Вівторок, 23 Квітня, 2024

ООН попереджає, що імплантація нерегульованих чипів у мозок може загрожувати психічній приватності

Організація Об’єднаних Націй висловила тривогу щодо потенційно шкідливих досягнень у нейротехнологіях. Її працівники припустили, що імплантати мозку та сканування можуть дозволити штучному інтелекту посягати на приватні людські думки.

«Це схоже на нейротехнології на стероїдах», — сказала виданню AFP Маріаграція Сквікчіаріні, економіст з Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки та культури.

Оскільки штучний інтелект покращує сферу нейротехнологій, деякі закликають бути обережними. Технологія має далекосяжні та потенційно шкідливі можливості, сказала Габріела Рамос, помічник генерального директора ЮНЕСКО з соціальних і гуманітарних наук.

«Ми на шляху до світу, в якому алгоритми дозволять нам декодувати розумові процеси людей і безпосередньо маніпулювати мозковими механізмами, що лежать в основі їхніх намірів, емоцій і рішень», — сказала Рамос.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що технологія просувається з деформованою швидкістю.

Незважаючи на те, що ця технологія може змінити життя, вона може мати певну ціну, припустили представники ООН. ЮНЕСКО поспілкувалася з Ханною Гелвін , жінкою, хворою на епілепсію, у мозку якої був встановлений нейротехнологічний пристрій для виявлення нападів і сповіщення пацієнтів, коли їм варто лягти.

Пристрій зрештою погіршив життя Гелвін, яка сказала, що у неї було до 100 нападів на день, що постійно активувало пристрій.

«Я відчувала, ніби хтось був у моїй голові, і це був не я. І я просто впадала у дедалі більшу депресію. Мені це зовсім не подобалося», — розповіла Гелвін, яка зрештою видалила пристрій.

Однак ця технологія може бути зручною для інших людей, дозволяючи сліпим людям бачити або людям з паралічем ходити, сказав Сквікчіаріні.

«Нейротехнологія може допомогти вирішити багато проблем зі здоров’ям, але вона також може отримати доступ до мізків людей і маніпулювати ними, а також виробляти інформацію про нашу особистість та наші емоції. Це може загрожувати нашим правам на людську гідність, свободу думки та приватне життя», — сказала директор ЮНЕСКО Одрі Азуле, коли вона запропонувала «спільні етичні рамки на міжнародному рівні».

Про загрозу чогось подібного ентузіасти повідомляли ще в 2021 році. Вони запустили публічний рух, учасники якого прохають владу діяти на випередження та захистити найцінніше, що є у людини – її мозок – від можливих маніпуляцій нейротехнологій. Вони назвали свою концепцію нейроправами і хочуть, щоб її прийняли на рівні Універсальної декларації прав людини, яку затвердили в ООН в 1948 році і який став універсальним стандартом прав для усіх людей.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися