Вівторок, 28 Травня, 2024

В інтернеті може стати менше свободи: впроваджують стандарт Encrypted Media Extensions

Копіювати, переглядати та розповсюджувати мультимедійні матеріали в інтернеті скоро стане складніше. Тім Бернерс-Лі, творець всесвітньої Павутини та головний арбітр стандартів, за якими працює інтернет, затвердив суперечливий стандарт обмеження прав Encrypted Media Extensions (EME).

Extensions

Фахівці, які виступають за вільний інтернет, критикують EME від самого початку. Наприклад, некомерційна організація вільного програмного забезпечення Free Software Foundation (FSF) продовжує агітаційну кампанію «Дефективний за конструкцією» (Defective by Design), яка направлена проти EME.

Новий стандарт викликає супротив у експертів тому, що він зменшує контроль користувачів над власними комп’ютерами, послаблює їхню приватність та безпеку. Група із захисту прав людини при ООН каже, що впровадження EME підвищує ризик для широкого кола користувачів.

За впровадження EME виступають такі компанії, як Netflix, Google, Microsoft, Apple, Motion Picture Association of America. Усі вони робили фінансові внески в організацію World Wide Web Consortium (W3C), яка займається розробкою та розвитком інтернету. Саме цей орган очолює Тім Бернерс-Лі.

Експерти, які хочуть зупинити впровадження EME в інтернеті, вже готують апеляцію у Виробничий комітет при World Wide Web Consortium. Їм необхідно за два тижні зібрати 5% голосів від загальної кількості членів комітету в 475 організацій. Лише після цього комітет зможе прийняти фінальне рішення: застосувати чи полишити EME.

«Члени W3C повинні взяти відповідальність за цифрові права інтернет-користувачів та апелювати катастрофічне рішення Тіма Бернерса-Лі, – каже менеджер Free Software Foundation Зак Рогофф. – Головними пріоритетами розробників стандартів повинні бути свобода, приватність, безпека, взаємозамінність та доступність. Вони не повинні допомагати Голлівуду та стримінговим сервісам робити їхні антикористувацькі рішення DRM ефективнішими».

Якщо стандарт Encrypted Media Extensions все-таки приймуть, в інтернеті почне зростати кількість захищених DRM-матеріалів. Такий контент неможливо вільно переглядати, обмінюватися, зберігати тощо. Подібні матеріали будуть обмежені платформою та правилами сервісу, який їх транслює.

Зараз стримінговим сервісам для того, щоб впровадити онлайновий DRM-контент, необхідно змусити користувачів встановити спеціальні плагіни у браузер. Після ратифікації Encrypted Media Extensions плагіни будуть не потрібні – браузери отримують вбудовану підтримку DRM-матеріалів.

Окрім цього, фахівці виявили, що рішення Digital Editions DRM видають приватну інформацію користувачів стороннім особам. Вони також блокують розширені можливості – створення субтитрів до відео, перекладів, коментарів тощо.

«Ми оплакуємо наявний інтернет, бо W3C всіх продала, – каже виконавчий директор Free Software Foundation Джон Салліван. – Поки що це не кінець – можна подати апеляцію. Не дайте можливості гігантським корпораціям контролювати Веб».

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися