Субота, 9 Грудня, 2023

Скільки українцям ще чекати на 4G

Після того як в Україні нарешті відбувся розподіл частот 3G, з боку користувачів мобільного зв’язку стали все частіше звучати питання: «А навіщо нам 3G, коли весь світ будує 4G і вже активно йдуть обговорення 5G?». У Forbes.ua спробували відповісти на нього та розповіли про деталі побудови мобільних мереж і технічні нюанси.

Частоти

Для запуску будь-якої мобільної технології необхідно мати вільні частоти. Найпопулярніший зараз діапазон, у якому практично весь світ (за винятком США) будує 4G LTE FDD, – це 1800 МГц. Ці всі частоти в Україні використані під GSM-мобільний зв’язок і зайняті голосовими послугами та трафіком пересилання даних GPRS та EDGE. До того ж частоти розподілені нерівномірно між операторами – понад 50% ресурсу має одна компанія.

Яким чином можна будувати технологію 4G LTE FDD у діапазоні 1800 МГц, якщо він зайнятий? Значить, його треба вивільнити. Для цього необхідно видати частоти 2100 МГц на розгортання 3G. Трафік пересилання даних і частково голосова пошта самі швидко перемістяться на 3G, адже у 80% користувачів на руках вже є 3G-смартфони, 3G-планшети і просто мобільні телефони з 3G. Після того як частину спектра в 1800 МГц успішно вивільнять, необхідно зробити рефармінг частот.

Рефармінг

Під цим терміном розуміють два процеси: перерозподіл частот для створення рівних конкурентних умов на ринку та гармонізацію – «обмін і склеювання» розрізнених шматочків хаотично нарізаних для оператора частот у діапазоні 1800 МГц.

Оскільки частоти видавалися не одразу всім операторам на ринку, то і порядку їхнього присвоєння не було, та й немає зараз. Виділення йшло хаотично, без якогось перспективного плану, бачення та стратегії розвитку телеком-галузі. Не регламентовано не тільки оптимальну кількість операторів на ринку України, але й способи захисту інтересів держави, його телеком-інфраструктури тощо.

Питань дуже багато, і саме виділення частот більше схоже на план шкідництва, ніж на план розвитку. Але для нас зараз важливо, що, провівши гармонізацію, ми зможемо таким чином ущільнити спектр і вивільнити ще якусь кількість частот у цьому діапазоні.

Для нормального розвитку 4G LTE FDD у кожного оператора повинен бути в розпорядженні діапазон хоча б 2х10 МГц. В ідеалі треба піддати аналогічному рефармінгу ще й спектр 900 МГц.

Технологічна нейтральність

Тільки після проведення рефармінгу можна говорити про технологічну нейтральність і надання можливості операторам розгортати будь-які технології на наявних частотах – голосові послуги і високошвидкісний мобільний інтернет. У тому числі – і 4G LTE FDD.

Обладнання й гаджети

Які конкретно технології розгортатимуть оператори – визначатиметься готовністю комерційного обладнання для мереж і наявністю великої кількості доступних за ціною та якістю мобільних пристроїв: смартфонів, планшетів, USB-модемів і М2М-модемів, мобільних навігаторів тощо.

В Україні поки наявність 4G-девайсів дужа слабка. Нашим користувачам ще потрібно збирати і збирати кошти, щоб дозволити собі 4G LTE смартфон. А при нинішній девальвації прогнози взагалі робити вкрай складно.

Готовність 3G до комерційного старту

Українські мобільні оператори всі минулі 10 років без діла не сиділи, а готували мережі до запуску 3G у великих містах – по можливості міняли і «залізо», і софт на сумісний з 3G-технологіями. Розширювали і модернізували транспортні та магістральні мережі. Про це все GSM-оператори повідомляли у своїх прес-релізах, статтях та інтерв’ю.

Так що при включенні мереж 3G у комерційну експлуатацію користувачі GSM-мереж миттєво побачать заповітний значок 3G на екранах своїх пристроїв. А ось для розгортання мереж у середніх і малих містах часу знадобиться більше.

Законодавство

Для того щоб почати рефармінг, дерегуляцію та реалізацію технологічної нейтральності, необхідно змінити ряд законів і підзаконних актів: «Про телекомунікації», «Про ліцензування», «Про радіочастотний ресурс» та інші. Роботи тут мінімум на шість-дев’ять місяців.

Потім доведеться розпочати новий етап розподілу радіочастотного ресусру, потім – власне роботи з частотного планування, заміна частотних планів. Для цього кожному оператору знадобиться близько року роботи на 15-20 тис. базових станціях. Так що об’єктивно технічно впроваджувати LTE можна буде через два роки.

Інші частоти

У діапазонах 800 Мгц,1,5 ГГц, 1,9 ГГц, 2,3 ГГц, 2,6 ГГц, 3,5 ГГц зараз діють CDMA- і WIMAX-технології. Хоча ці діапазони поки не суперпопулярні для LTE, але теж придатні для бездротових технологій. І комерційне LTE-обладнання там уже теж є, з абонентським включно. Ось тут якраз і можна відразу «перескакувати» в довгоочікувані 4G LTE і високі швидкості. Тут немає проміжних стандартів 3-го покоління.

Для наявних CDMA-операторів LTE 800 – це абсолютно нова мережа, куди поступово будуть мігрувати клієнти. А для WIMAX-технологій, які вже входять у сімейство 4G, це «апгрейд» мережі на великі швидкості, а також поступова міграція абонентів на нові LTE-девайси.

Тому саме для цих діапазонів досить просто впровадити принцип технологічної нейтральності – і в операторів з’явиться новий стимул для розвитку мереж. На даний час ніхто з них не інвестує і не розвиває мережі, оскільки вкладати кошти в застаріле обладнання немає сенсу.

«Сонні» оператори

Крім того, є група «сонних» операторів, які просто «сидять» на частотах, ніяк їх не розвивають та не стимулюють тим самим ані галузь, ані економіку в цілому.

Відсутність можливості впроваджувати нові технології через відсутність технологічної нейтральності на законодавчому рівні в підсумку обертається втратою інвестицій в країну і втратою зростання ВВП. Якщо ж забезпечити технологічну нейтральність для всіх цих операторів, то це прискорить проникнення широкосмугового інтернет-доступу в райони і села й дасть поштовх для розвитку економіки України.

 

1 коментар

Comments are closed.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися