Вівторок, 18 Червня, 2024

Проїхатись над усіма

Окрім автомобілів з автопілотом, є ще один шлях зменшити затори на дорогах – злетіти в небо. Проекти подібного персонального транспорту існують уже не один десяток років, проте лише зараз вони почали отримувати законодавчу підтримку. У планах Євросоюзу зробити такі автомобілі-літаки масовими до 2050 року та звільнити дороги від заторів.

Одним з проектів, які займаються літаючими машинами, є MyCopter, в якому активну участь бере доктор Гейнріх Бюлтхофф. Він з колегами з Інституту Макса Планка намагається створити надійну та захищену від помилок автомашину, яку зможе пілотувати кожен.

«Я мріяв про літаюче авто ще з дитинства, коли прочитав про них у фантастичних книгах та побачив у фільмах, – каже науковець. – Нарешті фантастика стає реальністю».

Проект триватиме чотири роки, впродовж яких шість наукових інститутів Європи об’єднаються, щоб розглянути проблеми у створенні персональних літаючих автомобілів. У центрі уваги буде не стільки конструкція самої машини, скільки питання навколо інфраструктури та інших служб, які її оточують.

Польоти для всіх

«Проект не має на меті створення реальної системи, – пояснює Бюлтхофф. – Він повинен розглядати інші питання літаючих машин».

Серед таких питань – створення систем управління повітряним рухом, яка дозволить подібним машинам літати поміж звичайних літаків. Окрім цього, необхідно розробити системи посадки, які працюють без авіадиспетчерів.

«Якщо ви хочете створити літаючий автомобіль, він повинен бути для кожного. Проте не можна перетворити кожного водія на пілота, – пояснює науковець. – Ідея в тому, щоб літати в неконтрольованому повітряному просторі без зіткнення з іншими». Учені планують цього досягти «розумом» – машини повинні самі вирішувати проблеми повітряного руху без участі людини.

Кабіна перспективної літаючої машини

В основі – простота

Інститут Бюлтхоффа займається розробкою інтерфейсу між авто та людиною, який зменшить кількість кнопок та моніторів з десятків (як у сучасних гелікоптерах) до декількох спрощених. Наприклад, проблема в тому, щоб залишити традиційне кругле кермо, пристосоване до двовимірного переміщення, та адаптувати його до польотів у тривимірному просторі.

«Автомобілі використовують кермо понад 100 років. Це була гарна ідея, – розповідає науковець. – Проте якщо хочеться піднятися у повітря, чому пілот повинен вивчати щось кардинально нове?».

Безпілотні літаки

Оскільки складність управління літаючим автомобілем значно вища, ніж звичайним, їх планують зробити автономними. Вони самостійно будуть об’єднуватися в групи та оминати перешкоди на шляху завдяки вбудованим інтелектуальним системам.

Ще одним аспектом при створенні літаючих автомобілів є соціальний. «Багато людей задаються питанням, чи дійсно потрібні тисячі літаючих об’єктів у небі», – каже Бюлтхофф.

Усе це складні проблеми, які вирішити одразу дуже непросто. Тому науковці займаються ними поступово. Вони планують, що літаючі автомобілі будуть прокладати свої маршрути вздовж наявних автодоріг, лише на висоті до 50 метрів. Це мінімізує вплив на навколишнє середовище та дозволить уникнути зіткнень з літаками.

Що стосується соціальних питань, то вчені впевнені, що такі машини з часом стануть популярними. Адже, за їхніми даними, близько 90% усіх мандрівок тривають менше 25 км. Це близько 15 хвилин їзди, проте через затори в сучасних мегаполісах до цього часу варто додати щонайменше ще 30 хвилин.

Головна задача літаючих автомобілів – розвантажити дороги

Google прокладає шлях

Через інертність масового мислення новим технологічним проектам важко пробивати собі дорогу, і тому Бюлтхофф вдячний Google. Адже його експерименти з автономними автомобілями змінили ставлення людей та їхнє соціальне сприйняття такої технології. «Це додає мені оптимізму, – каже він. – Автоіндустрія фактично робила одну і ту ж модель автомобіля понад 100 років. Google робить те, що може дати їй новий поштовх».

Хоча машини без водіїв вже їздять по дорогах, науковець каже, що купити подібну можно буде не скоро. «Вони з’являться приблизно до 2050 року», – вважає він.

За матеріалами: CNews.

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися