П’ятниця, 8 Грудня, 2023

Українські науковці допоможуть боротися з опіками

Опіки, обмороження та пролежні сьогодні є складними ранами, оскільки їх важко долати наявними методами. Учені працюють над цією проблемою: фахівці Інституту молекулярної біології і генетики (ІМБГ) НАН України розробили серію гідрогелевих наноцелюлозних стерильних покриттів «Медицел». Їх можна використовувати для медичної допомоги в польових і клінічних умовах при пошкодженнях шкірного покриву й опіках ІІ ступеня.

Медичні вироби «Медицел» виглядають як м’яке вологе покриття. Воно складається з бактерійної наноцелюлози й наповнювача, доданого в матрицю наноцелюлози. Основою є бактерійна наноцелюлоза – натуральний гідрогель, синтезований бактеріями, наприклад, мікроорганізмами роду Komagataeibacter.

MEDICEL_IMBG_medecine_2[1]
На фото вгорі: ліворуч – процес біосинтезу натурального гідрогелю; праворуч – отриманий у результаті синтезу шаруватий матеріал із великою питомою площею поверхні. На фото внизу: мікропориста волокниста структура бактерійної наноцелюлози (вигляд під електронним мікроскопом)

Структура бактерійної целюлози має мікропористу структуру, що створює широкі можливості для її модифікації покриття. При цьому, на відміну від рослинної целюлози, бактерійна не має лігніну й геміцелюлози. Це робить її нейтральною й біосумісною. Її вологі плівки мають високу здатність утримувати воду (до 99%), високу сорбційну здатність до рідин, а також паро- і газопроникність. Завдяки таким унікальним властивостям натуральну бактерійну целюлозу вважають надзвичайно перспективним матеріалом для потреб медичної галузі

Таке покриття щільно вкриває ранову поверхню та запобігає інфікуванню, абсорбує ранові виділення, підтримує вологе середовище в рані, охолоджує і знеболює рани. Сама по собі бактерійна целюлоза не бореться з мікробами, однак такого ефекту можна досягти, додавши антимікробні препарати.

Фахівці ІМБГ НАН України розробили таку модифікацію з протимікробною речовиною полігексаметиленгуанідингідрохлорид під назвою «Іоноцел». Вони також Створили «Ізацел», який загоює застарілі рани, які ризикують стати онкологічними новоутвореннями. Кровоспинний композит «Капроцел» призначений для кровоточивих ран, а «Шикоцел» – для загоювання опіків, ран і виразок.

MEDICEL_IMBG_medecine_4[1]
Приклад застосування наноцелюлозних гідрогелів серії «Іоноцел» для покриття опіків

Композити «Іоноцел» і «Капроцел» уже пройшли доклінічні випробування і готуються до клінічних досліджень. А перші виробничі зразки гідрогелевих наноцелюлозних стерильних покриттів серії «Медицел» науковці планують виготовити цього року.

За матеріалами: Прес-служби НАН України

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися