Неділя, 10 Грудня, 2023

У Китаї розробляють торпеду з атомним реактором

Китайські інформаційні агентства повідомляють, що Китай розробляє торпеди з атомним реактором як джерелом енергії. Це одноразова зброя великої дальності, яка має бути дешевою та масовою. Пекінська дослідницька група каже, що рій таких торпед подолає Тихий океан приблизно за тиждень.

Російський безпілотний підводний човен «Посейдон» – перший відомий підводний безпілотний апарату, що працює на ядерній енергії. Однак він дорогий, а тому штучний.

Нову китайську торпеду можна буде відносно легко виробляти масово. Її можна помістити в стандартний торпедний апарат і запустити у великій кількості практично з будь-якого підводного човна або надводного корабля.

Кожна торпеда використовуватиме одноразовий ядерний реактор, щоб підтримувати крейсерську швидкість понад 30 вузлів (56 км/год) протягом 200 годин. Потім реактор скидається на дно і торпеда продовжує рух на батареях.

У статті в рецензованому Journal of Unmanned Undersea Systems найбільший військово-морський підрядник країни, провідний науковець Го Цзянь з Китайського інституту атомної енергії стверджував, що існує фундаментальна відмінність конструкції від російського «Посейдона».

«Завдяки високій гнучкості та низькій вартості цей безпілотний підводний апарат, оснащений системою ядерної енергії, може використовуватися як звичайна сила, як ударний атомний підводний човен, а не як ядерна ракета», — сказав він.

Російський «Посейдон» теоретично є дуже небезпечною зброєю, яка може знищити прибережне місто або більшу територію за допомогою бортової двомегатонної ядерної зброї. Це у 100 разів потужніше за бомбу Хіросіми.

Однак китайські дослідники стверджували, що використання такої зброї може почати ядерну війну, яка покінчить зі світом, що робить використання «Посейдону» набагато менш ймовірним. Вони сказали, що “Посейдон” в першу чергу функціонує як стратегічна зброя, що суттєво відрізняється від призначення їхньої нової торпеди.

Гуо сказав, що в Китаї зростає попит на малі, високошвидкісні безпілотні підводні апарати великої дальності, які можна використовувати для розвідки, стеження, нападу та стратегічного удару.

Для створення дешевого одноразового реактора команда проекту видалила більшість захисних матеріалів реактора, захистивши від радіації лише кілька основних компонентів. Дорогі покриття з рідкоземельних елементів в активній зоні реактора також замінили на дешевші матеріали, такі як графіт. Також використовуються деякі комерційно доступні споживацькі компоненти замість виробів військового класу, щоб ще більше знизити витрати.

Реактор буде виробляти більше 1,4 мегават тепла з менш ніж 4 кг уранового палива з низькою концентрацією. Через низьку ефективність недорогих компонентів лише близько 6% виробленого тепла перетвориться в електрику для приводу торпеди. Але, згідно з розрахунками Гуо, енергії буде більш ніж достатньо для подорожі в один бік.

Обслуговуючий персонал міг поводитися з крихітним реактором як з «чистим активом», не потребуючи захисного спорядження, оскільки він не виробляв би радіації.

Щойно торпеда відлетить від пускової труби підводного човна, реактор запускає ланцюгову реакцію, яка займе приблизно 30 хвилин (у 20 разів швидше, ніж у типового ядерного реактора підводного човна). Реактор досягне робочої температури 300 градусів за Цельсієм.

Реактор може працювати до 400 годин, проходячи понад 10 000 кілометрів, що приблизно дорівнює відстані між Шанхаєм і Сан-Франциско.

Після відпрацювання активна частина реактора відокремиться від торпеди і впаде на дно, вмикаючи запобіжний механізм, щоб припинити ланцюгову реакцію.

«Навіть якщо корпус зламаний, нутрощі заповнені водою, а все тіло впаде у мокрий пісок на морському дні, реактор не зазнає критичної аварії. Безпека забезпечена», – кажуть дослідники.

Майбутні морські бої будуть значною мірою покладатися на «розумні торпеди», сказав Ма Лян, науковий співробітник Академії військово-морських підводних човнів у Циндао, провінція Шаньдун. Технології штучного інтелекту, такі як машинне навчання, дозволять торпедам вибирати та вражати цілі практично без допомоги людини.

За словами Ма, «розумні» торпеди можуть влаштувати засідку на іншому березі океану і атакувати підводні човни, коли вони виходять з порту в рідних водах, куди неможливо потрапити з пілотованих платформ.

Торпедний рій може отримувати команди від людей або автономного підводного командного апарату для виконання різних завдань, таких як розвідка та переслідування цінної цілі.

За матеріалами: interesting engineering

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися