Європа рекомендує виробникам робити ремонтопридатні девайси

Серед усієї протестованої техніки найбільше сьогодні зберегли ремонтопридатність ноутбуки

Навіть офіційні сервісні центри сьогодні часто не займаються ремонтом – користувач отримує новий гаджет замість зламаного. Подібна практика породжує велику кількість електронного сміття, яке сильно шкодить екології. Європейським парламентарям це набридло, і вони порекомендували виробникам створювати ремонтопридатні гаджети.

ремонтопридатні

Виробники електроніки, особливо Apple, люблять хвалитися своїми звітами про турбування щодо екології. Але фахівці з iFixit та екологи «Грінпіс» вважають, що це здебільшого маркетинг. Адже вони всіляко перешкоджають ремонту та відновленню своїх гаджетів. Від повністю склеєних девайсів, які неможливо розібрати без пошкодження, до засекречення ремонтних схем та переслідування приватних сервісних фахівців. Експерти вважають ремонтопридатність важливим елементом сучасних гаджетів.

Депутати Європейського парламенту вважають, що матеріальні товари повинні бути достатньою мірою ремонтопридатними. Програмне забезпечення повинно мати можливість простого оновлення. Вони також виступають за забезпечення доступності запчастин. Депутати також голосують за усунення принципів навмисного старіння продукції. Пункт щодо навмисного старіння дуже цікавий, тому що сам факт його присутності в списку рекомендацій говорить про те, що Європарламент вважає, що виробники таке практикують.

В опублікованому днями документі сказано, що Європарламент хоче просувати ідею тривалішого терміну служби продуктів. Серед рекомендацій значаться:

 • надійна та придатна до ремонту продукція з тривалим терміном служби;
 • мінімальні критерії стійкості, які встановлюються для кожної категорії продуктів ще на етапі проектування;
 • зміна гарантійних зобов’язань для випадків, коли ремонт займає більше місяця;
 • держави, які входять до складу ЄС, повинні створювати стимули виробникам для випуску більш надійних і ремонтопридатних продуктів. Вони повинні стимулювати ремонт і продажу старих автомобілів, що має збільшити кількість робочих місць і скоротити кількість відходів;
 • споживачі повинні мати можливість звернутися до незалежних ремонтних майстерень, а програмні або апаратні рішення, що перешкоджають цьому, повинні бути видалені;
 • основні компоненти (акумулятори, світлодіоди) не повинні бути приклеєні, якщо це не потрібно з міркувань безпеки;
 • запчастини, які необхідні для належного та безпечного функціонування товарів, повинні бути доступні за ціною, що відповідає характеру і терміну служби продукту. Це можливість для виробників продавати якісніші і надійні запчастини дорожче;
 • у всьому Євросоюзі має бути введено загальне визначення «планового старіння», а також відповідна система, яка допомагала б визначати наявність запланованого старіння в товарах і приймала б необхідні заходи по відношенню до таких виробників;
 • введення спеціального маркування, що визначає довговічність продукту, наявність елементів «екодизайну», можливість модернізації і повторного використання;
 • створити «лічильник споживання» для найбільш релевантних споживчих товарів для забезпечення кращої інформованості споживачів.

 

Також у документі сказано, що 77% споживачів Євросоюзу вважають за краще за можливості ремонтувати товари, а не купувати нові.

Нещодавно відомі в інтернеті фахівці з розбору гаджетів iFixit разом з «Грінпіс» опублікували посібник для споживачів електроніки. У цьому документі фахівці з екологами пропонують прийняти ремонтопридатність як головний фактор у системі виставлення оцінок пристроям. Сама iFixit вже давно виставляє рейтинги різним гаджетам за рівнем їхнього ремонту.

У запропонованому документі експерти оцінили 44 свіжих пристроїв від 17 різних виробників, серед яких Apple, Google і Samsung. Рейтинги враховують простоту розбору, доступність запасних частин та наявність інструкцій з ремонту техніки.

У більшості випадків пристрої можна полагодити. Але дослідження також дає підстави для песимізму. Ситуація змінюється до того, що все більше нових гаджетів переходять у категорію одноразових, які дуже важко або неможливо полагодити.

Серед усієї протестованої техніки найбільше сьогодні зберегли ремонтопридатність ноутбуки. Однак у цій категорії на гірше виділяються Apple зі своєю лінійкою ноутбуків і Microsoft Surface Book.

Однією із головних скарг фахівців є те, що серед усіх перевірених пристроїв 70% обладнані акумуляторами, які важко замінити. Нині лише 7% девайсів розраховані на те, що акумулятор зможе замінити сам користувач. Експерти відзначають, що складність заміни акумулятора є суттєвим мінусом через його деградацію. Це лише питання кількох років, коли ємність батареї деградує настільки, що девайс майже перестане бути мобільним та оселиться біля розетки.

1 коментар

 1. Ого, интересная инициатива. А то последний прибор, из мною купленных, которые можно привести в чувство без замены была машинка для стрижки типо такой https://stylus.ua/mashinki-dlya-strizhki-trimmery/, а вот блендер ушел на в мусор, так как с его запаянным корпусом ремонт возможен, только если его распилить =)

Comments are closed.