Машинні новини: коли люди-журналісти можуть зникнути

І все ж статті, написані комп'ютером, отримують усе більше розповсюдження, особливо в США

Ви все ще можете вважати, що щойно прочитану цікаву новину написав професійний журналіст. Але ера роботів-кореспондентів настає швидше, ніж ви думаєте. Співробітники лондонської філії агентства новин Press Association розповіли, як професійні журналісти пишуть статті разом з комп’ютерними алгоритмами.Створена в агентстві комп’ютерна систему здатна виконати роботу кількох людей. Вона відбирає найцікавіші статистичні дані: від нових відомостей про кількість різних злочинів до кількості дітей, народжених поза шлюбом. Для проби агентство вже почало розсилку деяких написаних комп’ютером історій. Такі замітки обсягом у кілька параграфів могли б використовувати невеликі місцеві газети.

«Ми вже почали розсилати їм по електронній пошті зразки наших матеріалів, і багато було використано», – говорить головний редактор агентства Пітер Кліфтон. Іноді журналістам доводиться переписувати складену комп’ютерним алгоритмом статтю або додати в неї що-небудь. Але найчастіше, за словами Кліфтона, замітки публікуються як є.

Серед опублікованих матеріалів за авторством комп’ютерного алгоритму – невеликі статті про шкоду куріння під час вагітності, про рівень переробки вторсировини або про те, що одна місцева лікарня в Англії не скасувала в жовтні жодної термінової операції.

Подібна робожурналістика стає все поширенішим явищем у всьому світі, особливо там, де видавці намагаються впоратися з падінням тиражів газет і переходом рекламників в інтернет.

Пітер Кліфтон сподівається до кінця квітня почати поширювати близько 30 тисяч таких матеріалів на місяць. Цей проект отримав назву Radar, він проводиться спільно з медійною компанією Urbs Media, а фінансується за рахунок виділеного компанією Google гранту у розмірі 706 тис. євро.

Що вдасться автоматизувати

Питання в тому, яку частину журналістської роботи можна автоматизувати. Пітер Кліфтон стверджує, що на нинішньому етапі ця система лише доповнює роботу, яку роблять звичайні журналісти, причому деякі з них самі беруть участь у розробці цієї системи.

І все ж статті, написані комп’ютером, отримують усе більше розповсюдження, особливо в США. У газеті LA Times публікуються сповіщення про землетруси на основі даних Геологічної служби США. Ці матеріали автоматизовані з 2014 року.

Проте ризики, пов’язані з подібною автоматичною системою публікації новин, стали очевидні в червні 2017 року, коли ця газета розповсюдила дані про поштовхи у берегів Каліфорнії магнітудою 6,8 бала. Незабаром з’ясувалося, що це були дані про землетрус 1925 року, які Геологічна служба видала помилково.

Автоматично згенеровану замітку про застарілий землетрус опубліковали в LА Times через хвилину після появи звіту Геологічної служби. У цьому випадку оперативність не пішла на користь.

Але подібні поодинокі збої не віднадили видавців. Торік газета Washington Post оголосила про початок публікації автоматично оброблених нотаток про футбольні матчі, проведених серед старшокласників. «Ці замітки будуть автоматично оновлюватися щотижня з використанням даних турнірних таблиць, які щотижня надсилають шкільні тренери з футболу», – пояснили розробники проекту.

Проведене у 2017 році дослідження виявило, що в європейських новинних виданнях щомісяця з допомогою комп’ютерних алгоритмів виробляються тисячі статей.

Це ж дослідження Інституту журналістики Рейтер Оксфордського університету виявило, що багато видавців вдаються до автоматичної обробки матеріалів, щоб оперативно публікувати якісь цікаві факти – від результатів виборів до статистики гострих соціальних питань.

Автоматика застосовується і в інших цілях. Одне голландське агентство використовує алгоритм, щоб переписувати статті простішою мовою для стрічки новин, розрахованої на дітей.

Як підсумував автор звіту Олександр Фанта з австрійського Прес ейдженсі, всі ці схеми, хоч і продуктивні, не дуже вправні. Однак зараз у розробці більш складні системи.

Інтелектуальні новини від комп’ютерів

Китайський технічний гігант Tencent, якому належить мобільний додаток WeChat, недавно продемонстрував систему, яка автоматично може написати доповідь. Виконавчий директор новинного сайту Quartz Зак Сюард таким чином склав одну з своїх власних доповідей на конференції і був дуже вражений.

Китайське агентство новин Сіньхуа вже проводить реорганізацію, щоб активніше використовувати штучний інтелект.

«Може статися так, що репортер-робот буде телефонувати близьким померлої людини і питати їх, що вони відчувають, – каже Фанта про так звані «дзвінки смерті» – необхідну практику, до якої доводиться вдаватися журналістам. – Можна розписати цей сценарій, хоча, я думаю, питання стоїть так: чи захочете ви це робити?»

Він вважає, що автоматика стане ще одним помічником репортера, який у майбутньому зможе використовувати спеціальні програми для пошуку історій або виробництва контенту.

Але немає безпеки від того, що подібні автоматичні новинні програми візьмуть на озброєння пропагандисти. Вони допоможуть їм розповсюджувати фальшивки у своїх власних політичних або національних інтересах. Уже є свідчення того, що подібні алгоритми застосовувалися саме в таких цілях у соцмережах. «Є цілком обґрунтовані побоювання в тому, що автоматика сприяє подібному наступу на свободу слова», – говорить Олександр Фанта.

Штучний інтелект у новинах залишиться

Присутність штучного інтелекту з часом буде все більш відчутною в новинних редакціях. Але, як вважає Джошуа Бентон зі школи журналістики Німана при Гарвардському університеті, роботи поки ще не становлять серйозної загрози журналістським робочим місцям. Він вважає, що в цій сфері існують набагато більш реальні проблеми, зокрема, падіння доходів від реклами.

Машині буде дуже важко впоратися з найбільш важкою або вкрай делікатною частиною журналістської роботи, а саме: ретельно зважувати всю отриману інформацію, щоб написати збалансований, зв’язний текст, стверджує Джошуа Бентон.

«Хороша журналістика полягає не тільки у вхідних-вихідних даних, але також і в майстерності, яка не стоїть на місці, а розвивається, – говорить експерт. – Я не хочу сказати, що машини ніколи не доростуть до нас, але мені здається, що їм до цього ще дуже далеко».

За матеріалами: BBC