Вівторок, 28 Травня, 2024

Як мобільники стали екологічною загрозою в Кот-д’Івуар

Останніми роками Африканський континент активно розвивається та освоює мобільні технології. За допомогою телефонів вони контролюють якість ліків, протистоять вірусним епідеміям та рухають освіту. Однак таке зростання популярності мобільних гаджетів призвело до екологічної катастрофи. Мобільники починають знищувати самих африканців та навколишнє середовище.

Завдяки розвитку електроніки нові моделі телефонів стають дедалі доступнішими, і користувачі воліють купувати нові гаджети. На місцевих «чорних» ринках вони можуть придбати собі новий смартфон за ціною $8 – це доступна сума для великої частини населення африканської країни Кот-д’Івуар.

Зі старими пристроями африканці прощаються швидко. «Ми викидаємо їх у кошик для сміття», – каже Аду Фелічін. Він володіє магазином з продажу та ремонту телефонів. Він розповідає, що люди, незважаючи на розвинуту інфраструктуру з ремонту, частіше стали купувати нові гаджети, а не старі.

Багато з таких викинутих мобільників опиняються у водах річки Ебрі Лагун – центральної артерії міста Абіджан. Там вони розкладаються на складові компоненти – свинець, миш’як, ртуть, кадмій, хлор та багато інших токсичних речовин. Усі ці елементи потрапляють у воду та гублять річкову екологію.

Ситуація стала настільки критичною, що електронні компоненти та інше сміття просто плавають на поверхні води. Місцеві кажуть, що довго знаходитися на березі річки неможливо – від неї йде нестерпний сморід. Однак це лише частина проблеми, стверджує міністр екології Кот-д’Івуару Джорджес Кодайо. За його словами, якщо не вирішувати цю проблему, електронні відходи у річці можуть стати токсичною загрозою.

«Усе це електронне сміття складається з багатьох хімічних елементів, – пояснює він. – Якщо з ними не поводитися відповідним чином, вони загрожуватимуть здоров’ю населення».

Сміття на гроші

Небезпечну ситуацію може зрушити на краще жага людей заробити кошти. У Кот-д’Івуарі почали з’являтися організації, які збирають гаджети в майстернях та відправляють їх не на смітник, а на переробку. Один з перших подібних центрів відкрила Mesad – благодійна установа, яка фокусується на здоров’ї, освіті та розвитку.

«Спершу люди були здивованими, – каже один з кур’єрів цієї організації Констант Акім. Він їздить містом та забирає в телефонних майстернях рештки, щоб їх не викидали на смітник. – Вони не вірили, що я буду платити за кілограми їхніх відходів. Однак тепер вони раді позбутися його за невеликі кошти».

Констант Акім поряд зі своїм робочим транспортом для перевезення зібранного електронного сміття

Власники майстерень з ремонту телефонів не розповідають, скільки грошей вони заробляють. «Якимось чином такі збиральники нам корисні, і ми приносимо їм прибуток», – коментує Фелічін. Проте завдяки можливості отримувати такі гроші майстер каже, що він тепер нічого не викидає. І завдяки цьому місцеві жителі стали менше перейматися тим, що діти зможуть підібрати якісь небезпечні токсичні відходи.

Переробка для блага

Зібрані частини електроніки робітники центру Mesad привозять до центру переробки, через який проходять тисячі мобільних телефонів. Там їхні компоненти сортують та готують до наступних етапів. Пластик, батареї, екрани, мікросхеми, дорогоцінні матеріали – всі вони йдуть у окремі компоненти.

«Переробка є дуже важливою. Ми все більше страждаємо від хвороб, які не можемо пояснити, – каже Ізабель Габо. Вона працює директором проекту Mesad з утилізації електронного сміття. – Можливо, вони виникають через забруднення води в річках, у які скидають все сміття. Ми не багата країна, ми – країна, що розвивається. Тому для мене проект є важливим, оскільки дозволяє людям підзаробити».

Бідні африканські країни, кажуть експерти, страждають також не лише від власного сміття, але й від іноземного. До них, особливо у Гану, звозять відходи з розвинених країн: телевізори, холодильники, гаджети тощо.

Проект з переробки сміття розвиває французький оператор Orange, який вже відкрив на Чорному континенті п’ять заводів. Центр у Кот-д’Івуарі вже зібрав та відправив понад 10 тонн електронного сміття, однак це менше 1% від загальних електронних відходів у державі.

Матеріали та фотографії: BBC

 

2 КОМЕНТАРІ

Comments are closed.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися