П’ятниця, 14 Червня, 2024

Віртуальна реальність для психіатра

Віртуальна реальність стала ефективним інструментом лікування психічних розладів. Психіатри в Європі і США активно застосовують експозиційну терапію з використанням високих технологій. Вони створюють симуляцію різних стресових для пацієнтів ситуацій у кіберпросторі. Раніше для цього хворим доводилося в реальності зустрічатися зі своїми страхами.

За допомогою віртуальної реальності медикам вдалося досягти суттєвих результатів у лікуванні таких розладів, як клаустрофобія, страх відкритих просторів, висоти, польотів на літаку, публічних виступів, і навіть посттравматичного синдрому у ветеранів воєн і аутизму в дітей.

Зокрема, дослідники медичної школи університету Еморі з’ясували, що імітація у віртуальному просторі різних відчуттів, пов’язаних зі спогадами про військову травму в пацієнтів із посттравматичним синдромом (PTSD), дозволяє знизити прояв його симптомів протягом наступних шести місяців після VR-терапії на 15-67%.

Технологія, розроблена барселонською компанією Psious Inc., дозволяє психіатрам моделювати різні ситуації, при яких виникають розлади і фобії, такі як зліт літака, аудиторія зі слухачами, тісна кабіна ліфта, поверхня з жуками і павуками.

Приклади симуляцій у віртуальній реальності для лікування різних розладів

Фахівець може варіювати ступінь впливу, наприклад, змінюючи розмір аудиторії і рівень деталізації одягу та осіб віртуальних слухачів, а також їхню поведінку – від уважного слухання до несхвальних вигуків з натовпу.

Це дозволяє пацієнтові поетапно проходити експозиційну терапію, яка полягає у відтворенні ситуації, в якій у нього проявляються страх і панічні реакції. За допомогою психіатра хворий із часом усвідомлює, що йому не загрожує реальна небезпека.

Експозиційна терапія в кіберпросторі – це не лише зручно, але й ефективно. Згідно з дослідженням, опублікованим у 2007 році в журналі «Кіберпсіхологія і поведінка», таке лікування на базі віртуальної реальності викликає набагато менше відторгнення у пацієнтів. У той час як зі 150 досліджених хворих 27% відкинули ідею експозиційної терапії, тільки 3% відмовилися від варіанта з використанням віртуальної реальності.

Віртуальна реальність також показала свою ефективність у лікуванні дітей і дорослих, які страждають на аутизм. Симуляція різних соціальних ситуацій дозволяє виробляти у них нормальні реакції поведінки в суспільстві. Серія експериментів в Університеті Ньюкасла, результати яких були опубліковані в 2014 році в журналі PLOS ONE, довела ефективність лікування фобій і тривожності в дітей-аутистів.

Сьогодні в США і Європі технологія експозиційної терапії з використанням віртуальної реальності застосовується виключно професійними психіатрами та недоступна широкому колу користувачів. Хоча технічно для її застосування достатньо завантажити мобільний додаток з відповідними терапевтичними VR-симуляціями і запустити їх на смартфоні, встановленому в пристрій типу Samsung Gear-VR або Google Сardboard.

Лікування арахнофобії за допомогою віртуальної реальності

У США пряме розповсюдження таких віртуальних засобів психіатричної терапії серед широкої аудиторії вимагало б дорогої і тривалої сертифікації адміністрацією харчових продуктів і медикаментів, чого при використанні професіоналами не потрібно. Компанія Psious поки не планує широкий продаж своїх продуктів споживачам, проте вважає можливим обмежений продаж безпосередньо, наприклад, пацієнтам, котрі страждають на важку форму агорафобії (страх відкритого простору), для яких візит до лікаря сам по собі є великим стресом.

Застосування інструментів віртуальної реальності при лікуванні психічних розладів має величезний потенціал, упевнений керівник Центру правової та психологічної допомоги в екстремальних ситуаціях Михайло Виноградов.

«У СРСР психологи ефективно використовували експозиційну терапію при лікуванні різних страхів і фобій, і подібні методи були навіть більш поширені, ніж у США і Європі. Тепер же багаторічний досвід можна застосувати і у віртуальній реальності», – розповів експерт «Газеті.Ru».

За словами Виноградова, більшість фахівців розуміють її потенціал і налаштовані частіше застосовувати гаджети віртуальної реальності при лікуванні психічних розладів.

«Окуляри віртуальної реальності позбавляють пацієнтів і лікарів від необхідності боротися зі страхами наживо, що скорочує загальний час і вартість терапії. Крім того, психіатр у кілька разів ретельніше контролює вплив об’єкта страху на пацієнта, тому може уникнути негативних побічних ефектів », – підсумував фахівець.

За матеріалами: Газета.Ru

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися