Що таке «солдат майбутнього»

Одного автомата та уніформи сучасному військовому вже замало, і багато країн, серед яких і Україна, працюють над новою концепцією «солдат майбутнього». Кожна держава знаходить свої рішення зі збільшення продуктивності та ефективності окремо взятого військовослужбовця. Ось які військові програми найпомітніші.

1. Американський Land Warrior

Робота над екіпіровкою наступного покоління для американського солдата розпочалася ще у 1989 році, а перші демонстрації робочих прототипів пройшли у 2000-х роках. До поля бою обладунки Land Warrior дісталися лише у 2007 році.

Програма Land Warrior має три основні завдання: підвищити вбивчу силу солдата, його здатність до виживання та надати засоби зв’язку. Для цього екіпірування передбачає сім підсистем: зброя, «розумний» шолом, захисний одяг, комп’ютер, навігацію, радіозв’язок, програмне забезпечення.

2. Французький F?LIN

Більшість програм «солдата майбутнього» йдуть у руслі американської Land Warrior, яка була першою. Тому французька версія перспективного обмундирування F?LIN, яку почали розробляти у 1997 році, також складається зі штурмової гвинтівки, набору електроніки та персональної броні.

Загальна ціна проекту у 2012 році становила ?1,1 млрд, і за ці гроші французька армія отримає 22588 комплектів до кінця цього року. Одягти солдата в сучасне обмундирування обходиться у ?38 тисяч, а з урахуванням затрат на розробку ціна піднімається до ?49 тисяч. Перші 300 комплектів проходили у 2011 році випробування в Афганістані.

3. Британський FIST

Свою систему майбутнього солдата британці почали розробляти у 2003 році. Головною особливістю проекту FIST є система комунікації Bowman, яка надає захищений бездротовий канал для одночасного пересилання голосових розмов та даних. Завдяки цьому командири можуть бачити те ж саме, що і їхні солдати, – останні мають камери на своїх шоломах.

Екіпірування FIST поки проходить випробування, а до 2020 року британська армія має отримати 35 тисяч комплектів.

4. Німецький IdZ

Німці почали працювати над перспективним обмундируванням у 2004 році. Тоді консорціум EADS Defense Electronics отримав ?70 млн від Бундесверу на постачання 196 комплектів 196 IdZ. Німецький військовий, які і солдат в інших країнах, отримає сучасну електроніку, зв’язок, ліпші приціли, навігацію тощо.

5. Швейцарський IMESS

Компанія Airbus Defence and Space завершила нещодавно розпочату у 2006 році розробку екіпіровки військовослужбовця нового покоління IMESS для Швейцарії. Поки що готові лише передсерійні зразки, які обійшлися у $160 млн, а в наступні кілька років вони проходитимуть польові випробування.

Окрім засобів індивідуального бронезахисту та камуфляжної уніформи, до складу IMESS входить система радіозв’язку TacLAN, а також оптоелектроніка з денним та нічним прицілом.

6. Сингапурський ACMS

Обладунки Advanced Combat Man System повинні перевести сингапурських солдат у ХХІ століття не лише новою зброєю та формою, а й підтримкою зв’язку 3G. Проект коштував $100 млн та розпочався у 1998 році. Перші випробування пройшли у 2006 році, а повністю дослідження завершилися у 2012 році. Тоді ж розпочалися польові тести.

7. Польський ISW Tytan

Проект українських сусідів стартував у 2006 році і зараз знаходиться у першій стадії розробки. Концепція передбачає, що польський солдат в обладунках Tytan матиме повний зв’язок з іншими одиницями на полі бою, з дронами та наземними роботами включно. Впровадження в армію заплановано до 2020 року

8. Українська «Гірка 21 століття»

У радянські часи був дуже популярним костюм «Гірський» (або просто костюм «Гірка»). Це узагальнена назва комплекту з куртки та штанів, які виготовлені з брезенту. Українські розробники осучаснили їх та випустили «Гірку 21 століття». Це легка літня куртка з високоякісного матеріалу, яку можна використовувати влітку, ранньої осені та пізньої весни і яка в умовах пустелі або жаркого тропічного клімату наближається до максимально провітрюваної легкої сорочки. Перші зразки експериментальної бойової екіпіровки демонструвалися на недавніх військових навчаннях «Перспектива-2012».

З часом це екіпірування планують доповнити бойовим шоломом з вбудованими приладом нічного бачення, мікровідеокамерою, а також легким протиосколковим бронежилетом.