Субота, 13 Липня, 2024

Якщо ваші близькі стали прихильниками теорії змови: що робити

На початку вересня масштабні протести людей, які заперечують коронавірус, пройшли в Лондоні, Парижі, Берліні і Бостоні. Також в США і Європі можна часто зустріти людей, які розмахують прапором з величезною буквою Q – символом теорії змови QAnon. З розквітом соцмереж теорії змови отримали небувалу потужність, що почало загрожувати здоров’ю та життю людей. Фанатизм учасників також руйнує сімейні та дружні зв’язки, і якщо ваша близька людина стала учасником теорії змови, ось що можна зробити.

Розквіт теорій змови

Не завжди те, що виглядає як теорія змови, є насправді нею. Досить лише згадати такі реальні факти, як «Операція Нортвудс» (організація терактів владою США для підготовки суспільства США до військового вторгнення на Кубу) та «Операція Беркшир» (тютюнові гіганти запустили кампанію, що просувала «полеміку» з приводу куріння і пов’язаних хвороб).

Сьогодні найбільш масштабною теорією змови є QAnon, чисельність прихильників якої значно зросла за час пандемії коронавірусу. Саме її прибічників часто можна бачити на демонстраціях проти коронавірусу. За даними експерта з Лондонського інституту стратегічного діалогу Джейкоба Гуля, повідомлення з хештегом QAnon найчастіше поширювали в США і Великобританії, Канаді, Австралії, Німеччині.

Рух QAnon зародився в інтернеті, коли в жовтні 2017 року користувач з ніком Q на форумі 4chan запустив першу теорію змови. За основу його виступу було взято міф 2016 року про те, що в одній із піцерій у штаті Вашингтон діє пов’язане з Хілларі Клінтон угрупування педофілів. Ідея виявилася такою популярною, що, наприклад, британський співак Роббі Вільямс заявив, що вважає інформацію достовірною.

Сам Q називав себе співробітником спецслужб, який володіє секретною інформацією, і передрікав, що незабаром Клінтон буде затримана. Хіларі Клінтон досі на свободі, але це не призвело до занепаду теорії Q. Теорія не разпалася навіть тоді, коли один із фанатів QAnon особисто зі зброєю в руках відвідав названу піцерію, але не знайшов ні підвалу, де тримали дітей, ні самих дітей, ні Клінтон.

Як це часто буває, поки одні фанатично вірять, інші активно заробляють гроші. Одним із найбільших QAnon-сайтів в інтернеті володів старший віцепрезидент технологічної групи банку Citibank Джейсон Гелінас. Він заробляв на цьому сайті до $3000 за рахунок пожертв учасників, а також зібрав персональні дані на 10 млн користувачів ресурсу.

Теорії змови руйнують стосунки

Феномен теорії змови швидко можна пояснити тим, що такі ідеї використовують знайомі концепції, які не складні до сприйняття. Навіть коли реальність виявляється іншою, ніж оголошує теорія змови, прихильники лише кажуть, що це є прояв цієї теорії змови.

Культ теорії змови призводить до погіршення сімейних та дружніх стосунків між фанатиком та його близькими. Сьогодні спостерігається навіть феномен «сироти QAnon» – фанатів Q полишають їхні близькі та друзі.

Як рятувати?

Якщо справа не зайшла надто далеко, можна спробувати врятувати фаната теорії змови. Для цього варто дотримуватися таких правил:

  1. Інформаційна гігієна. Запобігає незапланованому розповсюдженню пропаганди. Люди часто діляться подібними постами, щоб висміяти чи спростувати наведену в них інформацію. Однак соцмережі часто «обрізають» коментарі та пояснення, залишаючи лише оригінальну інформацію теорії змови. Якщо хочеться висміяти чи спростувати пост – створіть власний мем, напишіть власний пост. Однак ніколи не репостіть оригінальний запис.
  2. Одна з найпотужніших принад теорій змови – велика соціальна спільнота, яка підтримає у складні часи. Під час пандемії багато хто саме знаходиться в стані стресу і хоче поговорити для заспокоєння. Говоріть зі своїми близькими та друзями, щоб це місце не зайняли члени культу теорії змови.
  3. Не ведіть спори в інтернеті з учасниками культу теорії змови. Критика фактів теорії змови може перевести ситуацію в конфліктну.
  4. Видаляйте публічні коментарі стосовно теорії змови. Бесіди проводьте в приватному режимі. Апелюйте не до фактів, а до необхідності критичного погляду. Наприклад, можна казати, чи варто довіряти анонімному джерелу.
  5. Давати високу оцінку прагненням учасника культу теорії змови. Адже людина, швидше за все, має високу мету, наприклад, у випадку з QAnon – викрити мережу педофілів.
  6. Не очікувати миттєвої відмови від теорії змови. Ті, хто полишив культ QAnon, описують процес, як накопичення тріщин у камені, а не миттєве прозріння.

За матеріалами: Deutsche Welle, The Guardian

1 коментар

  1. Теорії змов існують, це факт. Але і те, що ми вже живемо в концтаборі, також факт. Нас пронумерували. Нам впарили банківські карти. На нас вдягли намордники. Ласкаво просимо до концтабору!

Comments are closed.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися