Четвер, 30 Травня, 2024

Неймовірна історія наукової стежки Євгенії Дубрової

Матеріал опубліковано в рамках конкурсу Tech Today Awards

Розумом та винахідливістю наших школярів-українців дивується весь світ! Звичайно, цьому сприяє Мала академія наук України. Талановиті діти стають переможцями, отримують гранти, призи та стипендії, мають можливість навчатись в провідних вищих навчальних закладах світу тощо. І це не дивно, розвиваючись в МАНі для них відкривається світ інновацій та технологій в який хочеться поринати, і, починати пізнавати невідоме.

Саме завдяки своїй нестримній натурі, проявила себе Дуброва Євгенія учениця 10 класу Полтавської обласної гімназії-інтернату ім. А.С. Макаренка. Тема її наукової роботи «Рослини-саліцилати як природні замінники ацетилсаліцилової кислоти у профілактиці тромбоутворень». Оскільки на сьогоднішній день серцево-судинні захворювання посідають одне з головних місць: ця робота є досить актуальною і важливою до прийняття уваги. У своїй роботі, Євгенія висунула гітопезу, що фармакологічні властивості саліцилатів природного походження та кількісний вміст натрію 2-оксибензенкарбоксилату в рослинній сировині дозволяє використовувати дані об’єкти в якості заміни ацетилсаліцилової кислоти як антитромбозного препарату.

dubrova-yevgeniya

При виконанні роботи вона використала методи абстрагування та порівняння при розгляді антитромбозних властивостей ацетилсаліцилової кислоти та саліцилатів рослинного походження; титриметричний метод кількісного аналізу вмісту натрію 2-оксибензенкарбоксилату у рослинній сировині; методи наукового експерименту, спостереження, вимірювання та непараметричний статистичний метод Манна-Уітні; графічний метод під час візуалізації отриманих результатів.

Тоді, вона встановила, що найкращою сировиною для визначення кількісного вмісту натрію 2-оксибензенкарбоксилату є відвари лікарських рослин. І об’єктами її дослідження стали водні екстракти кори Верби білої, ягід Малини садової, цвіту Липи серцелистої та листя Смородини чорної.

Всі дослідження Євгенії проводилися на базі кафедри хімії Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка.

dubrova-yevgeniya_2Отримавши результати експерименту було встановлено, що лідером за вмістом натрієвої солі саліцилової кислоти серед об’єктів дослідження є листя чорної смородини – 0,0865±5,15*10-5 г. Відносно високим вмістом даної сполуки відрізняються і ягоди садової малини – 0,0774±1,44*10-5 г. Вміст натрію 2-оксибензенкарбоксилату у цвіті Липи серцелистої (0,0286±1,62*10-6 г) та кори Верби білої є помітно меншим (можна пояснити тим, що у корі верби міститься більша кількість саліцину ніж інших саліцилатів). При цьому, вміст саліцилату натрію у молодій корі верби є вищим ніж у старій.

Також, вона розрахувала кількість водних екстрактів рослин-саліцилатів, що потрібна для заміни цієї дози ацетилсаліцилової кислоти. Максимальне значення якого, вийшло – 121,95 мл, що цілком реально вжити людині за добу. Так, було встановлено, що вміст натрію 2-оксибензенкарбоксилату у витяжках рослин-саліцилатів дозволяє використовувати дані об’єкти у якості заміни профілактичної дози ацетилсаліцилової кислоти.

Пізніше, було проведено порівняльний аналіз впливу ацетилсаліцилової кислоти та саліцилатів природного походження на судинно-тромбоцитарний гемостаз (піддослідний об’єкт Кріль домашній породи сріблястий); експеримент тривав чотири тижні. Власне, результати дослідження підрахунку кількості тромбоцитів електронно-автоматичним методом залишились сталими у трьох групах піддослідних тварин. Результати часу утворення фібрину за Бюркером та часу тривалості капілярної кровотечі за Дюке на кінець експерименту свідчать, що для рослинних саліцилатів не характерні антиагрегантні властивості аспірину. Зміни показників гемостазу тварин, що приймали цей препарат, помітні вже за тиждень, а за місяць можна спостерігати не відповідність нормам.

Усі дані були опрацьовані Євгенією з використанням непараметричного статистичного критерія Манна-Уітні. Враховуючи відсутність змін показників судинно-тромбоцитарного гемостазу у тварин, що приймали саліцилати рослинного походження, дані об’єкти не можуть бути використані як повноцінні природні замінники ацетилсаліцилової кислоти з метою профілактики тромбозу. Таким чином, гіпотезу, яку Євгенія поставила на початку своєї наукової роботи було спростовано. З цього випливає, що не варто довіряти неперевіреній інформації з електронних джерел, оскільки це може нашкодити здоров’ю. Будь-які фармакологічні об’єкти слід приймати тільки під наглядом лікаря.

dubrova-yevgeniya_3

З цією роботою Євгенія Дуброва зареєструвалася на конкурс Intel Eko Ukraine, відбірний етап якого проходив у Києві. Саме тут вона себе показує на всі 100% і посідає 1-ше місце та має можливість представляти честь України в Мексиці. Далі було важче: переживання, бажання перемогти, спілкування іноземною мовою, конкуренція і т.д. Але за її словами, для неї все це сталося спонтанно – спочатку відбірний етап у Києві і перше місце, потім Мексика і… друге місце. Так, Євгенія посіла 2-ге місце в Мексиці, чим ще раз підтвердила, що роки її старань не пройшли марно.

Пишаємося такими учнями! Саме вони будуватимуть світле майбутнє нашої неньки-України! Успіху їм, наснаги і творчих здобутків разом з МАН!

Автор матеріалу Марія Юріна

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися