Субота, 25 Травня, 2024

Наступна можлива війна смартфонів – аксесуари

Останні кілька років мобільники виглядали майже клонами один одного, якщо не придивлятися до пікселів та версій ОС. Це призвело до застою в індустрії та її стагнації – сьогодні на смартфонах заробляють лише кілька вендорів, решта збиткові. Серед прибуткових є й Apple, але її заробіток також почав знижуватися. Суттєвого технічного прориву, який би зацікавив споживачів замінити поточні смартфони на нові, найближчим часом не відбудеться. І виробники знайшли, на чому заробити грошей, тому на ринку смартфонів, можливо, назріває забута війна – аксесуарів. Точніше – за можливість підключити їх до мобільника, бо ті матимуть проприєтарні роз’єми.

hand-insert-usb-cable-to-phone

Першою жертвою в не оголошеній офіційно війні став стандартний роз’єм для навушників 3,5 мм. Apple викинула його у своєму новому смартфоні iPhone 7 та замінила його на власний роз’єм Lightning. Хоча користувачі буквально благали компанію залишити стандартний штекер. Адже тонкі та вологозахищені телефони з ним від інших виробників доступні на ринку, і ніщо не заважає Apple зберегти роз’єм 3,5 мм.

Наступним, за чутками, може стати Samsung. Це б не було дивним – подібну ідею виробники просувають уже давно, пропонуючи стандартний USB Type-C. Але, за даними ресурсу Digital Music News, Samsung планує ввести власний роз’єм, який ліцензуватиме іншим компаніям.

Гроші за доступ

Можуть повернутися забуті сьогодні часи, коли кожен виробник мобільних пристроїв використовував власний стандарт роз’ємів. Ці часи б продовжувалися і сьогодні, якби не чиновники Євросоюзу, яких хвилювало електронне сміття. Тому вони змусили вендорів з 2011 року перейти на microUSB. Цю ініціативу підтримали такі компанії, як Nokia, Apple, Samsung, LG, RIM, Sony Ericsson, Motorola, Huawei, Alcatel, NEC, Emblaze, та виробники процесорів Qualcomm, Texas Instruments, Atmel.

usb-mobile-phone-charger-connector-set

Роз’єм USB-C є відкритим, і не потрібно платити ліцензійні відрахування за розробку девайсів з ним. Повернення проприєтарних роз’ємів означає, що виробники аксесуарів за виробництво сумісних пристроїв повинні будуть відраховувати ліцензійні збори.

Apple вже тривалий час веде подібну стратегію для роз’єму Lightning. Компанія контролює, які аксесуари дозволені, а які – заборонені. Власникам iPhone та iPad знайома ситуація, коли після оновлення iOS їхній кабель раптом стає непрацездатним, а на екрані з’являється напис «Цей аксесуар не підтримується». Починаючи з iOS 7 Apple стежить за підключеними до девайсів пристроями завдяки тому, що роз’єм Lightning цифровий, і кожен штекер містить власний мікрочіп із серійним номером.

Якщо сторонній виробник хоче, аби його вироби не мали проблем при підключенні, він повинен сертифікувати їх в Apple. Остання для цього запустила програму Apple MFi, через яку проходить різна техніка, навіть кондиціонери. Аксесуари, які пройшли сертифікацію, містять на корпусі напис Made for iPhone/iPad/iPod.

Програма Apple MFi не розкриває подробиць про вартість сертифікації, але ця інформація відома від сторонніх партнерів-учасників. Мінімальний платіж за використання проприєтарного роз’єму від Apple становить 4 долари. Але якщо потрібно пересилати через нього дані – це дорівнює двом ліцензіям, тобто 8 доларам. Коннектори Apple також не безплатні – їх треба купувати у компанії Avnet. Ціна на них залежить від вартості кінцевого аксесуара – фіксовані $10 або 10%, залежно від того, що більше.

Скільки очікувати прибутку

За приблизними оцінками, тільки відмова від роз’єму 3,5 мм принесе Apple додаткові збори за ліцензії та продаж роз’ємів для аксесуарів у розмірі 200 мільйонів доларів. Не варто також забувати про прибуток від продажу нових бездротових навушників від Apple. «Прибрати стандартний штекер не потребує сміливості, – коментує інвестор та розробник для iOS Дейв Пелл. – А ось просити за Airpods $159 – потребує». Директор Apple Тім Кук на презентації iPhone 7 саме сказав, що відмова від штекера 3,5 мм є сміливим кроком.

apple-airpods-1

«Ці кроки показують бажання Apple призупинити зниження прибутку від мобільних гаджетів, взявши під контроль витрати користувачів її гаджетів на ринку аудіоаксесуарів, – говорить аналітик IHS Technology Пол Еріксон. – Зауважу, що бездротові навушники генерують найбільше прибутку на ринку навушників».

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися