Субота, 24 Лютого, 2024

Найстаршому активному торент-файлу виповнилося 15 років – це фанатська версія «Матриці»

Інтернет сьогодні дуже швидкоплинний – середня тривалість існування веб-сторінки становить 100 днів. Тим дивовижнішим є досягнення фанатського фільму The Fanimatrix за мотивами культової стрічки «Матриця». Його ось уже 15 років без змін розповсюджують самі користувачі.

Уперше The Fanimatrix з’явилася в інтернеті у 2003 році. Тоді Мережа була зовсім іншим місцем – YouTube існував лише в думках, а Netflix розсилав фільми поштою.

Фільм зняла група новозеландських друзів із загальним бюджетом у $800. Майже половину з цих грошей коштувала шкіряна куртка. Увесь проект завершили за 9 днів. Оскільки у 2003 році не існувало стримінгових сервісів та й доступність інтернету була значно нижчою, фільм було складно розповсюджувати. Для спрощення цього процесу вдалося стиснути відео до 150 МБ, але тоді навіть це було забагато.

Головний айтішник знімальної команди та оператор за сумісництвом Себастіан Кай Фрост розповів виданню TorrentFreak, чому фільм вирішили розповсюджувати через торенти. За його словами, централізований сервер у той час був неможливий. «У Новій Зеландії це призвело б до неприпустимого трафіку при пересиланні через традиційні протоколи HTTP чи FTP, – говорить він. – Особливо зважаючи, що у той час пропускна спроможність усіх інтернет-каналів країни була меншою, ніж пропускна спроможність сучасного Wi-Fi».

Фрост говорить, що під час зйомок фільму він працював системним адміністратором і одного разу наштовхнувся на нову технологію під назвою BitTorrent. Вона здалася йому багатообіцяючою, оскільки чим більше користувачів завантажували файл, тим менше даних пересилав кожен користувач. «Виглядало як ідеальне рішення», – говорить Фрост.

Після обговорення з іншими учасниками The Fanimatrix щодо використання BitTorrent, Фрост створив торент-файл 28 вересня 2003 року. Він також запустив власний торент-трекер на основі Linux.

Сьогодні створений Фростом торент працює та справно роздає The Fanimatrix. Це найстаріший активний торент-файл в інтернеті. Лише за перший тиждень доступності фільм завантажили понад 70 тисяч разів – це суттєво навіть за сьогоднішніми мірками. Автори фільму порахували, що таким чином заощадили на інтернет-трафіку $550 000 за перший місяць.

Фрост планує і далі забезпечувати роботу оригінального сайту та доступність торент-файлу до самої свої смерті. Адже це важлива частина інтернет-історії.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися