Неділя, 25 Лютого, 2024

Покращення «фотошопом»: вчимося виявляти роботу фоторедактора

Краще один раз побачити, ніж сто разів почути? А перед вашими очима насправді підроблена картинка? Експерти правоохоронних органів мають надійні способи для виявлення підроблених фотографій. Однак є кілька надійних способів перевірити справжність кадру навіть удома.

Погляньте на світлину нижче. Звичайний знімок, на якому двоє чоловіків стоять біля входу в будівлю, чи не так? Один з них, здається, передає щось іншому.

А тепер придивіться уважніше. На цьому зображенні не все так, як виглядає на перший погляд. Ви, напевно, не відразу помітите, що на цій світлині не збігається, а от для Хані Фарида все очевидно: це фото – підроблене. Фігура одного з чоловіків відбивається у склі не зовсім точно, а тіні лягають неприродно. Одного з людей у кадрі в реальності не було.

Фарид дивиться на фотографії не так, як звичайні люди. Він працює провідним експертом у галузі цифрової криміналістики та аналізу зображень і відразу виявляє практично непомітні ознаки маніпулювання із зображенням.

Однією з них є відбиття джерела світла в очах людей на фото. «Якщо на знімку стоять поруч двоє людей, то в їхніх очах, як правило, відбивається сонячне світло або спалах фотокамери, – пояснює він. – Розташування, розмір і колір цятки світла в очах повідомляють про властивості джерела світла. Якщо ці характеристики не збігаються, фото може бути підробленим».

Інший сигнал – колір шкіри на вухах людей. «Якщо сонце світить зі спини, вуха виглядатимуть червоними, через те, що в них просвічують кровоносні судини. Але такого відтінку ніколи не буде, якщо світло падає спереду», – каже експерт.

Деякі фальсифікації виглядають досить очевидними, як ця обкладинка журналу Time з Трампом, яка прикрашає стіни президентських гольф-клубів:

Досить надійним способом визначити фальшивку є аналіз тіні на фото. Якщо ви накреслите лінію від краю тіні до точки на об’єкті, який її відкидає, ви зможете простежити, звідки падає світло. Якщо на тіні позначити кілька таких точок, лінії від них перетинатимуться.

На підробленому знімку тіні деяких об’єктів можуть не збігатися з джерелами світла в іншій частині зображення, пояснює Фарид. За допомогою цього методу можна виявити фотознімки, на які пізніше додали людей або предмети.

Корисним у викритті підробок виявляються віддзеркалення. Усі лінії від людини або об’єкта повинні сходитися в одній точці десь за поверхнею, в якій вони відбиваються. Якщо цього немає, щось на фотографії не так.

Сьогодні підробка фотографій має згубні наслідки в будь-якій галузі, від політики до медицини. «Жодні вибори не проходять без фейкових знімків, – зазначає Фарид. – Почати хоча б з того, що портрети кандидатів завжди обробляють, щоб вони виглядали привабливіше. Щоб спростувати расистські погляди кандидата, на фото з ним можуть «домалювати» представників різних етнічних груп. За допомогою фотофейків можна зіпсувати й імідж опонента».

Підробка фотознімків – явище не нове і практикувалося буквально з перших днів існування фотографії. Розповсюдження цифрових фотокамер та комп’ютерних програм для обробки знімків серйозно ускладнили проблему.

Навіть уряди не соромляться випускати фейкові фото. Так, у 2008 році Іран опублікував славетний знімок із ракетними випробуваннями. Щоб не компрометувати військову славу країни, ракетну установку, яка під час тесту не спрацювала, майстерно заретушували.

Власній інтуїції у визначенні фейкових фотографій не варто довіряти. Навіть якщо ми скептично ставимося до джерела зображення, виявити невідповідності на підробленому знімку неозброєним оком зазвичай досить складно. Під час дослідження, проведеного у Федеральному університеті Ріу-Гранді-ду-Сул у Бразилії, учасникам показували фотографії, багато з яких не були справжніми. На одних зображеннях було об’єднано кілька фотографій, на інших – стерті деякі об’єкти або скопійовані і вставлені ділянки того ж знімка. Учасники експерименту змогли визначати фальшивки менш ніж у половині випадків.

Бажаєте перевірити свою здатність виявляти фейки? Пройдіть невеликий онлайн-тест, розроблений компанією Adobe https://landing.adobe.com/en/na/products/creative-cloud/69308-real-or-photoshop/.

За матеріалами: BBC

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися