Створили найменший комп’ютер у світі з розмірами 0,3х0,3 мм

У крихітному розмірі розмістили процесор, оперативну пам’ять, комунікаційні блоки та енерговузол. Головна особливість нового пристрою – у крихітному розмірі не вдалося розмістити енергонезалежний накопичувач.

Дослідники Університету Мічигану створили обчислювальну машину Michigan Micro Mote, яку вони навіть не знають, до якого класу девайсів віднести. З одного боку, гаджет дуже схожий на комп’ютери, а з іншого – має суттєві відмінності. Але найцікавішим є те, що апарат не перевищує 0,3 мм у довжину, що значно менше за рисове зернятко.

У крихітному розмірі розмістили процесор, оперативну пам’ять, комунікаційні блоки та енерговузол. Головна особливість нового пристрою – у крихітному розмірі не вдалося розмістити енергонезалежний накопичувач. Вимкнення живлення для такого комп’ютера означає, що всі програми та дані в його оперативній пам’яті зникнуть. «Ми не впевнені, чи можна називати його комп’ютером. Це більше питання того, яка мінімальна функціональність необхідна для такої назви», – говорить один із розробників, професор Девід Блаув.

Зате дані в комп’ютер та з нього можна передати бездротовим способом. Розміри Mote виявилися настільки малими, що в ньому не вдалося розмістити звичну радіоантену. Усі дані пересилаються за допомогою видимого світла. Базова станція забезпечує також живлення мікрокомп’ютера через вбудовану в нього сонячну панель.

Учені створювали Mote для вимірювання температури з точністю в 0,1 градуса Цельсія, що корисно в онкологічних дослідженнях. Завдяки крихітним розмірам такий апарат може проникнути в скупчення ракових клітин та показувати в реальному часі зміну його температури. Це дозволяє вченим визначати успішність чи провал протипухлинної терапії.

«Оскільки температурний датчик крихітний та біосумісний, ми можемо імплантувати його в скупчення ракових клітин, – говорить інший розробник Гарі Люкер. – Ми використовуємо цей температурний сенсор для розслідування коливань температури у шкідливих тканинах порівняно з нормальними. Це має дозволити передбачати успішність протиракової терапії».

Michigan Micro Mote є гнучкою системою, і його можна використовувати також для інших цілей. Розробники кажуть, що він підходить для визначення тиску в очах при глаукомі, обстеженні нафтових резервуарів, біохімічного моніторингу та інших досліджень, які потребують крихітних обчислювальних машин.

Попередній варіант Michigan Micro Mote, створений у 2015 році, виглядає гігантом – він мав розміри 2x2x4 мм. Більші габарити дозволили розмістити в ньому енергонезалежний накопичувач для зберігання даних при відсутності живлення.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я