МТС прискорює 3G

Користувачі послуги швидкісного мобільного інтернет-доступу «МТС Коннект 3G» скоро зможуть отримувати і пересилати дані на ще більшій швидкості. Для цього оператор зараз впроваджує більш сучасну технологію стандарту CDMA – Revision B (або скорочено Rev.B). Інженери МТС показали нам перші успіхи вдосконалення послуги.

Поки що «МТС Коннект 3G» надається за технологією CDMA2000 1Х EV-DO Revision A (або Rev.A), яка дозволяє абонентам приймати дані на швидкості до 3,1 Мбіт/с. Вона доступна більш ніж у 360 населених пунктах України (дані на червень 2014 року), і нею користуються вже 300 тисяч осіб (дані на лютий 2012 року). Rev.B є наступною сходинкою розвитку CDMA, яка дозволяє збільшити швидкість мобільного інтернету в кілька разів.

«Майданчик», на якому МТС тестує перехід на Rev.B, знаходиться в околицях смт Бородянка (Київська область). Базова станція (БС) оператора розташована на території місцевого екскаваторного заводу «Борекс»:

Заводську трубу як вишку використовують багато операторів стільникового зв’язку – базові станції стоять біля її підніжжя:

Базова станція МТС стандарту CDMA розташована поруч з її БС стандарту GSM:

Для переходу на Rev.B спочатку потрібно встановити необхідне програмне забезпечення на базову станцію і на обладнання ядра мережі. Воно дозволяє об’єднувати несучі сигнали, за рахунок чого за один і той самий час абонент може прийняти (і відправити) більше даних (якщо раніше, наприклад, абонент А використав один несучий сигнал, а абонент Б – другий, то тепер у розпорядженні абонента А обидва несучих сигнали).

До нашого прибуття програмне забезпечення цієї базової станції вже було встановлено. І щоб перевести її роботу з режиму Rev.A у Rev.B, інженеру технічної дирекції (про неї ми писали в матеріалі «Візит до технарів «МТС Україна») достатньо у своєму офісі переключити контролер базової станції. Результати такого перемикання (використовуючи два несучих сигнали) і перевірили інженери МТС (розповідає провідний експерт CDMA Володимир Соколов):

Наступним етапом переходу на Rev.B буде об’єднання трьох несучих сигналів, і в такому випадку швидкість пересилання даних складе до 9,2 Мбіт / с. А при використанні модему з новою технологією обробки даних від Qualcomm – до 14,7 Мбіт/с (така технологія умовно називається Rev.B +).

Це далеко не все, що необхідно для підвищення швидкості «МТС Коннект 3G». Після підготовки базових станцій до роботи з Rev.B потрібно ще й збільшити їхню кількість (через об’єднання несучих сигналів одна БС зможе обслуговувати менше абонентів). Крім цього, необхідно вдосконалити і транспортну мережу, адже зі збільшенням швидкості абоненти почнуть споживати більше даних. За словами інженерів МТС, для цього оператор у Київській області вже переводить свою CDMA-мережу на нову технологію – Ethernet Backhaul, яка забезпечує мережам більш високу пропускну здатність і стійкість до навантажень.

Наступним кроком стане виведення на ринок відповідних модемів – запустити Rev.B в комерційну експлуатацію МТС планує вже цього року.

(Переклад репортажу від 20 лютого 2012 року)