Вівторок, 23 Квітня, 2024

Течію крові по венах перетворили на джерело електрики

Хіміки випробували незвичний паливний елемент: його можна розміщувати всередині людини. Розроблений дослідниками зі шведського університету Мальме і Курчатовського інституту апарат має достатньо потужності для живлення невеликого дисплея на електронному чорнилі.

blood

Паливними елементами називаються електрохімічні пристрої, що створюють електричний струм завдяки реакціям окислення і відновлення, які відбуваються на їхніх електродах. На відміну від традиційних гальванічних елементів, наприклад, акумуляторів, «паливо» для електрохімічних реакцій надходить у них ззовні в необмежених кількостях.

Розроблений науковцями пристрій складається з двох трубчастих графітових електродів, через які йде потік крові. На кожному з них протікають електрохімічні реакції. На першому відбувається окислення глюкози, що супроводжується виділенням в навколишнє середовище іонів водню. На другому електроді відбувається реакція відновлення кисню, розчиненого в крові. У результаті останньої з чотирьох іонів водню та однієї молекули кисню утворюються дві молекули води, і при цьому між двома електродами виникає електрична напруга. Точно такий принцип використовує відома кожному батарейка з лимону та мідного і цинкового цвяхів.

Під час експерименту добровольцю з наукової групи ввели всередину ліктьової вени катетер, на іншому кінці якого знаходився паливний елемент. Кров стікала в заздалегідь підготовлений посуд. Учені вимірювали напругу і струм, що генеруються елементом, а також підключили до нього невеликий дисплей на електронних чорнилах. У процесі експерименту вдалося досягти електричної потужності в 0,74 мікровата – цього вистачило, щоб змінити малюнок на дисплеї.

Робоча напруга елемента склала десяті частки вольта. Усього провели п’ять таких експериментів, кожен з яких відповідав втрати крові волонтером від 200 мілілітрів.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися