Неділя, 3 Грудня, 2023

У Європі 3G можуть вимкнути раніше, ніж 2G

Хоча світ поступово відмовляється від GSM – найпопулярнішого стандарту мобільного зв’язку, – Європа йде своїм шляхом. У ній спершу вимкнуть швидший 3G UMTS, залишивши старий та повільний 2G.

2G

Мобільні оператори вимикають свої 2G-мережі не лише через застарілість стандарту GSM, якому вже більше 25 років. Один із найпопулярніших його частотних діапазонів – 1800 МГц – також використовується для 4G LTE. Сьогодні в цьому діапазоні близько 40% операторів пропонують певні послуги. Діапазон 1800 МГц такий популярний через те, що він збалансований за площею покриття однієї базової станції та кількістю підключених абонентів.

Користувачів мереж 2G останнім часом навіть стає більше, адже це різноманітні елементи інтернету речей та міжмашинного спілкування (M2M). У більшості випадків їм не потрібне швидкісне пересилання великих обсягів даних. Зате їм підходить дешевизна обладнання GSM, низький рівень енергоспоживання та великий радіус покриття.

За даними асоціації GSMA, деякі оператори в Японії, Південній Кореї, США, Австралії та Сінгапурі вже вимикають мережі 2G, щоб звільнити простір для 4G. Користувачам інтернету речей та міжмашинного спілкування при цьому пропонується якомога швидше переходити на LTE.

У Європі ситуація зовсім інша. За прогнозами, до 2020 року близько 15% мережевих з’єднань, попри M2M, використовуватиме 2G. Для порівняння, глобально на 2G припадало 53%, на 3G – 33%, на LTE – 14%.

Проведене GSMA опитування серед європейських мобільних операторів показує, що більше половини планують відключити спершу 3G, а потім 2G. Лише 25% опитаних заявили, що 2G замінить 3G або LTE. При цьому 60% думають, що за декілька років LTE також замінить 3G.

Тенденція відмови від 2G вперше почалася з Азії – південнокорейський оператор KDDI припинив роботу своєї дочірньої мережі TU-KA 2G у березні 2008 року. Усі японські оператори вимкнули мережі 2G у квітні 2012 року, завдяки чому ця країна першою у світі повністю перейшла на 3G та 4G. У квітні 2012 року мережі 2G також вимкнули південнокорейський KT Corp та новозеландський Spark. При цьому останні два оператори працювали не в стандарті 2G GSM, а в стандарті 2G CDMA. Таїландський CAT Telecom вимкнув свою 2G-мережу у 2013 році.

Серед останніх вимкнень GSM можна назвати австралійського оператора Telstra, який відключив 2G-сервіс у грудні 2016 року. До нього приєднаються цього року місцеві конкуренти Optus та Vodafone.

Американський оператор AT&T вимкнув свою мережу GSM у січні 2017 року. Сінгапур зупинив всі свої мережі 2G GSM у квітні цього року, тайванські оператори планують зробити це до кінця року.

У Європі перші відключення 2G заплановані не раніше, ніж на 2020. Саме наприкінці того року оператори Swisscom та нідерландський T-Mobile зупинять свої стільникові сервіси другого покоління. А ось норвезький Telenor та чеський T-Mobile пропонують спершу вимкнути 3G, коли з’явиться 5G.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися