Субота, 2 Грудня, 2023

Яким буде інтернет в 2030 році

Перша інтернет-сторінка запрацювала в серпні 1991 року і тоді інтернет бачився людям як місце свободи, вільного обміну інформацією та розвитку. Сьогодні інтернет – це розсадник фейкових новин, цензури, обмеження доступу до інформації та диктатура технологічних гігантів. Однак Павутина не припиняє змінюватися, і залишається лише здогадуватися, якою вона буде в 2030 році. Експерти на прохання видання Gizmodo спробували спрогнозувати.

Крістіан Фучс

Професор медіа та комунікацій в Університеті Ветсмінстера, директор Інституту медіа та комунікацій, автор 500 публікацій

Інтернет та суспільство взаємодіють. Вигляд Павутини в 2030 році залежить від розвитку суспільства. Історія – це розповідь класової та соціальної боротьби, тому майбутнє не визначене та відносно відкрите. Все залежатиме від встановленого у той час порядку. Це може бути як дистопія, так і утопія. Якщо поточні тенденції націоналізму та авторитаризму продовжаться, в майбутньому можна чекати війну та фашизм. В фашистському інтернеті буде постійна права пропаганда на корпоративних та державних монопольних платформах. Розваги триматимуть маси аполітичними та тихими. Не буде демократії, свободи слова та політичної опозиції. Критичні голоси давитимуть насиллям.

Запобігти такому дистопійному майбутньому можна, борючись за демократичний соціалізм. В соціалістичному інтернеті соціалістичного суспільства публічні сервіси незалежні від держави та корпорацій. Це самокеровані організації, які належать робітникам та користувачам.

Сара Джексон

Доцент Університету Пенсільванії

В 2030 році інтернет повністю залежатиме від його захисників та відкритих політиків, які зможуть повторно встановити та зміцнити принцип мережевої нейтральності. Якщо вони не зможуть, існуючі сьогодні тенденції зруйнують мережеву нейтральність та демократичний доступ. Такий інтернет в 2030 році буде мати ще більше реклами, менше швидкості, більше відібраного корпораціями контенту, на платформах буде менше розмаїття користувачів. Еліти матимуть доступ до дорогого приватного інтернету, який буде швидшим. Старі страхи про цифрову нерівність постануть з новою силою.

Браян МакКалог

Автор книги «Як стався інтернет: від Netscape до iPhone»

Ми точно знаходимося в точці біфуркації інтернету. Ми вже бачимо як це відбувається. Це не просто існування китайського та західного інтернетів, в одному з яких тотальний контроль та цензура, а інший є відкритим та заснований на великих нерегульованих спільнотах, як це було останні 30 років. Сьогодні питання в тому, наскільки владу інших країн приваблює ідея закритого інтернету. Можливо, буде Російський, Індійський, Європейський інтернет? Уже сьогодні компанії показують користувачам з Європи не те, що в інших країнах. Як сильно розділиться глобальний інтернет на галактики місцевих інтернетиків залежно від законів та традицій?

Західний інтернет у значній мірі поглинули великі платформи. Як не бачу, що цей процес сповільнюється. При цьому задача олігополії – не допустити конкурентів (читай – придушити інновації).

Моя загальна відповідь – надзвичайний песимізм. В 2030 році ми можемо озирнутися на 10-15 років назад і сказати, що то була золота ера.

Сара Енн Оатс

Професор Університету Меріленду

До 2030 року підключення до інтернету стане ще простішим та непомітнішим. Глобальна онлайн-аудиторія розділиться на клани та племена. Деякі з них будуть природніми, наприклад, авторитарні режими, які обмежують своїх громадян загоном національного сегменту – це вже відбувається в країнах. Але це також буде відбуватися із тим, як користувачі відвертаються від великих загальних соціальних медіа та переходять до груп по інтересам. Спостерігатиметься зростання мікро-лідерів думок на фоні переходу людей до груп за інтересами.

У 2019 вже стало зрозуміло, що приватність знищена не лише через числені витоки даних, а й через те, що стало зрозуміло – онлайн-поведінка створює чіткий портрет індивідуальності. У 2030 можуть дійти кінця існуючі рештки онлайнової анонімності.

Ніколь Старосієлські

Доцент у сфері медіа, культури та комунікацій Університету Нью-Йорку.

У 2020 році інтернет буде під водою. Уже сьогодні значна частина інтернет-даних проходить оптичними кабелями, що розміщені під поверхнею води. Але значні сегменти інтернет-архітектури ніколи не розраховувалися на занурення під воду. Наземні кабелі, дата-центри, офіси інтернет-провайдерів постраждають від змін клімату, і це проявиться не лише як вимкнення інтернету. Зміни клімату та вартість пом’якшення наслідків вплинуть на контент. Ті, хто зможе платити, матимуть доступ до надійних архітектур та мереж. Інші пожертвують своєю приватністю та автономністю заради можливості бути онлайн. Основа такої системи вже розбудована, для повної реалізації потрібне лише десятиліття катастрофічних штормів.

Мелісса Террас

Професор цифрової культурної спадщити в Коледжі мистецтв при Університеті Единбургу

Інтернет підходить до свого 40-річчя, і перші дні без регуляції, із креативністю, свободою та рівним доступом виглядають як древня історія. Ті, хто пам’ятатися ті ранні дні через десятиліття будуть у такому віці, що розповідатимуть ці історії своїм онукам. В 2030 році, схоже, ми матимемо замкнуте цифрове середовище, в якому користувачі знають і розуміють, що за кожним їхнім кроком стежать і монетизують. Як ми вже бачимо, створення платформ для розміщення контенту стає складнішим та дорожчим. Це закриває можливості для розвитку технології з метою соціального блага, якщо ця мета не відповідає з домінуючою ідеєю шпигування.

Я би хотів, щоб ми знайшли способи пом’якшити найгірші приклади людської поведінки, які ми могли спостерігати в соцмережах. Я би хотів, щоб неприбуткові організації, які керують інтернетом, мали більше законних можливостей втручатися в етичні питання та боротися з домінуванням великої комерції.

Попри грандіозні початкові цілі та обіцянки суспільству, до 2030 року інтернет може «з’їсти» сам себе і деградує до купки сервісів за підпискою. В 1990-х інтернет був чудовим, але потрібно було бути там.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися