Неділя, 14 Квітня, 2024

Як народжуються «розумні» міста у світі та Україні. Слідами Smart Building Forum

До 2020 року у світі буде близько 600 «розумних» міст, вважає консалтингова компанія McKinsey. Ці міста будуть генерувати до 60% світового ВВП.

Саме поняття Smart City – це скоріше концепція, ніж якесь конкретне рішення. Вона означає, що в місті активно використовуються технології Інтернету речей (IoT) для управління міським майном. Найпростіші приклади – це управління міським транспортом, автоматизовані парковки, контроль освітлення вулиць, електронна система охорони здоров’я (eHealth) та подібні рішення.

22-23 лютого в Києві відбулася міжнародна конференція Smart Building Forum, у рамках якої почав працювати український майданчик Smart City. Його організатором виступив NDI Foundation, а сам майданчик призначений для запуску розробок і обміну досвідом у сфері рішень для «розумних» міст.

Платформа Smart City

Український майданчик Smart City презентував Сергій Шиндяпін, співробітник NDI Foundation, експерт з запуску і розгортання інформаційних проектів, систем, платформ в області sharing economy. Основна задача майданчика Smart City – об’єднання представників громадськості, влади та бізнесу для забезпечення розвитку та процвітання населеного пункту.

Платформа включає у собі інструменти розвитку єдиної цифрової карти містечка, його позиціонування на зовнішнє середовище та управління інвестиційним іміджем. Окрім того це перш за все інструмент економічного розвитку, що базується на стимулюванні соціального підприємництва, залученні краудсорсингових інструментів, генерації та впроваджені ефективних для міста рішень.

Сутність концепції полягає у тому, що громадськість створює прямі запити до влади щодо вирішення тих чи інших питань стосовно життя міста. В свою чергу системний алгоритм аналізує їх та поєднує у кластери, проектні менеджери формують проекти вирішення питань та залучення сторін, після чого влада ранжує їх у відповідності до соціальної значимості та залучає бізнес, який в свою чергу може інвестувати кошти в запропоновані проекти.

Платформа побудована на засадах публічності та прозорості, це дає можливість городянам приймати безпосередню участь у покращені умов проживання у своєму місті, здійснювати контроль за діями представників влади, а представникам бізнесу – реалізовувати проекти, які вже мають безпосередній попит та генерувати прибуток за рахунок вирішення проблемних питань.

Smart City на прикладі Ізраїлю і Данії

Стеффен Орнемарк, фахівець зі створення розумних міст з Данії, розповів про досвід впровадження концепції Smart City на прикладі міста Орхус (Aarhus). «Розумне» місто – це ціла система, яка охоплює «розумні» будівлі, систему «електронного уряду», розумний транспорт, eHealth і систему пересилання даних, яка працює всюди. Що стосується останнього, то весь Орхус покритий безплатною мережею Wi-Fi.

Один із прикладів – це робота найбільшого в країні госпіталю Aarhus University Hospital, в якому трудяться 10 тис. співробітників. Щоб ефективно управляти такою кількістю людей, будівлі були оснащені RFID-мітками. Вони дозволяють відстежувати переміщення персоналу та оптимізувати його роботу.

Ще одна цікава розробка – це система контролю теплових колодязів у самому місті. Вона дозволяє муніципалітету економити до 200 тис. євро на рік.

Щоб реалізовувати ці та інші проекти, створено платформу Aarhus City Lab. Вона залучає гроші в IoT-стартапи, націлені на вирішення міських проблем.

У свою чергу Давид Ар’є, представник Transfotech Israel, Smart City and Urbanization Incubator, розповів про ізраїльський досвід. Одна з розробок ізраїльських учених – Smart Agro. Її суть полягає у використанні міні-дронів, які за допомогою спектрального аналізу можуть фіксувати захворювання в рослин, наприклад, у картоплі. Це дозволяє не втрачати урожай і лікувати рослини на ранній стадії.

Проекти Smart City, які реалізовані в Україні

Ми робимо тільки перші кроки в напрямку «розумних» міст. На жаль, досить мало відомо про проекти, які вже зроблені. Не так давно Віталій Кличко оголосив, що до кінця 2018 року в Києві буде встановлено 10 тис. камер відеоспостереження. Але є цікаві проекти і за межами столиці.

Сергій Замідра, глава селища Немішаєве, розповів про рішення, які дозволяють мерії економити гроші. Один із таких проектів – установлення автоматичної системи освітлення вулиць. Тепер ліхтарі горять тільки в темний час доби, економлячи таким чином електроенергію. Причому витрати на реалізацію проекту були в межах 20 тис. грн.

А ще в селищі було впроваджено систему електронних проїзних документів для пільгових категорій населення, що також дозволяє економити бюджетні гроші.

Рішення Vodafone

Основою для побудови Smart City є швидка мережа пересилання даних. Скоро в Україні з’явиться 4G, а отже, відкриються нові можливості для використання IoT. Ольга Дейнега, заступник генерального директора Vodafone Україна, розповіла про рішення, які пропонує оператор.

Один із прикладів – це «Енергетичний дата менеджмент» (EDM) для підприємств. Можна досягти значної економії, контролюючи витрати електроенергії, води або газу. Наприклад, ASB банк із Нової Зеландії заощадив 1,8 млн євро за 3 роки, використовуючи EDM від Vodafone.

IoT-рішення можуть допомогти в багатьох інших ситуаціях: регулювати трафік, відстежувати пересування транспорту. У Нідерландах 25 міст долучилися до автоматичної системи відстеження заповнення сміттєвих баків. Це дозволило скоротити кількість сміттєвозів і заощадити 92 тис. євро вже в перший рік.

Установлення IoT-датчиків допомагає зберегти здоров’я співробітників, які працюють у небезпечних зонах. Вони можуть повідомити, якщо людина впала або поранилася, зайшла на територію з підвищеним ризиком або, навпаки, покинула робочу зону.

За словами Ольги Дейнеги, ці та багато інших послуг Vodafone Україна готовий надати вже сьогодні.

Дмитро Костюк
Дмитро Костюк
Головний редактор TechToday. Працює в телеком-журналістиці з 2006 року.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися