Вівторок, 23 Липня, 2024

«Розумні» будинки: що вміють і в чому допомагають

Житло поступово перетворюється зі звичайного захисту від зовнішнього середовища на помічника. Крім уже звичних зручностей (вода, газ, електрика), воно пропонує автоматичне налаштування під потреби мешканця. Щоб людина вже не згадувала, що, наприклад, жарко і потрібно включити кондиціонер. Або що потрібно перевірити освітлення в дитячій кімнаті. Усе це дозволять технології «розумного» будинку. Більше того, вони ще й допоможуть заощадити.

Що вміє «розумний» будинок: найпростіші приклади

Сама ідея «розумного» будинку полягає в автоматизації домашніх інженерних систем, а також у можливості централізовано ними управляти. А залежно від того, що з них використовується і як налаштовується, мешканець отримує різні можливості. Або так звані сценарії.

Управління освітленням

Технології дозволяють створювати певні сценарії і підтримувати заданий рівень освітленості. Наприклад, якщо кімната знаходиться на північній стороні будинку і природного світла отримує мало, то вдень лампочки можуть працювати на 30-50%. У міру настання сутінків лампи будуть працювати інтенсивніше або будуть загорятися нові.

Будинок зменшить освітленість, якщо в кімнаті світла дуже багато. Система регулює поворот жалюзі на вікнах або відкриває/закриває ролети. Якщо така схема надто складна, то можна обмежитися включенням світла в коридорі та санвузлі по датчику руху – теж дуже зручна функція.

Наприклад, як у цьому демонстраційному залі компанії MimiSystems, яка «додає будинкам розуму»

Зручна температура цілодобово

«Розумний» будинок також простежить за температурою приміщення і вологістю повітря. Сучасні кліматичні системи містять багато приладів, як опалювальних (радіатори, конвектори, тепла підлога), так і охолоджувальних (кондиціонери і вентилятори). Так, вони можуть хоч цілий рік підтримувати в будинку ідеальну температуру, незалежно від того, яка погода і пора року взагалі на вулиці.

«Розумний» будинок дозволяє управляти кліматом і віддалено. Наприклад, у жаркий день можна послати сигнал зі смартфона, щоб удома заздалегідь знизити температуру і миттєво зануритися в прохолоду. Або навпаки: в холоднечу прогріти його до приходу господаря. Клімат-контроль у «розумному» будинку, як і інші системи, можна налаштувати до дрібниць. Наприклад, якщо людина не любить, щоб кондиціонер дув, коли вона в кімнаті, то пристрій не робитиме цього, а включиться тільки тоді, коли господар вийде.

За словами комерційного директора української компанії MimiSystems (виготовляє і встановлює автоматизовані домашні системи) Станіслава Ткача, управління освітленістю і кліматом – основне, що потрібно «розумному» будинку. «Решта – більше для розваги, наприклад, фонове озвучення або відеоспостереження», – говорить він. Але про це ми також розповімо.

Приємні картинки й звуки

Система «розумний дім» буде до вподоби і любителям мультимедіа. Тут все обмежується тільки їхньою фантазією. «Розумний» будинок може включати музику за датчиком входу в приміщення, відразу ж запускати телевізор на потрібному каналі або автоматично приглушати світло для перегляду кіно, а також ще багато цікавих речей. Наприклад, сценарій вечора робочого дня може відрізнятися від сценарію дня вихідного, а для прийому гостей використовуватися святковий. Причому активувати його можна по дорозі додому зі смартфона. У цілому в управлінні мультимедіа кожен може реалізувати всі свої оригінальні задумки та ідеї. Головне, щоб це дозволяла встановлена техніка.

Спокійно відлучатися з дому

Система безпеки «розумного» будинку в першу чергу передбачає відеоспостереження: як за кімнатами житла, так і за доданою територією. Для цього система використовує IP-камери, які транслюють сигнал по звичайному мережному протоколу, а картинку можна подивитися на комп’ютері у віддаленому режимі. Наприклад, на роботі або у відпустці. Датчики руху тільки поліпшать контроль. Наприклад, якщо вдома нікого не повинно бути, вони за чийогось проникнення спрацюють, і господар отримає від «розумного» будинку відповідний сигнал. Наприклад, за допомогою SMS.

До безпеки також відносяться протипроточні та протипожежні датчики. Перші встановлюються в місцях можливого витоку води (на кухні та у ванній), а другі – по всьому приміщенню. Протипожежні датчики можуть лише активувати пожежну сигналізацію і систему гасіння (якщо вона є), а ось протипроточна система може відразу перекрити воду на основному вході при виявленні несправності, страхуючи, таким чином, від потопу.

Економія грошей

Крім зручності, системи «розумного» будинку приносять і реальну вигоду. Насамперед це стосується приватних будинків – у них на автономне опалення за холодний період йдуть великі гроші. «Розумний» будинок допомагає ці витрати зменшити. Наприклад, датчики можуть визначити, що в приміщенні нікого немає, і знизити температуру обігріву до необхідного мінімуму, а коли мешканець входить до неї – відразу ж підвищувати до комфортного рівня. Те ж відбувається і з освітленням: якщо людина, йдучи, забула вимкнути електрику, система визначить, що в приміщенні нікого немає, і погасить світло.

Для такої автоматизації часто використовуються сценарії, які розробляються виробниками обладнання, але іноді можуть і змінюватися клієнтом. Для опалення, наприклад, це «людина вдома», «людина поїхала ненадовго» або «людина поїхала у відпустку». У кожному з цих варіантів система підтримує різну температуру для того, щоб дарма не опалювати порожній будинок. Також координуються і різні об’єкти. Наприклад, опалення або кондиціонер не працюватимуть, якщо відкрито вікно. Система або сама його закриє, або сповістить про це користувача.

«У великому будинку за зимовий сезон можна заощадити близько 30% на опаленні та інших видатках. Залежно від вартості автоматизації та розміру житла, система може окупитися протягом 10-15 років», – поділився з нами розрахунками технічний директор компанії Diacom Group (інтегратор систем автоматизації та диспетчеризації) Андрій Шкадовський.

Думка експерта: «Розумний будинок корисний, але потрібен не всім»

Станіслав Ткач, комерційний директор компанії MimiSystems:

Глобально «розумний» будинок – це система, яка дозволяє об’єднати всі інженерні мережі в одне інтелектуальне середовище, яке підпорядковується заданій логіці і додатковому управлінню мешканця. Усе це виводиться на планшети або пристрої керування, людина не замислюється, які команди ходять між кондиціонером, вентилятором, освітленням та іншими елементами. Вона просто натискає зручну їй кнопку, і їй не потрібно розуміти, як це працює.

Але потрібно розуміти, що система «розумний будинок» – це не перша необхідність, адже людина може спокійно прожити і без неї. Система потрібна людям, які розуміють, що вони люблять комфорт, і вони прийшли до того, що хочуть економити.

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися