П’ятниця, 12 Липня, 2024

Літніх людей догляне техніка

Навіть якщо вам до пенсії дуже далеко, все одно не завадить підготуватися до свого похилого віку. Хоча б тому, що старі люди будуть отримувати піклування не так, як зараз.

По-перше, літніх буде набагато більше, а молодих – менше

За прогнозами, до 2100 року кількість людей на світі перевищить 10 мільярдів, і в багатьох країнах будуть переважати старші за віком. Адже тривалість життя в них та якість медицини зростає, а ось кількість дітей – зменшується.

В Японії, наприклад, до 2050 року буде 40% пенсіонерів старше 65 років. Ця країна навіть сьогодні має найбільшу кількість літніх людей – близько 23%. Для порівняння, у США такий відсоток пенсіонерів буде лише через 25 років.

За даними Pew Global, до 2040 року розвинені країни нараховуватимуть від 20% до 25% людей віком старше 65 років – це приблизно 1,5 млрд осіб. У Росії їх буде 22%, у Франції – 25%, в Німеччині – 30%, в Італії – 32%, в Україні –23%. Сьогодні показники цих держав на 10-15% менші. Молоді з роками ставатиме більше лише в таких державах, як Уганда, в якій пенсіонерів старше 65 років сьогодні нараховується 2,6%, а до 2040 року буде ще менше – лише 2,2%.

Ось як змінюватиметься вікова демографія в США:

Дані: PRB

Отже, хто буде доглядати літніх людей, якщо молоді буде пропорційно менше? Тим пак, що все менше дітей живуть з батьками після утворення своєї власної сім’ї. Це раніше бабусі й дідусі кожен день бачили онуків, зараз – не кожному щастить побачити їх на свята. У Британії, наприклад, кількість одиноких віком від 65 років за останній рік збільшилася на 7%. В Україні їхня кількість також зростає, наприклад, на Дніпропетровщині рік тому їх було 12 тисяч, а сьогодні – вже 15 тис. Розлучення теж частішають – в Україні вони сягають 57%, хоча ще в 2003 році цей показник становив 47,7%. Такі тенденції вказують, що дуже багато з нас зустрінуть старість на самоті.

По-друге, технології продовжують розвиватися

Для догляду за літніми людьми можна винайняти прислугу. Хтось погодиться переїхати до будинку престарілих. Але це коштуватиме дорого. Набагато доступнішим буде використати технологічні досягнення. Якими вони будуть, можна гадати, але вже зараз можна побачити, як тією чи іншою мірою їх використовують пенсіонери.

Тривожна кнопка

Найперше, що хвилює стосовно людей літнього віку, – це їхнє життя й здоров’я. У цьому найпопулярнішим рішенням є так звана «тривожна кнопка», яку монтують у спеціальний пристрій – телефон (як вибрати «бабусефон», ми писали), браслет чи кулон. У такій формі гаджет зможе завжди бути поруч зі своїм власником. Системи тривожних кнопок існують вже більше 20 років, і сьогодні досягли вершини свого розвитку: мобільні технології забезпечують великий радіус роботи, а самі гаджети виглядають, як прикраси, та приховують своє електронне начиння.

І коли пенсіонеру знадобиться допомога, він просто натискає на тривожну кнопку, що відправляє по мобільному чи дротовому телефонному каналу відповідний сигнал у цілодобовий центр або родичам. При цьому диспетчер центру негайно зв’язується по телефону з абонентом, з’ясовує обставини тривоги та направляє до нього термінову допомогу – медиків, міліцію, пожежних. Окрім цього, у подібних пристроях часто є GPS-модуль, з яким можна відстежити місцезнаходження людини. Останнє актуально для пенсіонерів з синдромом Альцгеймера, через який люди забувають свої нещодавні дії та часто губляться, бо не можуть знайти дорогу додому.

Подібні системи тривожної кнопки часто складаються зі стаціонарної та мобільної частини. Останню можна носити на собі, наприклад, як прикрасу. У ній вмонтовано датчик падіння, який фіксує положення тіла власника та надсилає сигнал диспетчеру в разі інциденту. Адже літні люди часто при падінні ламають кінцівки та потім не можуть піднятися, щоб викликати допомогу або подзвонити близьким. Такі кулони чи браслети працюють на відстані 100-150 метрів від своєї базової станції.

Bay Alarm Medical

Ефективність та простота систем з тривожною кнопкою зробила їх досить популярними. Наприклад, за кордоном їхні послуги надають багато компаній: Bay Alarm Medical, Medical Guardian, LifeFone, LifeAlert, Rescue Alert, MobileHelp та інші. Це приватні організації, які обслуговують користувачів за $30-50 на місяць.

