П’ятниця, 19 Липня, 2024

Що буде, якщо інтернет зупиниться хоча б на один день

Для багатьох людей сьогодні відсутність інтернету протягом навіть декількох годин – подія зі сфери фантастики. Але якщо це дійсно коли-небудь станеться, наслідки можуть бути надзвичайно парадоксальними і незвичними. Якщо коротко, то світ зовсім не готовий до відсутності глобальної мережі.

Професор Стенфордського університету Джефф Хенкук до 2008 року часто любив давати своїм студентам цікаве завдання: на вихідні відмовитися від використання інтернету і подивитися, як це вплине на їхнє життя. Але у 2009 році студенти курсу збунтувалися проти такого прохання професора і відмовилися виконувати його. Вони мотивували це тим, що офлайн на 48 годин не дозволить їм виконати всі свої завдання і сильно вплине на соціальне життя. З того часу Хенкук більше не повертався до своєї практики відмови від Мережі на кілька днів і жартома каже, що за умов нинішнього розвитку технологій студенти за таке завдання, напевно, написали б на свого викладача доповідну.

Інтернет уже майже як кисень

Питання про те, що станеться, якщо світ позбудеться інтернету хоча б на один день, залишається дуже актуальним і сьогодні. Наслідки можуть бути більш ніж просто парадоксальними.

У 1995 році інтернетом користувався тільки 1% людей, але вже через 20 років кількість користувачів мережі досягла 3,5 млрд осіб. Щомиті ця цифра зростає ще на 10 осіб. За даними організації Pew Research Centre, п’ята частина всіх американців сьогодні використовує інтернет постійно, 73% не можуть обійтися без глобальної мережі жодного дня. Те саме стосується і інших країн.

Автор книги «Суспільство та інтернет» Вільям Дуттон з Мічиганського університету вважає, що сьогодні люди сприймають Мережу як даність, не розуміючи, наскільки ці технології проникли в наше повсякденне життя. Ніхто навіть не замислюється, що буде, якщо інтернет зникне. Теоретично це цілком можливо з багатьох причин. Відключення можливе через кібератаки, запуск шкідливого ПЗ, пошкодження глибоководних кабелів, які забезпечують інтернет-трафік між континентами, або космічних штормів.

Ситуація у світі сьогодні також спонукає владу деяких країн теж відключати інтернет на своїх локальних територіях. Так трапилося, наприклад, у 2011 році під час арабської весни в Єгипті. На такі ж кроки під час протестів йдуть Туреччина та Іран. Кажуть, що подібні системи є і в розпорядженні Китаю. В Америці сенатори теж запропонували створити технологію, яка за необхідності дозволить обмежити доступ до інтернету в країні, щоб захистити мережу від кібератаки.

Проте більшість потенційних відключень інтернету не будуть тривалими, оскільки сьогодні у світі працюють сотні і тисячі фахівців. Вони готові в будь-який момент виправити ситуацію і повернути все на свої місця. Крім того, провайдери та їхні системи теж відмінно підготувалися до всіляких збоїв.

Хто постраждає без інтернету

Що ж стосується впливу відсутності інтернету на життя людей, то вчені вважають, що, наприклад, світова економіка від цього практично не постраждає. У 2008 році подібні дослідження проводилися в США. Тоді вчені вивчали наслідки відключення глобальної мережі для роботи найбільших економічних компаній. Виявилося, що вплив буде мінімальним. Звичайно, є ймовірність великих втрат з боку різних компаній, але в цілому під час короткострокового збою інтернету значних змін у роботі економіки не станеться.

Але одночасно збій Мережі може вплинути на ринок праці і співробітників. Дослідники говорять, що відсутність інтернету, з одного боку, може значно сповільнити швидкість роботи персоналу різних фірм, а з іншого – змусити їх виконати завдання, які давно відкладали в довгу шухляду.

Сфера туризму, поїздок і подорожей, найімовірніше, теж сильно не постраждає – літаки, поїзди та автобуси можуть продовжувати рух і без інтернету. Проте тривалі відключення можуть стати причинами перебоїв у логістиці.

Досить сильно відсутність можливості виходу в інтернет вплине на малий бізнес та офісних співробітників. Більш того, вчені і дослідники вважають, що наслідки відключення мережі для кожної конкретної людини залежать від її соціально-економічного статусу. Так, у 1998 році в США вже траплялася подібна ситуація, коли через відмову супутника 90% пейджерів у країні просто перестали працювати. Згідно з опитуваннями, проведеними після цієї події, для управлінців вищої ланки дана проблема не була суттєвою. Навпаки, люди отримали можливість трохи відпочити. Водночас фрілансери, бізнесмени, офісні співробітники й матері-одиначки розповіли, що відсутність зв’язку змусила їх пережити стрес: хтось втратив важливі замовлення, а хтось просто перебував в інформаційному вакуумі.

Ці результати підтверджують думку про те, що інтернет більшою мірою ми використовуємо саме для спілкування. Він сприяє нашому активному соціальному життю.

У цілому ж дослідники вважають, що короткострокова втрата інтернету не викличе колапсу, але для багатьох людей стане випробуванням через відсутність спілкування. Після того як роботу Мережі відновлять, ми знову перестанемо помічати її, сприймаючи можливість залишатися на зв’язку 24 години на добу як щось звичне і постійне.

За матеріалами: BBC

admin
admin
Адміністративний акаунт ресурсу. Адміністратор усе бачить, усе править.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися