На чому краще читати – на папері чи на екрані

Young woman enjoying en e-book at night as she relaxes in the darkness with her face illuminated by the glow from the screen

Учені пояснили різницю між читанням з екрана і з паперу. Залежно від типу носія ми по-різному сприймаємо інформацію, з’ясували науковці Дартмутського коледжу разом із колегами з Університету Карнегі-Меллона. Так, коли ми читаємо текст з екрана ноутбука, то фокусуємося на деталях, з друкованої книги – на загальній картині подій.

Дослідники спробували відповісти на питання, чи впливає вид носія –друкований або цифровий – на когнітивне конструювання. Це поняття описує рівень абстракції, який людський мозок використовує для інтерпретації дій і подій.

У рамках дослідження вчені провели кілька експериментів для оцінки швидкості прийняття рішень і глибини розуміння тексту. У кожному з них брали участь 60-119 добровольців у віці від 20 до 24 років.

В одному з експериментів групу розділили на дві приблизно рівні частини, і одним дали текст, роздрукований на папері, іншим – ноутбуки з відкритим pdf-файлом. Учасники, які читали роздрукований текст, краще відповідали на логічні питання тесту. Рівень правильних відповідей у них склав 66% проти 48% у тих, хто читав з екрана. Однак деталі краще запам’ятовували ті, хто використовував ноутбук, – 73% правильних відповідей проти 58% у добровольців, яким запропонували роздрукований текст.

Далі учасників попросили вибрати за описом краще з чотирьох авто за характеристиками, при цьому одна модель була об’єктивно кращою за інші. Із завданням успішно впоралися 66% добровольців, яким дали роздруковану версію даних, і тільки 43% людей, котрі читали текст з екрана.

На наступному етапі добровольцям також запропонували обрати авто, але експеримент ускладнили. Частині учасників запропонували попередньо виконати завдання на тренування абстрактного мислення, тоді як іншим відразу дали таблицю з характеристиками автівок. Ті учасники, які пройшли тренування, показали більш високі результати: 48% успіху проти 30%.

Мері Фленеген з Дартмутського коледжу зазначає, що цифрові пристрої суттєво впливають на пізнавальну здатність людей. Результати експериментів показали, що при читанні з екрана краще запам’ятовуються деталі, з друкованого носія – картина в цілому.