Нобелівський лауреат з економіки називає біткойн гарним прикладом бульбашки

З точки зору Роберта Шиллера, біткойн має більшість ознак чергової мильної бульбашки

Криптовалюти багато хто називає грошима майбутнього, однак не всі економісти погоджуються з такою думкою. Нобелівський лауреат з економіки Роберт Шиллер в одному зі своїх останніх інтерв’ю сказав, що біткойн є гарним прикладом мильної бульбашки.

Шиллер, який окрім викладання також керує своєю інвестиційною компанією MacroMarkets, розповідає про фінансові мильні бульбашки в економіці. Він навіть написав книгу під назвою «Економіка маніпуляцій та обману».

«Біткойн – це найкращий приклад мильної бульбашки на даний час. Особисто мені здається, що його популярність пов’язана історією становлення цієї валюти, яка дуже мотивує, – каже економіст. – Я бачу це в очах своїх студентів з Єля. Починаєш з ними обговорювати біткойн, і вони миттєво приходять у повний захват. А я думаю про себе: що ж у цьому такого чудового?»

Науковець впевнений, що саме в загадковості історії появи біткойну і таємницею особистості його творця Сатосі Накамото криється висока привабливість ідеї криптовалют. На його думку, криптовалюти подібно до вірусної реклами або популярного мему захопили думки людей. Захопили настільки сильно, що уряди великих країн не в силах протистояти стрімкому зростанню популярності біткойну. На думку вченого, великі речі відбуваються тоді, коли хтось вигадує відмінну історію і старанно її розкручує.

«Ідея біткойну вміло грає на ірраціональному страху людини перед майбутнім. Багато хто хвилюються, яким воно буде, – каже він. – Що, якщо в майбутньому біткойни зроблять мене нечувано багатим? Чи потрібні взагалі будуть у майбутньому традиційні паперові гроші? Чи не заберуть роботи і штучний інтелект мою роботу? Саме тому люди намагаються зрозуміти нові технології і як можна швидше зробити їх частиною свого життя».

Професор також зізнався, що проводить опитування найбільших інвесторів. На основі отриманої інформації він виводить індекс оцінки впевненості для інвестиційного ринку. За його даними, на нинішньому низькому рівні цей ринок не перебував з 2000 року. А саме того року луснула бульбашка так званих доткомів – компаній, чия бізнес-модель передбачала роботу лише в інтернеті. Сьогодні слово «дотком» використовується як синонім непродуманої або незрілої концепції бізнесу. З точки зору Роберта Шиллера, біткойн має більшість ознак чергової мильної бульбашки.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я