Субота, 9 Грудня, 2023

Питання відповідальності за роботів розкололо європейську політику

В Європі назріває політичний розкол через персоніфікацію роботів. Низка європарламентарів пропонує надавати роботам, які здатні навчатися, якусь форму електронної особистості. З такою ідеєю не погоджуються 156 експертів із 14 країн Євросоюзу, які попереджають про негативні наслідки персоналізації роботів.Поки ясно лише одне: в розробку роботів вливаються великі кошти, і дебати стануть ще запеклішими.

До створення роботів, поведінка яких буде схожою на людську, лишаються ще десятиліття, однак питання відповідальності за їхні дії постає вже зараз. Видавати аналог електронної особистості роботам, які здатні до самонавчання, пропонується у звіті Європейського парламенту, опублікованому на початку 2017 року. Це значить, що таких роботів можна застрахувати, а також вони самі відповідають за свої дії. До речі, поки між європолітиками точаться дискусії, Саудівська Аравія вже видала роботу перший в історії паспорт.

За надання роботам юридичних прав та обов’язків виступають також деякі виробники та їхні партнери. Вони вважають, що юридична особистість не зробить робота аналогом віртуальної людини. Натомість це буде схоже на корпорації, які є юридичними особами, і це нікого не дивує. «У сценарії, коли алгоритм може приймати автономні рішення, хто має за них відповідати?», – запитує корпоративний юрист Стефанія Лучетті.

Противники цієї позиції вважають, що надання роботам статусу юридичної особи неприйнятне з погляду закону та етики. Професор зі штучного інтелекту Ноель Шаркі з Університету Шеффілда каже, що виробники просто хочуть перекласти відповідальність за дії своїх машин із себе на самі машини. Його підтримує професор права Університету Артуа Наталі Навеянс: «Ухваливши юридичні особи для роботів, ми знищимо відповідальність виробників».

Поки ясно лише одне: в розробку роботів вливаються великі кошти, і дебати стануть ще запеклішими. Аналітики передбачають, що ринок домашніх роботів у наступні п’ять років зросте втричі – з $5,4 млрд у 2018 році до $14,9 млрд у 2023. В 30 разів зросте ринок коботів (роботів, які можуть працювати поруч з людьми) – з $100 млн у 2015 до $3 млрд у 2020. Ринок індустріальних роботів також швидко зростатиме – з $25,7 млрд у 2013 до $40 млрд у 2020 році.

За матеріалами: Politico.eu

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися