2002 років. Це найкривавіший конфлікт з часів Другої світової, також відомий, як Велика африканська війна, в якій від голоду та бойових дій загинуло понад 5,4 млн осіб.

Ланцюг робітників передає золотоносну породу на поверхню з кар’єру в Конго

«Нелегальні озброєні угруповування та кримінальні елементи збирають з шахтарів податки та є причиною суворих порушень прав людини, – каже голова програми конфліктних матеріалів в Організації економічного співробітництва та розвитку Тайлер Джіллард. – Це широке поширення сексуального насильства, дитячої праці та страт».

Виробники бережуть таємницю

Виробники електроніки всіляко намагалися, щоб споживачі не знали, що їхні смартфони та ноутбуки мають криваве походження. Наприклад, Національна асоціація виробників США судилася проти впровадження акту Додда-Франка. Цей прийнятий у 2010 році документ зобов’язав виробників розкрити у 2014 році ланцюг поставок сировини.

Встановлений термін вже пройшов для 1200 компаній, і більшість виробників кажуть, що не можуть встановити походження сировини для своєї продукції та її відношення до конфлікту в Конго. Ford та Google, наприклад, звинувачують своїх постачальників у тому, що ті не розкривають свої заводи та шахти. Apple також провела аудит, і виявила, що 104 її субпідрядника не можуть назвати походження матеріалів.

Нелегальне видобування золота в горах Перу

Деякі постачальники, наприклад, розкривають розміщення своїх заводів та називають їх безконфліктними, оскільки вони знаходяться в Китаї. Однак при цьому вони замовчують, що сировина для них походить з таких країн, як Конго, говорить Мет Бехан. Він є головою відділу конфліктних матеріалів у міжнародній консалтинговій фірмі KPMG, яка займається аудитом виробників.

Поворот індустрії

Проте є декілька компаній, наприклад, Intel, які провели незалежний аудит та представили його публіці. Остання вважається піонером у цій справі: компанія заявила, що її мікропроцесори та чіпсети не будуть містити мінералів, добутих у конфліктних регіонах. Другою стала HP, яка встановила перевірку своїх постачальників для визначення походження матеріалів.

«Я думаю, що це дало поштовх новому суперництву, – каже Банді Мбубі. Він працює директором британської компанії Congo Calling, яка намагається просунути ідею більшої прозорості в постачанні сировини для електроніки. – Скоро Microsoft або Samsung теж зроблять свій хід, і це добре для таких регіонів, як Конго. Ми хочемо трансформації всієї індустрії».

Представник фабрики з виробництва олова перевіряє щойно добутий на конголезькій шахті каситерит – мінерал, який містить олово

Слідом за законодавцями США увагу на походження матеріалів починають звертати й інші регіони планети. Наприклад, у Євросоюзі планують ввести для виробників добровільну сертифікацію їхніх постачальників сировини. А в Китаї розроблюють власні правила щодо шахт, які добувають сировину для заводів цієї країни.

За матеріалами: News Scientist, Slate, BBC, Guardian, BizJournals

 

1 коментар

  1. Давно треба було легалізувати видобуток ресурсів в Африці. Можливо, разом з легалізацією збільшиться й ціна кінцевих продуктів, оскільки компанії-видобувники будуть нести більші витрати. Але ж і працівникам тоді буде за що хоч жити.

Comments are closed.