Винахідник інтернету про майбутнє Вебу: система руйнується

До речі, поки Бернерс-Лі в інтерв’ю розповідає про руйнування інтернету, він сам приймає участь в зменшенні свободи онлайн.

Майбутнє онлайнової комунікації знаходиться під загрозою, вважає головний розробник інтернету Тім Бернерс-Лі. Він говорить що інтернет як система руйнується. Винним він вважає знищення мережевої нейтральності, розростанням фальшивих новин та маніпуляцію публікою.

інтернету

Коли Бернерс-Лі з колегами уявляли майбутню модель онлайну, вони бачили її як вільну платформу для співпраці та обміну ідеями. Сорок років потому Бернерс-Лі, який є винахідником URI, URL, HTTP, HTML, автором концепції «семантичної павутини», творцем Всесвітньої мережі і чинним глава консорціуму World Wide Web Consortium (W3C) в недавньому інтерв’ю британській газеті The Guardian зазначив, що його особистий оптимізм щодо майбутнього Мережі поступово слабшає під натиском «неприємного потоку» проблем.

Тімоті Бернерс-Лі не приховував своєї думки про те, що Мережа, завжди була прямим відображенням людства, тому там було хороше, погане і жахливе. Однак його сприйняття Мережі як відкритої платформи, що дозволяє всім і кожному відкрито ділитися інформацією, забезпечує доступ та можливості співпраці без географічних кордонів останнім часом все більше зменшується через могутність великих ІТ-компаній, алгоритми яких ефективно маніпулюють масами.

«Я досі зберігаю оптимізм, але це оптимізм стоїть на пагорбі в оточенні мерзенної бурі, що дме в моє обличчя і розхитує підвалини, – розповів в інтерв’ю британський винахідник. – Нам треба зціпити зуби, утримувати досягнуте і перестати вважати само собою зрозумілим, що Мережа сама приведе нас до чудес».

Провину в поширенні дезінформації і пропаганди в онлайні Бернерс Лі певною мірою покладає на великі інтернет-майданчики – такі як Google або Facebook, які завідомо були розроблені для залучення уваги великої кількості користувачів. «Людей обдурюють за допомогою штучного інтелекту, дуже тонко навченого способів обману», – зазначив він.

Великі платформи діляться виручкою від реклами з творцями контенту. Фінансовий стимул призводить до масового поширення підроблених політичних новин, які потім розносяться по соціальних мережах на зразок Facebook і фінансуються за рахунок автоматизованих рекламних систем на зразок Google AdSense.

«Система зазнала невдачі. Дохід від реклами за кліки аж ніяк не допомагає людству в просуванні правди і демократії. Саме цим я і стурбований», – заявив Бернерс-Лі.

До речі, поки Бернерс-Лі в інтерв’ю розповідає про руйнування інтернету, він сам приймає участь в зменшенні свободи онлайн. Влітку 2017 року консорціум World Wide Web Consortium (W3C), яким він керує, затвердив суперечливий стандарт обмеження прав Encrypted Media Extensions (EME). За неї проголосували 58,4% членів W3C, 30,8% були проти, 10,8% – утрималися.

Новий стандарт викликає супротив у експертів тому, що він зменшує контроль користувачів над власними комп’ютерами, послаблює їхню приватність та безпеку. Група із захисту прав людини при ООН каже, що впровадження EME підвищує ризик для широкого кола користувачів.

За впровадження EME виступають такі компанії, як Netflix, Google, Microsoft, Apple, Motion Picture Association of America. Усі вони робили фінансові внески в організацію W3C.