Вівторок, 23 Квітня, 2024

NASA відправило на Марс смартфонний процесор 2014 року та операційну систему Linux – інженер пояснив, навіщо

Марсохід Perseverance днями приземлився на Червоній планеті, і це стало історичною подією для фанатів операційної системи Linux. Адже на борту цього ровера є перший в історії марсіанський вертоліт, і він працює на базі ОС з логотипом пінгвіна.

Попередні марсіанські ровери NASA використовували операційну систему від компанії Wind River Systems. Однак для марсіанського вертольота обрали Linux. Фреймворк на базі відкритого програмного забезпечення створили кілька років тому для крихітних супутників типу cubesat та інших інструментів.

«Ви можете отримати програмне забезпечення, яке використовує марсіанський вертоліт, та залучити його у своєму проєкті. Це, так би мовити, перемога для відкритого вихідного коду тому, що ми запустили в політ операційну систему з відкритим вихідним кодом і фреймворк з відкритим вихідним кодом, і комерційні частини, які можна купити в магазині, якщо хочеться зробити це самостійно, – коментує інженер NASA Тім Кенхем. – Це нова річ для NASA тому, що вони схиляються до того, що надійне та перевірене, але дуже багато людей захоплені новиною, і ми очікуємо це зробити».

Сам ровер Perseverance продовжує використовувати проприєтарну операційну систему VxWorks від компанії Wind River Systems. Саме її залучали в попередніх марсіанських місіях.

Linux для гелікоптера обрали тому, що дрон Ingenuity використовує комерційно доступні компоненти. Наприклад, його процесором слугує чип Qualcomm Snapdragon 801 – флагман смартфонів 2014 року. Операційна система VxWorks не підтримувала цей процесор.

Смартфонний процесор вибрали тому, що працездатна плата з ним компактна, а сам він дуже продуктивний, порівняно з наявним навігаційним обладнанням NASA. Цикли стабілізації вертольота в атмосфері працюють з частотою 500 Гц, також дрон записує відео 30 fps й аналізує дані від своїх інших датчиків.

Можливість роботи вертольота на Марсі стане історичним досягненням і відкриє шлях до нових типів дронів для вивчення цієї планети. Адже її атмосфера значно більш розріджена, ніж земна, що створює складнощі для використання аеродинамічних поверхонь типу крил та гвинтів. Через це, наприклад, сам Perseverance не міг спуститися на парашутах з орбіти, й інженерам довелося використовувати «небесний кран» – майданчик з реактивними двигунами, який спустив ровер на поверхню планети на тросах.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися