Wikipedia може залишитися без авторів

«Вікіпедія» стала найбільшою інтернет-енциклопедією у світі завдяки волонтерам, які пишуть для неї статті. Але таких стає все менше. Експерти кажуть, що пік своєї популярності «Вікіпедія» подолала.

Онлайн-енциклопедія містить майже 35 мільйонів статей приблизно 280 мовами. «Вікіпедія» є найповнішою і найбільш популярною універсальною інтернет-енциклопедією. Створений у 2001 році веб-сайт сьогодні входить у десятку найбільш відвідуваних сайтів світу. Порталу навіть вдалося потіснити на ринку довідкової літератури легендарне зібрання енциклопедичних словників «Брокгауз». Ще одним доказом любові став пам’ятник онлайн-енциклопедії в польському місті Слубіце.

 «Вікіпедія» пожирає своїх дітей

Одна з причин високої популярності енциклопедії – у її підході: користування порталом безплатне, основну роботу здійснюють волонтери. Складати і коригувати статті для вільної енциклопедії може практично кожен.

Найбільшою є англомовна версія енциклопедії: приблизно п’ять мільйонів статей. Німецька «Вікіпедія» – на другому місці за кількістю статей (близько двох мільйонів), зате вона бере якістю: тексти відрізняються тут більшою глибиною і змістовністю.

Але вже з 2007 року авторів, які прагнуть поділитися своїми знаннями з іншими, поступово стає менше. Кількість активних учасників, які займаються написанням або оновленням статей англійською мовою, за п’ять років скоротилася на 20 000 і склала у 2013 році 30 тисяч людей. Такий же негативний тренд спостерігається і в німецькомовній версії. Крім того, серед авторів, які зберігають вірність проекту, лише одиниці беруть активну участь у поліпшенні змісту статей та внесенні до них суттєвих поправок.

«Революція пожирає своїх дітей, «Вікіпедія» теж», – пише на своїй сторінці автор енциклопедії з ніком Ureinwohner.

Пам’ятник Вікіпедії в Слубіце

Бюрократичні формальності

Одна з причин зниження кількості авторів криється в технічних складнощах. «Багатьох відлякує формат, у якому треба створювати статті, – пояснює учасник із ніком Gereon K, який пише для німецької «Вікіпедії» вже сім років. – Потрібно ставити спеціальні розмітки, щоб текст з’явився на сайті із заголовком, абзацами й посиланнями».

Його колега Marca2011, яка недавно почала писати для онлайн-енциклопедії, додає: «Було б практичніше використовувати щось на зразок програми Microsoft Word».

Спроби розробити інструмент, який полегшив би новачкам оформлення текстів для «Вікіпедії», робилися не раз, але безуспішно.

Перешкодою є і складна система правил, невиконання яких призводить до блокування або видалення статті. «Я не внесла категорії, просто не знала, що це треба робити», – згадує Marca2011, стаття якої відразу ж була внесена в розділ «До поліпшення». Не кожен новачок готовий детально вивчати довгу інструкцію, яку «Вікіпедія» розсилає новим учасникам. Те, що відбувається з «Вікіпедією», учені з університетів у Берклі, Вашингтоні і Міннесоті у своєму дослідженні називають «окостенінням». Дотримання формальностей при постановці статей переважає над авторською і редакторською роботою.

Культура критики

За даними однієї з найбільших німецьких газет Sueddeutsche Zeitung, 85 відсотків новачків уже через рік після участі в проекті припиняють співпрацю. До цього призводять і внутрішні конфлікти. Не всі відразу розуміють, яку інформацію слід включати в статтю, а що вже буде зайвим. Виникають гарячі суперечки з адміністраторами, які наділені правом блокувати статті або скасовувати правки в текстах. «Я знаходжу дуже захопливим і одночасно дивним те, наскільки нещадно деякі учасники один одного критикують», – зізнається Marca2011. Сама вона воліє обходити стороною гострі теми: політику і гендерні питання.

«Неадекватна культура ведення дискусій дратує багатьох авторів і відштовхує їх від проекту», – підкреслює на своїй сторінці Ханс-Юрген Хюбнер. Він є автором енциклопедії та спеціалізується на Італії.

«Культура гостинності» не розвивається, навіть незважаючи на те, що цього вимагають закони самої «Вікіпедії». Далеко не всі виявляють дружелюбність і терпіння по відношенню до новачків. Свавілля деяких адміністраторів, внутрішня конкуренція – часті теми в дискусійних чатах.

Наприкінці листопада фонд Wikimedia продемонстрував систему об’єктивної оцінки правок, яка дозволяє відрізнити зміни, внесені в текст у цілях вандалізму, від тих, що були зробили з добрих спонукань, але потім скасовані адміністраторами з причини недотримання стандартів через незнання.

За матеріалами: Deutche Welle