Четвер, 18 Квітня, 2024

Владу та компанії просять підписати «Контракт для Вебу», однак він нічого не змінить

Один із розробників світової Павутини, а нині – один із керманичів її розвитку, Тім Бернерс Лі, з одного боку, зменшує свободу в інтернеті, а з іншого – говорить, що знання повинні бути вільно доступними. Він придумав такий собі «Контракт для Вебу» і прохає владу країн та компанії підтримувати цей документ. Причина в тому, що за 10 років інтернет може перетворитися на розрізнені групи з потужною цензурою.

Поданий Лі документ є зібранням прав та обов’язків сильних світу цього перед інтернетом. «Контракт для Вебу» має на меті боротьбу з антидемократичними тенденціями, масовим спостереженням, дезінформацією та цензурою.

«Ми не мали складного та повного плану дій для розвитку Вебу, – каже Лі. – Це вперше ми отримали книгу правил, в якій відповідальність розділена».

Хоча «Контракт для Вебу» має добру мету – забезпечити вільний доступ до знань, від нього може виявитися мало користі, вважають деякі експерти. Адже цей документ добровільний і не має якихось інструментів впливу. При цьому бізнес таких корпорацій, як Google та Facebook, побудований на шпигуванні, розповсюдженні неправдивих фактів та інших негативних факторах.

Країни сьогодні також розривають інтернет на частини, особливо Китай, Росія та Іран. У них доступ громадян до веб-сайтів та онлайн-сервісів повністю залежать від політичної волі, а влада має технічні засоби закрити канали доступу за межі країни.

«Тенденція на розділення сильно хвилює, і вона екстремальна зараз в Ірані, – каже Літ. – Сильна влада демонструє толерантність до інших думок, опозиції, а також голосу з-за кордону».

Як інструменти тиску Бернерс-Лі пропонує використовувати фінансовий тиск. Наприклад, держава може отримати нижчі ставки за кредитами, якщо дозволяє вільні потоки інформації у своїй домашній мережі.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися