Рішення, кому жити в разі ДТП робомобіля, можуть перекласти на водіїв

Науковець з колегами пропонує встановити в автомобілі перемикач, який матиме три позиції: повний альтруїзм, немає різниці та повний егоїст

Перед робомобілями стоїть важливе питання без відповіді: ким жертвувати в разі аварії. Це можуть бути люди в салоні, а можуть бути ті, хто знаходиться ззовні. Вирішувати це питання, можливо, будуть самі власники авто.

Коли за кермом знаходиться людина, питання, ким жертвувати, навіть не виникає – люди вибачають собі багато чого. Однак до комп’ютера за кермом ми значно суворіші та хочемо, щоб він мінімізував загальну кількість жертв. При цьому проведене у 2015 році дослідження показує, що користувачі не бажають сідати в машину, яка готова пожертвувати ними, щоб зменшити загальну шкоду.

Джузеппе Контісса з Університету Болоньї пропонує, щоб кожен окремий власник вирішував це питання для себе самостійно. «Ми хотіли дослідити, що буде, коли контроль та відповідальність за дії автомобіля повернуть водієві», – каже він.

Науковець з колегами пропонує встановити в автомобілі перемикач, який матиме три позиції: повний альтруїзм, немає різниці та повний егоїст. На думку вчених, така кнопка буде корисна не лише в автомобілях, а й в інших галузях, адже автономні роботи використовуються все більше.

«Перемикач дає автомобілю знати, як водій оцінює своє життя відносно життів інших, – каже Контісса. – Машина використовуватиме цю інформацію для прорахунку дій, зважаючи на те, що від її рішення також можуть постраждати інші пасажири в авто».

Однак не всі науковці згодні, що такий перемикач буде корисним. «Якщо люди матимуть забагато контролю над обрахунком ризиків автомобіля, ми можемо отримати так звану «Трагедію общин», в якій кожен вибере максимальний режим егоїста», – каже Едмонд Авард з лабораторії MIT Media Lab. Він з колегами займається питаннями моралі для машин.

Ще однією проблемою може бути небажання власників робомобілів приймати будь-яке рішення. Вони можуть залишити перемикач у середньому положення, що не допоможе роботу знайти правильну відповідь в екстреній ситуації.