Кремль виправдовував свій напад на Україну фейком, який придумав чоловік із США

Твердження щодо біологічної зброї стало основним предметом розмови, який Кремль використовує для виправдання вторгнення Росії в Україну

Напередодні російського вторгнення в Україну у Twitter почав набирати популярності пост, в котрому йшлося, що Кремль цілить в розміщені в Україні лабораторії біологічної зброї. Перевіряльники фактів швидко розвінчали таке твердження, але воно встигло стати вірусним, і про про нього не лише говорили в ток-шоу та новинах, а й офіційно заявляли російські топ-чиновники. Проте знадобилися тижні, щоб визначити джерело фейку про американські біолабораторії в Україні.

Антидифамаційна ліга (ADL) заявила у вівторок, що чоловік із Вірджинії, пов’язаний з екстремістською ідеологією QAnon, стоїть за обліковими записами, які посилюють теорії змови про війну і які стали домінувати в інтернеті.

Дослідження показують, як пост перетворився на шторм: фіктивний допис отримав популярність на відомій платформі до того, як втрутилися її модератори. А потім фейк отримав нове життя, стрибаючи між сайтами та живлячись іншими теоріями змови.

«Відкриття показує, як невідома фігура QAnon, використовуючи силу соціальних мереж, викликала вірусну теорію змови, яка лише за кілька тижнів пройшла шлях із QAnon на світову арену», – пише ADL у своєму звіті.

За даними Центру екстремізму ADL, Джейкоб Кріч створив низку анонімних облікових записів під псевдонімами WarClandestine та BioClandestine і опублікував цю теорію на основних платформах, включаючи Twitter, TikTok, Reddit, Facebook і Telegeram.

Кріч днями публічно оприлюднив своє повне ім’я та назвав себе джерелом вірусної публікації в Twitter під час трансляції Infowars – стороннього шоу, яке займається теоріями змови. Пізніше Кріч посилався на появу в шоу в одному зі своїх анонімних акаунтів Telegram.

Хоча багато з нібито його облікових записів призупинено, інші залишаються активними. Зокрема сторінка Telegram з майже 60 000 підписниками, де Кріч продовжує ділитися теоріями змови про те, що Сполучені Штати контролюють лабораторії біологічної зброї в Україні.

«У багатьох відношеннях легко повернутися до цих платформ і почати знову», — сказала про облікові записи Карла Хілл, заступник директора Центру екстремізму ADL.

Хілл сказала, що такі публікації є особливо згубними, оскільки вони невірно відображають реальні факти (що Україна має біологічні дослідницькі центри, які підтримуються країнами, включаючи Сполучені Штати), щоб створити ілюзію чогось більш підлого (що лабораторії працюють над біологічною зброєю).

«Суміш правди та вигадки важко відокремити, і я думаю, що це одна з найбільших проблем», – сказала вона.

Як зазначив ресурс Poynter під час перевірки фактів цих заяв: «Ці лабораторії працюють з низкою патогенів, у тому числі з тими, які викликають сибірську виразку, чуму та геморагічну лихоманку у людей. Вони вивчають віруси, які вражають птахів і свиней. Це не робить їх засобами біологічної зброї».

Твердження щодо біологічної зброї стало основним предметом розмови, який Кремль використовує для виправдання вторгнення Росії в Україну. Міністерство оборони РФ від імені генерал-майора Ігоря Конашенкова ще 6 березня звинуватило Україну в участі у розробці біологічної зброї.

«Хоча Росія поширює неправдиві заяви про біолабораторії у минулому, ланцюжок Кріча допоміг відродити нудну російську дезінформацію, надаючи Кремлю ще одне пояснення, щоб виправдати своє вторгнення в Україну», – пише ADL у своєму блозі.

Теорія змови не тільки отримала поштовх від російського уряду та відомих консервативних медіа-діячів, але й закріпилася серед тих, хто вірить у теорії змови, пов’язані з QAnon та covid-19.

«У міру того, як в Україні вирує війна, змова біолабораторії швидко стала переважаючим наративом серед прихильників QAnon, щоб пояснити вторгнення Росії в Україну, – пише ADL. – Це не тільки «виправдовує» вторгнення в їхніх очах, це також підтверджує їхню віру в те, що Covid-19 є біологічною зброєю, створеною в США».

Коротко про рух Qanon:

Програміст із Африки – автор найбільшої теорії змови десятиліття

Якщо ваші близькі стали прихильниками теорії змови: що робити

За матеріалами: Washington Post

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я