Переробка смартфонів: чому природі від неї ще гірше

Після потрапляння у світ переробки електронних відходів на ваш смартфон чекає жорстока доля

Восени на прилавки надійшли нові моделі iPhone, запустивши стародавній ритуал – «похорони» старих смартфонів. Щороку продається приблизно 1,5 мільярда телефонів, і приблизно така ж кількість апаратів відправляється «на пенсію». Ми прощаємося з ними досить безцеремонно, залишаючи в шухляді столу або коробці, іноді ми навіть їх викидаємо.

Переробка

Подібні дії часто супроводжуються відчуттям сорому, адже викинуті смартфони потрапляють на звалища, забруднюючи ґрунт токсичними хімікатами. Щоб уникнути неприємних відчуттів, ми пробуємо віддати наші телефони та інші електронні пристрої в центри переробки відходів. Повертаючись з такого закладу, часто відчуваємо позитивні емоції: ми вчинили відповідально по відношенню до природи.

Але що трапляється з цими пристроями після нашого від’їзду з центру переробки? Відповідь складна і в більшості випадків далека від поняття «захист природи». Після потрапляння у світ переробки електронних відходів на ваш смартфон чекає жорстока доля.

Міф про переробку електронного лому

Якщо компанія з переробки дорожить своєю репутацією, то її фахівці спочатку перевірять, чи можна продати пристрій як такий, що був у використанні, для подальшої експлуатації. Якщо девайс має товарний вигляд, його продадуть на вторинному ринку. Гаджети, які не купили в США, зазвичай відправляються дистриб’юторам у Південній Америці та Азії. Пам’ятайте Motorola Razr? Через довгий час після згасання популярності апарата його «накрив» бум продажів у Латинській Америці.

Якщо електроніка непридатна до свого прямого призначення, вона відправляється на заводи з переробки, де проходить через потужні дезінтегратори. Металеві компоненти відправляються одному з декількох плавильних заводів-партнерів. Деякі дорогоцінні метали з мікросхем, зокрема, золото і паладій, вдається виділити з розплаву, але більшість матеріалів згорає, виділяючи в атмосферу хлор, ртуть і інші елементи.

Плавлення вважається «хорошим» варіантом лише тому, що альтернативні способи утилізації набагато гірші. Практично на кожну чесну компанію з переробки таких відходів припадає відповідна організація, яка заробляє на зборі електронного лому, упакуванні його в контейнери і пересиланні через тіньову мережу посередників на звалища в Китай, Індію, Гану і Пакистан.

Оплачує таку утилізацію навколишнє середовище та люди. Прогуляйтеся вулицями «електронного кладовища», такого як Агбоблоші в Західній Африці або схожого місця в Азії чи іншій країні, що розвивається. Ви побачите сотні, якщо не тисячі мікропідприємців, які вручну виплавляють з мікросхем приховані в них метали.

Екологічна ситуація в таких поселеннях поряд зі звалищами жахлива. При отриманні бажаних елементів робітники стикаються, крім інших токсичних випарів, з дією нікелю, кадмію та ртуті, які просочуються в навколишнє повітря, ґрунт і питну воду. Це може призвести до «букету» серйозних та небезпечних для життя проблем зі здоров’ям, включаючи рак та природжені вади розвитку.

Найкраще «друге життя» для смартфонів

Якщо піти в сторону від людських та природних «жертв», відкриється інша проблема сьогоднішніх підходів утилізації електроніки. Коли ми викидаємо гаджети, то з ними викидаємо і золото, паладій, олово, мідь та інші корисні матеріали в мікросхемах. Нехай їхній вміст у кожному телефоні мізерний, але в сумі це суттєві цифри. За оцінками, кількість золота у світовому обсязі електронного лому становить від 11% щорічного видобутку – мільйони кілограмів золота у смітті.

У відповідь на цю ситуацію деякі виробники і продавці почали робити кроки в потрібному напрямку. Apple, Samsung, Best Buy і Amazon заохочують користувачів повертати свої старі пристрої в обмін на готівкові або подарункові карти. Наприклад, «здай старий iPhone 6 і отримай $145».

Але все ж однією з найбільших перешкод є технологія. Незначний вміст мінералів у типовому телефоні не окуповує величезних витрат на їхнє вилучення.

Надії на більш позитивне зрушення може дати розробка апаратів з упором на подальше повторне використання. Концепція безвідходного виробництва є основою кругової економіки. Apple та інші компанії зрозуміли необхідність створення більш простих для заміни та оновлення екранів, батарей та інших компонентів. «Чесні телефони» з модульними компонентами все ще є чимось новим, але поступово зміцнюють своє положення.

Переломний момент, як це зазвичай буває, зав’язаний на економіці. Наші старенькі телефони «знайдуть краще життя» лише тоді, коли компаніям буде вигідніше переробляти або повторно використовувати компоненти, а не створювати їх.

Між тим, щороку генерується близько 50 мільйонів кілограмів токсичних відходів електронного обладнання. У міру того як нова хвиля iPhone, а також Galaxy і Huawei захльостує ринок, час знайти спосіб дати нашим старим телефонам можливість заспокоїтися раз і назавжди.

За матеріалами: Recode