Українська інтернет-торгівля готується до 3G

Уже через два роки половина покупок в Україні буде робитися зі смартфонів, розповів директор prom.ua Микола Палієнко «Вістям». А до кінця наступного року частка онлайн-покупок зросте з 12% до 20%.

«Це неминуче. У нас вже майже в кожного другого смартфон. А з впровадженням 3G український ринок досить швидко почне розвиватися у тому ж напрямку, що і на заході», – упевнений він.

Експерти відзначають, що оскільки населення стрімко звикає до нового стандарту комфорту і вибирає покупки через інтернет, тим продавцям, у яких ще немає мобільного додатка, просто необхідно терміново завести його, а також адаптувати сайти для того, щоб ними було зручно користуватися зі смартфонів. Інакше вони безнадійно програють у конкурентній боротьбі більш технологічним компаніям.

У ритейлерів, які використовують обидва канали продажів – офлайн та онлайн, – росте тільки другий. Приміром, в «Ельдорадо» частка покупок через інтернет зросла з 5% в кінці 2013 року до 10% зараз. У «Фокстроту» вже 12% покупок здійснюються в онлайн-магазині, а в наступному році вони сподіваються досягти 20%.

Купують менше

У цілому ж, поскаржилися продавці техніки, продажі просіли порівняно з минулим роком на 30-40%. «З листопада минулого року по середину березня обсяги продажів були вдвічі вище докризових. Люди вкладали знецінюються гривні. Особливо добре продавалися телевізори: другий холодильник додому не купиш. Але зараз всі сегменти дуже сильно просіли», – розповів керівник департаменту інтернет-продажів та клієнтського досвіду «Ельдорадо» Олександр Заблоцький.

Нарікають на падіння продажів і продавці елітного сегмента. «При трафіку на сайті 100 тисяч на місяць лише 0,3% щось купує. Але середній чек високий, 26 осіб зробили касу», – повідомив засновник posh.ua і Helen-marlen.com.ua Олексій Кавицький (середні ціни на його сайті від 500 до 1000 доларів).

У rozetka.ua кількість продажів не знизилася. Але керівник проекту Rozetka.ua Владислав Чечоткін пояснює цю ситуацію експансією мережі. «Ми розширили сервіс: тепер продаємо квитки, товари для відпочинку, одяг. А в електроніці продажі значно просіли», – зізнався він «Вістям».

Переважна більшість замовлень rozetka.ua робиться через сайт, без участі оператора. А от частка самовивозу сильно розрізняється залежно від категорії товару та регіону. «Дорогий, але маленький товар частіше приїжджають забирати самі. А ось холодильник, приміром, замовляють з доставкою. Кияни частіше користуються самовивозом, а регіони товар доставляється», – уточнив він.

Контакт-центри менше продають

Причому ритейлери відзначають, що інтернет-майданчики вже перестали бути «колл-центром з каталогом в інтернеті», а частка оформлених за допомогою операторів покупок стрімко падає. Якщо ще рік тому близько 60% покупок оформлялося за допомогою дзвінка до колл-центру, тепер їх близько 40%, повідомив Олександр Заблоцький.

«У січні, коли був пік замовлень через стрибки вітчизняної валюти, ми вирішили додати кнопку «не дзвоніть мені». Тобто замовлення оформляється без дзвінка оператора клієнту. Частка таких покупців зросла з 3% у січні до 12% у квітні», – розповів Заблоцький. При цьому 70% відвідувачів сайту шукають інформацію про наявність товару в конкретному магазині, а 75% клієнтів, які замовили товар на сайті, вибирають «самовивіз».

Але є й «темна сторона»: наприклад, система бонусів «Ельдорадо» поки не застосовується до товарів, замовлених в інтернет-майданчику.

У «Фокстроті» відзначають, що між онлайн-покупцями і тими, хто придивляється до товару безпосередньо в магазині, є істотна різниця. «Середні чеки при замовленні через інтернет більше на 20%, ніж у звичайному магазині, – повідомив «Вістям» директор з електронної комерції Сергій Єрошов. – У Мережі люди обирають більш дорогі моделі, які на їхнє замовлення спеціально доставляються».

У той же час експерт не впевнений, що магазини, які торгують побутовою технікою, потребують мобільних додатків. Хоча у «Фокстроту» він є і його готують до модернізації. «Мобільний додаток для такого сегмента як наш, не дає великого ривка, він має сенс для тих сервісів, якими користуються майже кожен день, – служби виклику таксі, продаж квитків та ін. А вибираючи техніку з мобільного телефона, людина просто заходить на сайт, як і з комп’ютера. Тобто наше завдання – просто адаптувати його для будь-якої операційної системи», – упевнений Єрошов.

До речі, за словами Владислава Чечоткіна, мобільний додаток rozetka.ua теж поки ефекту не дає. «Ми зробили його на перспективу, але зараз у частці продажів він дає не більше 5%», – сказав він «Вістям».

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я