Субота, 9 Грудня, 2023

Чому можна не квапитися робити пластиковий паспорт

В Україні почалося оформлення внутрішніх паспортів нового зразка. Це біометричні пластикові картки, які в Європі називають ID-картками. Протягом п’яти років усі українці мають перейти на такі документи замість паперового паспорта. Поки що для проведення масштабної заміни не вистачає відповідного законопроекту, але його обіцяють ухвалити вже за кілька місяців. Тим часом варто знати, які особливості несуть нові ID-картки.

Переваги над папером

Пластикові посвідчення особи дозволять користуватися послугами паспортистів у будь-якому місці України без прив’язки до місця проживання. Окрім цього, при наявності електронного підпису можна буде за спрощеною системою входити в усі реєстри, які відкрило Міністерство юстиції, та отримувати будь-які інші послуги й сервіси від чиновників.

Особливість «пластику»

Термін дії картки – десять років. Її роблять з полікарбонату, а дані наносять лазером. Розмір картки – 5,4х8,6 см. Вона обладнана безконтактним електронним двоядерним чіпом. Канал даних повністю кодований, а на документі 18 елементів захисту. Видає документи виключно Державна міграційна служба, а випускають їх на поліграфкомбінаті «Україна». Орієнтовно ціна нового паспорта складе 100 чи 160 грн залежно від наявності процесора, але остаточна ціна буде відома після прийняття законопроекту №3224.

На електронному чіпі записуватимуться біометричні дані власника – фото, відбитки пальців, електронний підпис, місце проживання та сімейний стан. Цей список можуть доповнити, наприклад, доповнивши його індивідуальним податковим номером (ІПН).

Зараз є проблема з електронним підписом: його лише планують прикріпити до документа. Для впровадження підпису в «пластик» необхідно, щоб Верховна Рада ухвалила законопроект №3224 про лібералізацію візового режиму з ЄС. У ньому йдеться про документи, що засвідчують особу. До ухвалення цього закону ID-картки видаватимуть без цифрового підпису. Але Міграційна служба обіцяє, що його можна буде дописати потім.

Фактично пластикову картку найближчими тижнями видаватимуть з тими даними, які ви і зараз бачите у своєму паперовому паспорті. Усе інше буде доступно в майбутньому.

Без паперу не обійтися

У найближчі місяці особливих переваг «пластику» над звичайним паспортом не буде. Адже вони повинні будуть носити разом з ID-карткою ще й паперову посвідку. Причина в тому, що у структурах, де громадяни повинні надавати дані про місце реєстрації, наприклад, у поліклініці, може не бути зчитувача. А дані про реєстрацію знаходяться лише на чіпі й будуть дублюватися на паперовій посвідці.

Закордонний досвід

У впровадженні внутрішнього біометричного паспорта Україна могла б навіть випередити Японію. У цій державі подібний документ запустили наприкінці жовтня 2015 року і видають його безплатно, надсилаючи поштою додому. Така картка спрощує доступ до страхування, банківських послуг тощо.

Консультації японські чиновники отримували безпосередньо від естонських колег, які впровадили внутрішній «пластик» ще у 2002 році. Естонська ID-картка є однією із найбільш «просунутих» і дозволяє: користуватися банківським рахунком, купувати квитки, сплачувати податки, отримувати державні послуги, переглядати медичні записи, брати участь у голосуванні.

На сьогодні існує близько 100 країн, у яких діють ID-картки чи їхні аналоги, причому подібний документ може не бути обов’язковим. Залежно від ступеню захисту вони дозволяють відкривати банківські рахунки та отримувати інші послуги.

У Євросоюзі, наприклад, такі картки видають усі країни, окрім Данії, Великобританії, Ліхтенштейну та Швейцарії. В Ісландії та Норвегії видають ID-картки, які не відповідають вимогам Євросоюзу – для мандрівок за його межі їм необхідно мати звичний паспорт.

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися