Неділя, 25 Лютого, 2024

Майбутнє зображення – за межею дисплея

Сучасні процесори, обсяги пам’яті і швидкість мережевого доступу в останні десятиліття значно зросли. Але вони не можуть повністю розкрити свій потенціал через дисплеї, які не пройшли такий розвиток, кажуть експерти. Сьогодні екран мобільного гаджета тягне його в минуле, але це змінять голограми, які виведуть зображення за межу дисплея.

Об’ємні тривимірні картинки, які ширяють у повітрі приблизно так, як показано у фільмі «Зоряні війни», вже перестали бути фантастичною технологією. Каліфорнійська компанія Ostendo створила чіп, який здатний генерувати подібне зображення, і вже наступного року планує вбудовувати їх у смартфони.

Голограми вже використовуються давно, наприклад, їх використовують для «оживлення» померлих музикантів на концерті. Так, у 2012 році на сцену вийшов Тупак Шакір, який насправді був комбінацією комп’ютерної графіки та відеопроекцією на стіну через систему дзеркал. Подібні технології застосовувалися ще в XIX столітті у виступах ілюзіоністів.

Прорив Ostendo в тому, що її чіп за розміром не більше модуля камери сучасного смартфона і здатний генерувати об’ємну картинку в повітрі без необхідності в екрані. Такого вдалося домогтися завдяки застосуванню мікропроектора із щільністю точок у 5000 ppi. Керівна електроніка контролює колір, яскравість і кут кожного променя на загальній площі в мільйон пікселів. Експерти кажуть, що такі параметри забезпечать зображенні дуже високу реалістичність.

Чіп Ostendo

«Дисплей – це остання межа, – говорить засновник Ostendo доктор Ель Горурі. – За останні роки обчислювальні можливості покращилися, а пропускна здатність мереж збільшилася. Бракує такого ж прогресу в галузі дисплеїв».

Розроблений Ostendo чіп здатний проектувати картинку розміром в 48 дюймів, а якщо їх скомбінувати, тоді цей параметр може стати ще більше. Перше покоління подібних мікросхем зможе проектувати лише двовимірне зображення на якусь поверхню, як звичайний проектор. Серійна версія, яка зможе виводити голограми, повинна з’явитися вже в найближчі роки.

Гонка за новим видом

Заміну традиційному екрану сьогодні шукає практично кожен технологічний гігант. Компанії вважають, що нові способи відображення зможуть підвищити конкурентоспроможність і привабливість їхніх гаджетів в очах споживачів.

Наприклад, Microsoft і AMD спільно працюють над створенням кімнат віртуальної реальності, які завдяки складній комбінації проекторів і комп’ютерів виводять дуже реалістичне зображення. Hewlett-Packard придбала недавно компанію Leia, яка займається тим же, що і Ostendo, – намагається додати об’єму дисплеям смартфонів. Facebook у березні витратив $2 млрд на покупку стартапу Oculus VR, який розробляє окуляри віртуальної реальності Oculus Rift.

Бажання виробників показувати контент по-новому пояснює випадок з виконавчим директором Facebook Марком Цукербергом. Він тестував окуляри Oculus Rift, і віртуальна реальність виявилася настільки реальною для нього, що він спробував поставити реальний предмет на віртуальний стіл.

Піднесення Ostendo

Стартап Ostendo розміщується в Південній Каліфорнії і вже зміг отримати $90 млн на розвиток. Ці гроші йому дав венчурний інвестор Пітер Тіль, який був також першим зовнішнім інвестором для Facebook. Крім цього, розробки голограм у смартфонах спонсорує американське агентство передових досліджень Darpa.

Завдяки таким грошам Ель Горурі, який емігрував з Єгипту більше 10 років тому, зміг заснувати компанію Ostendo. Остання зараз налічує 115 осіб колективу, серед яких ­– фахівці з роботи з нанотехнологіями.

Спочатку вони працювали над квантовим фотонним проектором, який повинен був об’єднати кремнієву підкладку з вбудованими світлодіодами і процесор обробки зображень. Паралельно програмісти компанії створювали софт для виведення графіки через створений гаджет.

Технологія, яка вийшла в підсумку, дозволяє створювати об’ємні голограми, що висять у повітрі. Таку фахівці продемонстрували журналістам Wall Street Journal, які приїхали взяти у них інтерв’ю. За допомогою шести збудованих разом чіпів експерти Ostendo показали гральну кістку, яка обертається в повітрі. Журналісти кажуть, що зображення було «цілісним незалежно від позиції глядача».

Дисплеї «на пенсію»

Вражаючого візуального результату в Ostendo вдалося домогтися завдяки високій роздільній здатності зображення, вважає професор Массачусетського технологічного інституту Рамеш Раскар. Він також працює над 3D-дисплеями в мультимедійній лабораторії MIT Media Lab. Науковець каже, що такі сучасні екрани, як Retina в продукції Apple, мають щільність пікселів на рівні 300 ppi, тоді як чіп Ostendo генерує картинку з 5000 ppi.

Представники Ostendo говорять, що у них вже є попередні домовленості з виробниками. Вони збираються вбудовувати у свої гаджети проектори цього стартапу, які будуть відображати двовимірну картинку. Подібні пристрої вийдуть до кінця літа 2015 року і піднімуть ціну смартфонів приблизно на $30.

А ось для доведення тривимірної технології Ostendo поки необхідний час. Необхідно зробити пікселі ще меншими, щоб досягти більш високоякісного зображення. Її представники прогнозують, що в споживчій електроніці – телевізорах, годинах, смартфонах, планшетах і ноутбуках – така функція з’явиться до 2016 року.

Ель Горурі передрікає, що після цього в корені зміниться взаємовідношення користувачів з технологіями, а також з’явиться нове покоління гаджетів, яке стане для індустрії тим же, чим став першим iPhone. «Уявіть, якби все, що ви бачите, було в 3D, – говорить він. – Усі покупки, ігри і будь-яка інша інформація».

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися