Четвер, 22 Лютого, 2024

Програміст із Африки – автор найбільшої теорії змови десятиліття

Науковці, можливо, знайшли автора руху QAnon, який поширився наче пожежа в соціальних медіа та мав значний вплив на політичне та економічне життя у багатьох країнах світу. Попри те, що керівник руху під іменем Q не публікував послання з кінця 2020 року, популярність руху залишається дуже високою.

180804-qanon-2-al-1515_92fbd2c38fd081adbf5b8334a00bfe4b

Що таке QAnon

Рух QAnon зародився в інтернеті, коли в жовтні 2017 року користувач з ніком Q на форумі 4chan запустив першу теорію змови. За основу його виступу було взято міф 2016 року про те, що в одній із піцерій у штаті Вашингтон діє пов’язане з Хілларі Клінтон угрупування педофілів. Ідея виявилася такою популярною, що, наприклад, британський співак Роббі Вільямс заявив, що вважає інформацію достовірною.

Сам Q називав себе співробітником спецслужб, який володіє секретною інформацією, і передрікав, що незабаром Клінтон буде затримана. Хіларі Клінтон досі на свободі, але це не призвело до занепаду теорії Q. Теорія не разпалася навіть тоді, коли один із фанатів QAnon особисто зі зброєю в руках відвідав названу піцерію, але не знайшов ні підвалу, де тримали дітей, ні самих дітей, ні Клінтон.

Як це часто буває, поки одні фанатично вірять, інші активно заробляють гроші. Одним із найбільших QAnon-сайтів в інтернеті володів старший віцепрезидент технологічної групи банку Citibank Джейсон Гелінас. Він заробляв на цьому сайті до $3000 за рахунок пожертв учасників, а також зібрав персональні дані на 10 млн користувачів ресурсу.

Як розкрили автора QAnon

Встановити організатора цієї теорії змови вдалося за допомогою штучного інтелекту. Дві незалежнігрупи судових лінгвістів ідентифікували південноафриканського розробника програмного забезпечення Пола Фербера, як оригінального автора Q.

Ферберу також допомагав кандидат в Конгрес Арізони Рон Уоткінс який писав під псевдонімом, спочатку співпрацюючи з Фербером, а потім заволодівши аккаунтом, коли він в кінцевому підсумку перемістився на дошку оголошень 8chan.

Дві групи швейцарських і французьких дослідників використовували різні методології, щоб прийти до одного і того ж висновку.

Швейцарська компанія, що складається з двох дослідників з запуску OrphAnalytics, використовувала програмне забезпечення для розбиття повідомлень Q на шаблони послідовностей з трьох символів. Потім вони відстежували, як часто повторювалися ці послідовності.

Французька команда, тим часом, навчила штучний інтелект шукати закономірності в написанні Q.

Обидва методи в цілому підпадають під підхід, відомий як стилометрія, який спрямований на аналіз письма вимірним, послідовним і відтворюваним способом.

Щоб уникнути плутанини у своїх програмах, команди обмежили свій аналіз публікаціями в соціальних мережах. Серед усіх інших можливих авторів, яких вони випробували, вони кажуть, що твори Фербера та Уоткінса виділялися найбільше тим, наскільки вони були схожі на твори Q.

Французька команда, що складається з комп’ютерних лінгвістів Флоріана Каф’єро і Жан-Батіста Кампса, повідомила, що їх програмне забезпечення правильно ідентифікувало Фербера в 98 відсотках тестів, а Уоткінса – в 99 відсотках.

“Спочатку більша частина тексту написана Фербером, – сказав Каф’єро. – Але підпис Рона Уоткінса збільшився протягом перших кількох місяців, коли Пол Фербер зменшився, а потім повністю зник”.

І Фербер, і Уоткінс заперечують, що писали будь-які повідомлення Кью. “Я не Q, – сказав Уоткінс. Фербер, тим часом, сказав, що пости Q вплинули на нього, і він змінив стиль свого письма – твердження, яке лінгвістичні експерти назвали “неправдоподібним”. Також варто згадати той факт, що аналіз включав твіти Фербера, які датуються самими ранніми днями існування Q.

Дослідники сподіваються, що викриття Q послабить вплив QAnon на людей.

Штучний інтелект знаходить авторів текстів

Люди раніше використовували штучний інтелект, щоб ідентифікувати автора Гаррі Поттера Джоан Роулінг як таємного автора “Поклик зозулі”. Це кримінально-фантастичний роман 2013 року, який Роулінг написала під псевдонімом Роберт Гелбрейт.

Правоохоронні органи успішно використовували стилометрію в різних кримінальних справах, в тому числі в ФБР, щоб показати, що Тед Качинський був Унабомбером.

Якщо ваші близькі стали прихильниками теорії змови: що робити.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися