В Японії запропонували заборонити завантажувати файли з інтернету

Запропонований закон мав криміналізувати завантаження будь-якого контенту, з копіюванням слів пісень та скриншотами включно

Лобі правовласників продовжує «закручувати гайки» простим користувачам. Влада Японії вирішила, що боротися з недоотриманим прибутком буде простіше, якщо повністю заборонити завантаження контенту з інтернету. Порушникам загрожує тюремний термін до двох років. Законопроект заблокували на першому голосуванні і поки що відправили на доопрацювання для повторного розгляду.

Завантаження нелегального контенту заборонене у більшості країн світу, однак у Японії вирішили розширити дію закону з традиційних фільмів, музики, ігор, коміксів тощо. Запропонований закон мав криміналізувати завантаження будь-якого контенту, з копіюванням слів пісень та скриншотами включно. Завантаження картинок з чужих акаунтів у соцмережах також вважається незаконним. Загалом завантаження будь-яких документів, що є чиїмось творінням, порушує норми законопроекту. За порушення, окрім двох років у в’язниці, можна було отримати також штраф у розмірі $18 000 доларів.

Законопроект також враховував ліч-сайти – це ресурси, які не мають забороненого контенту на своїх серверах, але містять посилання на нього. За оцінками, у Японії працює приблизно 200 таких ресурсів. Власникам таких сайтів загрожувало покарання до п’яти років ув’язнення.

Новий документ виявився таким, що понад 80 дослідників, юристів та академіків випустили термінову заяву, в якій закликали владу переглянути цю пропозицію. Вони вважають, що така широка заборона негативно вплине на дослідження, зменшить креативність та підштовхне публіку до втрати віри у справжню мету законів про копірайт.

З новим законопроектом не згодні навіть деякі творці контенту, права яких він мав захищати. Автор манги «Nodame Cantabile» Томоко Ніномія сказав: «Хто просив цього?» Творець манг «Love Hina» та «Negima!» Кен Акаматсу вважає, що з прийняттям такого закону буде легко залякувати користувачів страхом арешту. Художник манг та голова японської Спільноти дослідження мультфільмів та коміксів Кейко Такемія каже, що «драконівські умови» знищать фанатські спільноти та створений ними контент.

Лобі правовласників активно просувало новий жорсткий закон про копірайт. За три місяці відбулося п’ять засідань відповідного органу. Планувалося, що новий документ після його прийняття повинен запрацювати з 1 січня 2020 року.

У Європі найближчим часом можуть прийняти схожий закон на користь правовласників. Його стаття 11 запроваджує «податок на посилання», за яким веб-сайти та різноманітні новинні агрегатори повинні отримувати дозвіл на публікацію матеріалів та платити джерелам у разі розміщення посилань на них або використання шматків тексту. Стаття 13 змушує інтернет-платформи, які відповідають за 20% сайтів, використовувати системи фільтрації контенту, щоб запобігти вивантаженню онлайн піратських матеріалів. При цьому законопроект не уточнює, як сайти повинні втілювати вимоги цих статей у життя. Експерти побоюються, що веб-портали з остраху перед покаранням не будуть детально розбиратися в контенті.

Законопроект також ігнорує наявне сьогодні поняття чесного використання. Прикладом такого є Wikipedia, яка містить посилання, цитати та медіа, які взяті з інших ресурсів.