У Російській Федерації є проекти, в яких піклування про літніх людей доручили місцевій владі, що розгортає системи з тривожною кнопкою в рамках програм соціального захисту. У Москві, наприклад, таким рішенням місцева адміністрація вже забезпечує одиноких фронтовиків, а з часом планує надати його всім одиноким пенсіонерам та інвалідам. У 2013 році такі браслети отримали близько 2,5 тисяч учасників Великої Вітчизняної війни, а також інваліди I і II груп.

У Санкт-Петербурзі подібний соціальний проект «Тривожна кнопка» проходить вже з 2011 р., і ним можуть безплатно скористатися літні пільговики. А влада Тамбова нещодавно презентувала проект «Кнопка допомоги», в якому місцеві жителі отримають систему, яка дозволить тривожній кнопці спрацювати у радіусі 80 метрів від будинку.

В Україні підтримки подібних систем на державному рівні поки немає, однак комерційні організації вже надають послуги тривожної кнопки на всій території держави. Це «Лінія 24», QHelp та «Життя 24». Остання працює в партнерстві з МТС, яка надає послуги мобільного зв’язку для комунікації з диспетчерським контакт-центром.

Роботи для опіки

Наступним кроком з поліпшення піклування за літніми людьми можуть стати роботи та інтелектуальні системи. Цей напрямок сьогодні активно розвивається, а інженери працюють над спеціалізованими моделями.

Один з подібних прототипів – система CarePredict, яка вивчає поведінку господаря, щоб ретельніше відстежувати його здоров’я. У цьому їй допомагають розміщені по дому датчики, завдяки яким вона знатиме, як підопічний поводиться в стандартних умовах: о котрій зазвичай встає і як години підйому зміщуються залежно від сезону, як швидко він йде до ванної та як довго виконує гігієнічні процедури тощо.

А коли поведінка літньої людини відрізняється від звичайної, наприклад, вона раптом починає рухатися по житловій кімнаті значно повільніше та хапається за предмети або лежить в ванні без руху, центральний комп’ютер системи відправляє сигнал тривоги по заздалегідь запрограмованих каналах.

 

Наручний датчик системи CarePredict

Найдальше на шляху впровадження «розумних» машин для піклування пішли японці, оскільки в них проблема старіння стоїть найгостріше. Вони розроблюють роботів, які дозволять замінити людей-помічників.

Інженери Panasonic створили машину з 24 пальцями, яка допомагає мити голову та масажує її, адже руки пенсіонерів часто не мають потрібної рухливості, щоб виконувати це самостійно:

Робот Panasonic з 24 пальцями для миття голови

Японські інженери також розробили екзоскелет Robot Suit HAL для спрощення ходіння та робота RIKEN-TRI, який може перекласти людину з ліжка на інвалідний візок.

 

Екзоскелет Robot Suit HAL

Однак сьогодні основна проблема таких розробок у тому, що вони не дають «людського тепла», на що найбільше жаліються літні люди під опікою таких машин. Їм хотілося б, щоб роботи розуміли їхні емоції, і тому в Японії останніми роками активно розвивається саме цей напрямок.

Однією з найвідоміших машин з емоціями є Paro – схожий на тюленя робот, якого пенсіонери часто вважають своїм другом. Він не робить нічого для фізичного догляду і вміє лише викликати позитивні емоції. Ціна такого пристрою складає $6 тис., тому його продажі не дуже масштабні – менше 10 тис. штук.

Робот Paro

Наступним логічним кроком стало поєднання машини для піклування та емоційності Paro. У результаті вийшов Pepper – робот, який може взаємодіяти з підопічним та допомагати йому, а також створювати позитивний емоційний фон. Виробник – компанія SoftBank – каже, що подібні гаджети зможуть навіть замінити медичний персонал чи опікунів. При цьому такий робот не буде дуже дорогим – ціна Pepper складатиме $1930.

Робот Pepper

Не дивно, що ринок машин для піклування зростає дуже швидко. Аналітики міжнародної федерації роботів International Federation of Robotics оцінюють, що у світі працюють приблизно 3 млн персональних роботів для догляду. До 2018 року, за прогнозами IHS Suppli, цей ринок складе $12,6 млрд, тоді як сьогодні він нараховує $5,7 млрд.

Отже, є сенс інвестувати у свою старість.

 

1 коментар

Comments are closed.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися