Прощаємося зі світлофорами

Знайомі кожному регулювальники перехресть – світлофори – цього місяця святкують свій ювілей. Їм виповнилося вже 100 років, проте експерти кажуть, що наступної такої дати вже не буде. Більш того, вони ще існуватимуть максимум одне-два десятиліття. Причиною їхнього «вимирання» стануть «розумні» автомобілі та розвиток технологій.

Перший у світі світлофор з’явився на перехресті американського міста Клівленд на початку серпня 1914 року. Тоді в США почався бум масових авто, які заполонили вулиці своїм хаотичним рухом. Світлофор мав регулювати порядок проїзду, проте сучасні авто потребують його все менше завдяки комунікаційним технологіям та автопілоту.

Автомобілі спілкуються

Експерти автомобільної галузі вважають, що вже через п’ять-сім років машини із системами радарів, лазерних датчиків та відеокамерами стануть звичним явищем на дорогах. Професор німецького Інституту технологій Карлсруе Крістоф Стіллер, який займається автомобільними технологіями понад 20 років, вважає, що дані, якими будуть обмінюватися ці авто, зроблять шосе значно безпечнішими.

При цьому зникне необхідність у традиційних засобах регулювання руху, наприклад, світлофорах. Учений пропонує їм нову роботу – слугувати точкою обміну та збору інформації на перехрестях, щоб зробити їзду комфортнішою. Наприклад, розпізнавати кількість машин, що під’їжджають, та вмикати червоне світло там, де їх менше.

Такі розумні світлофори, які будуть постійно на зв’язку з машинами, підвищать безпеку руху тим, що будуть попереджувати водіїв про час до перемикання кольору. «Зараз горить зелений, проте машини будуть знати, через скільки секунд він зміниться на червоний, – каже Стіллер. – Авто може підлаштувати власну швидкість, наприклад, прискоритися або почати гальмувати, оскільки розуміє, що безпечно проїхати не вдасться».

Подібні системи сьогодні активно освоюють мегаполіси в різних країнах. В Австралії для цього навіть застосовують Bluetooth. «У довготривалій перспективі можна задуматись, навіщо будуть потрібні світлофори взагалі, – говорить науковець. Він прогнозує, що через 30 років всі машини будуть спілкуватися одна з одною. – Якщо всі учасники дорожнього руху матимуть комунікаційне обладнання, можна подумати про відмову від світлофорів. Проте потрібно буде придумати рішення для пішоходів без мобільних телефонів».

Один з перших світлофорів

Машини стають самостійними

Перші автомобілі з часткою автономності вже їздять по дорогах: вони дозволяють водієві прибирати руки з керма та ноги з педалей, самостійно рухаються в заторі та на шосе. Із часом, кажуть експерти, ці можливості будуть лише розширюватися.

«Спершу комунікація між машинами буде проходити по каналах низької пропускної здатності та без гарантій доставки повідомлень, – каже Стіллер. – Якщо ви втратите повідомлення на смартфоні або воно затримається, то в цьому немає нічого страшного. Проте така ж подія на автомобілі становить велику небезпеку, оскільки в повідомленні міститься інформація про наближення іншого авто з його координатами та швидкістю».

Надійний зв’язок дозволить автомобілям стати більш самостійними, і тому вчені займаються розробкою такої технології. Це повинна бути система комунікації близької дії з інфраструктурою як у машинах, так і на дорозі. При цьому виробники мають використовувати єдиний стандарт частот та кодування сигналу.

«Сьогодні йдуть дебати про те, хто повинен інвестувати мільярди доларів у таку інфраструктуру – приватні компанії чи держави, – говорить професор інженерії Університету Південної Каліфорнії Джефф Міллер. – У нас уже є стільникова мережа, яку ми потенційно можемо використати».

Світлофори можуть вижити

«Було б добре, якби мобільні телефони вміли «розмовляти» зі світлофорами та пішоходи давали знати дорожній інфраструктурі про те, коли вони хочуть перейти на іншу сторону вулиці. Проте це потребує великих інвестицій, – зазначає Міллер. – Цим мають займатися державні служби».

Інвестиції потрібні через те, що хоча на дорогах можна зустріти «розумні» світлофори, основна їхня частина – віком декілька десятків років. «Технології, які контролюють сигнали світлофорів, нараховують 40-50 років, – коментує експерт. – Їх не можна пристосувати для з’єднання з іншими мережами».

Саме через це Міллер прогнозує світлофорам довше життя – до 2060 року та навіть далі. «Я не вірю, що до 2050 року на дорогах буде 100% машин з автопілотом, – каже він. – Поки на них залишаються авто з ручним управлінням, необхідні методи регулювання їхнього проїзду перехресть».

За матеріалами: ReadWrite

Фото: ReadWrite