П’ятниця, 24 Травня, 2024

Суперкомп’ютер Jean Zay може працювати на світлі замість електричного струму

Французький суперкомп’ютер Jean Zay не тільки є одним з найпотужніших суперкомп’ютерів у світі. В даний час він займає 105 місце в списку Top500. Видатним його робить те, що він є першим високопродуктивним комп’ютером, оснащеним фотонним співпроцесором.

На відміну від традиційних процесорів, що використовують електричний струм, фотонний співпроцесор LightOn Aurora 2 OPU передає і обробляє інформацію за допомогою світла.

Співпроцесор додали в суперкомп’ютер Jean Zay в рамках пілотної програми з GENCI і IDRIS. Він являє собою не тільки технологічний прорив, але і є першим в галузі.

До цих пір технологія Lighton успішно використовувалася спільнотою дослідників з 2018 року. Однак тепер фотонний співпроцесор буде доступний обраним користувачам дослідницької спільноти Jean Zay протягом наступних кількох місяців. Вони використовуватимуть пристрій для проведення досліджень з основ машинного навчання, диференціальної конфіденційності, аналізу супутникових зображень і завдань обробки природної мови (NLP).

Блок оптичного процесора (OPU) компанії LightOn використовує фотоніку для прискорення рандомізованих алгоритмів в дуже великих масштабах. Однак він також працює в парі зі стандартними кремнієвими процесорами і графічним процесором Nvidia A100.

За словами  Lighton, її співпроцесор може досягати максимальної продуктивності 1,5 PetaOPS при TDP 30 Вт. В деяких сценаріях Aurora 2 здатний обраховувати множення до 1900 щільних багатовекторних матриць за мілісекунди. Це продуктивність, яка в 8-40 разів перевищує швидкість таких обчислень на графічному процесорі.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися