Майбутнє інтернету: Темний Веб розповідає

Доповнена реальність, інтернет речей та «розумні» пристрої – футурологи бачать Павутину у 2040 році як широке поле можливостей. Однак ці очікування можуть бути не такими райдужними: для багатьох майбутнє інтернету вже настало, і в ньому він виглядає схожим на те, що було у 1990-х роках.

Повернутися в минуле користувачів змусить боротьба за приватність, яка залишається одним з питань без відповідей. Попри наявність різноманітних нових технологій, вони боятимуться залишати свої цифрові відбитки, і тому працюватимуть так, як це сьогодні роблять відвідувачі «Темного Вебу». Це анонімна секція Всесвітньої мережі, в якій працюють, торгують та розважаються цифрові пірати, злочинці, дисиденти та будь-хто інший, хто хоче зберегти своє інкогніто.

Спеціальний браузер

Точні масштаби «Темного Вебу» невідомі, але дослідники вважають, що вони більші за розмірами, ніж доступний усім інтернет. Його досліджують багато експертів, один з яких – Джеймі Бартлет. Він написав книгу «Темний Веб», в якій розповідає про цей прихований світ, адже щоб потрапити до нього необхідно мати спеціальний браузер та програмне забезпечення.

Логотип браузера Tor

«Потрібен спеціальний браузер під назвою Tor, який дозволяє відвідувати веб-ресурси та зберігати свою анонімність, – каже він. – Він використовує хитру систему шифрування, завдяки якій ніхто не може побачити, з якого комп’ютера відбувається доступ на сайт». Детальніше про Tor та роботу з ним можна прочитати в матеріалі «Серфінг зі смаком цибулі: як відкрити двері в прихований інтернет».

Ця система шифрування вберігає не лише користувачів, але і самі сайти «Темного Вебу», адже багато з них намагаються закрити правоохоронці та влада. Однак через використання Tor їм досить складно вирахувати точне місце знаходження серверів, на яких працюють ці сайти.

Безпека в TOR гарантується хмарою проміжних вузлів, у якій важко відстежити шлях до початкового відправника

«Кожен може відкрити такий веб-сайт, який майже неможливо закрити чи піддати цензурі, – каже Бартлет. – У результаті ця частина Мережі нагадує Дикий Захід – там все можливо. Там є всі види жахіть, однак є і гарні речі».

Армійська розробка

Бартлет каже, що Tor розробили спеціалісти армії США, щоб мати можливість таємно відвідувати інтернет. Однак з того часу цей проект став відкритим та доступним широкому загалу. Дослідник каже, що військові відкрили його для того, щоб можна було приховати власні операції. Адже Tor використовує нестандартний протокол комунікації, який системним адміністраторам легко виокремити серед загального потоку інформації. Навіть якщо вони не зможуть дізнатися зміст переданих пакетів, сам факт такої передачі розкриється.

«Військові усвідомили, що це була погана ідея закрити технологію Tor лише для військових – це було занадто очевидним та видавало користувачів, – каже він. – З цієї причини вони відкрили Tor широкому загалу, перетворивши його на відкритий проект».

Назад у майбутнє

Сьогодні Tor та «Темний Веб» приваблюють дедалі більше людей, які хочуть зберегти свою анонімність. Однак сайти в ньому значно відрізняються від сайтів у звичайному інтернеті. Бартлет каже, що це ніби повернутися у перші дні інтернету. Однак, за його словами, майбутнє Мережі – у ширшому використанні таких анонімних протоколів.

«Це дійсно схоже на ранні дні інтернету. Все працює на основі рудиментарних мереж, – каже він. – Це як інтернет на початку 90-х, коли не було пошуковиків та індексації. Сьогодні все зв’язано посиланнями один з одним, і Google може знайти це. Однак у ті дні увесь інтернет був темним – ви не знали, що ви робили чи куди переходили. Доводилося навіть вручну записувати веб-адреси сайтів на папері та обмінюватися один з одним цими нотатками».

За матеріалами: CNN

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я