П’ятниця, 8 Грудня, 2023

Майже половина професій під загрозою автоматизації, виявило дослідження

В 2013 році Карл Фрей та Майкл Осборн з Університету Оксфорду оцінили як легко роботи можуть замінити людей у 702 популярних професіях. Вони встановили, що у 47% машини легко займуть місце людей вже за 10-20 років. Нещодавно Організація економічної співдружності та розвитку провела схоже дослідження і з’ясувала, що майже половина професій під загрозою автоматизації, причому ця загроза розподіляється нерівномірно.Заміна людей машинами відбуватиметься в країнах з різною швидкістю. Наприклад, робочі місця у Словаччині удвічі вразливіші перед автоматизацією, ніж у Норвегії. В цілому, робітники в багатих країнах знаходяться в більшій безпеці.

Приблизно 14% професій у 32 країнах знаходяться у зоні високого ризику – такі вакансії автоматизують з ймовірністю 70%. Майже 32% робочих місць автоматизують з вірогідністю 50%-70%. При існуючому рівні працевлаштування в цих 32 країнах під загрозою опиняється 210 млн робочих місць.

Заміна людей машинами відбуватиметься в країнах з різною швидкістю. Наприклад, робочі місця у Словаччині удвічі вразливіші перед автоматизацією, ніж у Норвегії. В цілому, робітники в багатих країнах знаходяться в більшій безпеці.

Велику роль в тому, наскільки більша ймовірність автоматизації робочих місць в країні, грає структура її економіки. Наприклад, в Південній Кореї 30% професій знаходяться в галузі виробництва. У Канаді цей показник складає 22%. Згідно дослідження, південнокорейські працівники знайшли кращі способи залишатися продуктивними. Також робочі місця в Південній Кореї сьогодні складніше автоматизувати через те, що роботи використовуються в цій країні всюди, де це було можливо на поточному рівні технологій.

В минулому році експерти Національного бюро економічних досліджень США підрахували статистику роботизації за період з 1990 по 2007 роки. Виявилося, що кожен встановлений робот знищує від 3 до 5,6 робочих місць у регіоні. А кожен новий робот на 1000 робітників понижує місцеві зарплати на 0,25-0,5 відсотка.

Консалтингова компанія McKinsey & Company проаналізувала 800 професій. Її фахівці проаналізували близько 2 тисяч завдань працівників різних професій. Виявилося, що більшість співробітників близько 20% робочого часу витрачають на одноманітні завдання, які можна автоматизувати з допомогою роботів. Найефективніше можна автоматизувати роботу громадського харчування і торгівлі. У кафе та ресторанах 73% дій, які виконуються людьми, можна перекласти на пристрої, використовуючи вже наявні технології. Виробнича діяльність теж під загрозою, наприклад, 90% роботи різальників та зварювальників можуть виконувати роботи.

Машинам поки що недосяжна керівна діяльність. Також не можна автоматизувати навчання і медицину – у цих професіях потрібний безпосередній контакт з людьми й особливості людського мислення.

Загалом роботи можуть замінити людей у професіях, де виконується одноманітна і монотонна робота. Сьогодні повністю замінити людину не можна майже ніде, особливо там, де потрібно критичне мислення, властиве людині. Але поступово ця ситуація змінюється.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися