Новий ноутбук за $140: чи буде в ньому щось хороше?

Якщо бюджет обмежений $200, може виявитися краще розглянути вживані гаджети

Іноді в продажу з’являються ноутбуки за ціною, значно нижчою, ніж зазвичай. При цьому виглядають вони привабливо і красиво. Так, компактний ноутбук EVOO EV-C-116-5, який продається в мережі американських магазинів Walmart, має цінник усього $139, хоча за характеристиками він відповідає хромбукам за $200-$250. Звучить цікаво, тому журналіст ArsTechnica Джим Салтер купив такий девайс і розповів, як будуть страждати його власники.

Характеристики

EVOO EV-C-116-5 пропонує операційну систему Windows 10 Home S mode. Він має двоядерний процесор AMD A4-9120, 2 ГБ оперативної пам’яті DDR4 та 32 ГБ SSD eMMC. Мережеві можливості представляє чип Realtek RTL873B, який підтримує Wi-Fi лише 2,4 ГГц 802.11n, а також має Bluetooth. Ємність батареї складає 4500 мА·год (34,2 Вт·год).

Ноутбук пропонує дисплей 11,6 дюйма з роздільною здатністю 1080p. Він також має аудіороз’єм 3,5 мм, порти USB3 A, HDMI, USB2 A, слот MicroSD.

Перші враження

Пристрій EVOO виглядає привабливо і солідно, його дисплей роздільної здатності FullHD 1080p кращий за типові дисплеї 1366×768 бюджетних ноутбуків. З огляду на діагональ 11,6 дюйма, роздільна здатність FullHD дає дуже високу чіткість картинки.

Суттєвою проблемою стала унікальна клавіатура, в якій змінено розміщення кнопки зі слешем та бекслешем. Вона знаходиться там, де зазвичай міститься клавіша виклику контекстного меню. Також в унікальному місці розмістилася кнопка Delete.

Зате пластик корпусу EVOO відчувається приємно м’яким. Сам девайс зібраний якісно та міцно. Порти USB тугі, можливо, надто тугі – може знадобитися дві руки, щоб підключити мишку чи флешку.

Проблема в характеристиках

Перешкодою в нормальному використанні ноутбука EVOO EV-C-116-5 є його надзвичайно слабкі характеристики, а саме – крихітний обсяг оперативної пам’яті та накопичувача eMMC.

Накопичувач eMMC – це різновид карти пам’яті SD/microSD. Тобто такий накопичувач показує високу швидкість роботи при копіюванні фільмів, музики та інших «важких» файлів. Але у нього жахлива продуктивність при роботі з невеликими блоками даних, а це основний режим роботи з додатками. З подібним стикався кожен власник Android, який пробував переносити додатки на microSD.

З невеликою швидкістю можна було б змиритися, але хрест на нормальному використанні ноутбука ставить обсяг eMMC в 32 ГБ. Реально доступно для зберігання даних на ньому 29,8 ГБ. З них 1 ГБ – папка для відновлення ОС, 3 ГБ – файл підкачування Windows та swapfile (файл підкачування для додатків UWP), 2 ГБ – файл гібернації. З урахуванням самої Windows та інших файлів на диску вільно 11,4 ГБ.

Також 2 ГБ оперативної пам’яті не залишають місця для додатків – для них вільно лише 300 МБ. Це означає, що при запуску будь-якого додатка оперативна пам’ять закінчиться, і система почне компенсувати її місцем зі своп-файлу на повільному eMMC.

Єдиним компонентом, придатним до нормальної роботи, виглядає процесор AMD A4-9120. Але через брак оперативної пам’яті та місця на eMMC він не може продемонструвати свої можливості.

Спроба працювати в додатках

Журналіст спробував протестувати EVOO EV-C-116-5, запустивши на ньому PCMark 10. Через дефіцит оперативної пам’яті та постійне використання своп-файлу гаджет не міг нормально працювати – на запуск додатка знадобилося стільки часу, що батарея розрядилася на 20%. При цьому батарея має нормальну ємність – близько 5,5 годин автономності за тестом PCMark.

У тесті продуктивності PCMark 10 показав нуль балів. У тесті Passmark значення також було аномально низьким – 639/494, хоча середній показник для процесора A4-9120 – 1255/1064 балів. У Cinebench R20 ноутбук продемонстрував 118 балів. Усе тому, що система фактично працювала не з оперативної пам’яті, а зі своп-файлу.

За кілька днів використання ноутбука папка Windows збільшилася з 6,3 ГБ до 9,5 ГБ. На диску залишилося менше 6 ГБ вільного місця, і для оновлення з Windows 10 build 1903 на свіжу 2004 не вистачило простору – потрібно щонайменше 8 ГБ.

Linux врятує?

Для нормальної роботи Windows 10 наявних ресурсів EVOO EV-C-116-5 замало, тож журналіст вирішив встановити Fedora 32. Linux-дистрибутиви часто рекомендують як варіант для відновлення нормальної роботи комп’ютерів зі скромними характеристиками. Fedora 32 було вибрано через своє сучасне ядро та «легкість».

Інсталяція проблем не викликала, хоча довелося підключати USB-мишу, оскільки тачпад не працював. На встановленій ОС тачпад працював нормально.

Хоча з Fedora ноутбук працював швидше, ніж з Windows 10, але він все одно був дуже повільним. Часто йому для запуску Firefox потрібно було 12 секунд. На вже відкритих веб-сторінках гаджет брав кількасекундну паузу «подумати». Своп-файл був не винний – його вимкнули, але це не дуже пришвидшило ноутбук.

Розтин покаже

Намучившись з EVOO EV-C-116-5, журналіст вирішив його розібрати, що виявилося нескладно – кришку тримало всього 11 гвинтів та защіпки.

Відразу стала зрозуміла причина повільної роботи ноутбука – майже відсутня система охолодження. Ноутбук не мав навіть вентилятора, який би забезпечував бодай найменший рух повітря всередині корпусу.

У таких умовах процесор швидко перегріється та намагатиметься врятувати себе, знижуючи продуктивність. Подібне трапилося з Apple MacBook Pro 2019 з процесором Intel Core i9, який хоча й мав повноцінну систему охолодження, але її можливостей було недостатньо. Новий ноутбук працював повільніше за старіший та слабший Macbook Pro 15 2018 з Core i7.

Щоб процесор A4-9120 у EVOO EV-C-116-5 не запікся від постійного перегріву, виробник примусово обмежив його частоту. Замість 2,5 ГГц він працював на 1,5 ГГц. Зате максимальна температура процесора не перевищувала 62 градуси Цельсія.

Для чого він існує?

Аудиторія ноутбуків цінового діапазону $200 – люди, які не розбираються в гаджетах і яким потрібен пристрій на Windows для запуску Windows-додатків. Однак з EVOO EV-C-116-5 вони такої можливості не отримують – йому важко запускати будь-яку програму.

Тож мета існування EVOO EV-C-116-5 залишається невідомою. Якщо бюджет обмежений $200, може виявитися краще розглянути вживані гаджети. Вони можуть запропонувати більше оперативної пам’яті, більше місця для файлів, нормальну систему охолодження процесора.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я