Вівторок, 12 Грудня, 2023

Що таке світлодіодні лампи і чого вони варті

Уже в березні світло у квартирах знову здорожчає. Проте сучасні технології дозволять вам відмовитися від лампочки розжарювання і не повернутися до свічок. Мати яскраве світло та менше платити можна зі світлодіодними лампами. Сьогодні вони стають дедалі популярнішими, і ось п’ять поширених питань про них.

1. Навіщо купувати світлодіодні лампи?

Звичайні лампочки світять майже як наше сонце, але це дорого обходиться. Близько 95% енергії в них перетворюється на тепло. Саме тому деякі виробники після заборони продажу лампочок розжарювання більше 100 Вт почали їх називати тепловипромінювачами.

Світлодіодні лампи споживають у 8-10 разів менше енергії, ніж лампи розжарювання при тому ж світловому потоці. Саме в стільки ж разів зменшиться і рахунок за електрику. Саме ця економія й окупає світлодіодні лампи, які в кілька разів дорожчі за лампу розжарювання. Останні працюють близько 1000 годин, а виробники світлодіодних освітлювачів обіцяють 25-50 тисяч годин роботи.

Приблизний підрахунок показує, що світлодіодні лампи окупають свою дорожнечу вже за рік-півтора й далі починають заощаджувати. При цьому вони не гріють приміщення.

2. Чим відрізняються світлодіодні та енергоощадні лампи?

Світлодіодні лампи можна вважати енергоощадними, однак у побутовому вжитку слово «енергоощадні» закріпилося за компактними люмінесцентними лампами (КЛЛ), а це – зовсім різні речі. Світлодіодні лампи набагато кращі за КЛЛ із кількох причин:

• світлодіодна лампа не містить небезпечних речовин, а в колбі будь-якої КЛЛ міститься ртуть;

• світлодіодна лампа споживає менше енергії при тому ж світловому потоці;

• світлодіодна лампа миттєво запалюється на повну яскравість, а КЛЛ плавно набирає яскравість від 20% до 100% за хвилину при кімнатній температурі;

• у КЛЛ поганий спектр. Спектр світлодіодної лампи набагато ближчий до природного освітлення і світла лампи розжарювання.

3. Як працюють світлодіодні лампи?

У 1923 році радянський фізик Олег Лосєв відкрив електролюмінесценцію напівпровідникового переходу. Перші світлодіоди, що використовують цей принцип, так і називали – «Losev Light» (світло Лосєва). Першим з’явився червоний світлодіод, потім на початку 70-х років з’явилися жовті й зелені світлодіоди. Cиній світлодіод створили в 1971 році, але він був дорогим. Здешевили його виробництво лише в 1990 році.

Ще 20 років тому вважалося, що білий світлодіод створити неможливо, однак після появи синього світлодіода стало можливим робити білі джерела світла з трьома кристалами (RGB) – принцип той самий, що в OLED чи РК-екранів. У 1996 році з’явилися перші білі люмінофорні світлодіоди. У них світло ультрафіолетового або синього світлодіода перетворюється на біле за допомогою люмінофора – майже так само, як і в старого телевізора з кінескопом.

До 2005 року світлова ефективність таких світлодіодів досягла значення 100 лм/Вт і більше. Це дозволило почати використовувати люмінофорні світлодіоди для освітлення, адже світлодіод є одним із найбільш економічних джерел світла.

4. Якими бувають світлодіодні лампи?

Світлодіодні лампи випускаються в різних корпусах з різними типами цоколів. У них також використовуються різні типи світлодіодів. У більшості сучасних ламп використовуються безкорпусні світлодіоди та світлодіодні збірки. Останнім часом усе частіше використовуються світлодіодні випромінювачі COB (chip on board). У них багато світлодіодів покриті єдиним люмінофором.

Світлодіодні лампи випускаються з різною колірною температурою світла: 2700К – жовте світло, як у ламп розжарювання, 3000К – трохи біліше комфортне світло, 4000К – біле світло, 6500К – холодне біле світло. Для будинку більше підходять лампи з колірною температурою 2700-3000К.

5. Які особливості підключення світлодіодних ламп?

Є дві проблеми, з якими можна зіткнутися при використанні світлодіодних ламп:

  • робота з вимикачами, які мають індикатор;
  • диммування.

Велика кількість світлодіодних ламп не може працювати з вимикачами, що мають індикатор. Із ними лампи спалахуватимуть або слабко горітимуть, коли вимикач вимкнений. Це відбувається через те, що слабкий струм постійно тече через лампу. Виходів із цієї ситуації два: або використовувати лампи, які коректно працюють із такими вимикачами, або відключати індикатор усередині вимикача.

Більшість світлодіодних ламп не може працювати з регуляторами яскравості (диммерами). Але існують спеціальні лампи, які зазвичай набагато дорожчі за звичайні. Причина несумісності світлодіодних ламп і диммерів у тому, що при зниженні яскравості світлодіодна лампа не змінює колір освітлення, тоді як звичайна лампа розжарювання жовтіє. Багато диммерних світлодіодних ламп зменшують світіння лише до 15-20% повної яскравості.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися