Середа, 6 Грудня, 2023

Як обрати тонометр

Показник артеріального тиску говорить не тільки про стан серцево-судинної системи, а й може свідчити про роботу внутрішніх органів. Періодичний контроль АТ рекомендується всім дорослим людям, незалежно від віку та наявності хронічних захворювань. Самостійно проводити моніторинг допоможе тонометр. Його сучасні моделі якого дозволяють вимірювати тиск самостійно, без допомоги лікаря або асистента.

Для цього розроблені автоматичні пристрої, які підходять для всіх без винятку. Завдяки конструктивним особливостям, наявності спеціальних функцій їх можуть використовувати люди з аритмією, що мають ослаблений зір або слух. Перед покупкою необхідно ознайомитися з характеристиками кожного типу тонометрів, оскільки вони відрізняються конструкцією, принципом отримання та обробки інформації, а також наявністю додаткових корисних функцій.

Які бувають тонометри

Щоб самостійно виміряти артеріальний тиск, важливо вибрати тонометр, який був би простим в експлуатації, швидко і точно показував результат. У цьому питанні слід керуватися станом здоров’я, фізичними можливостями, а також необхідністю та уподобаннями до конструкції та функцій апарату. Вирізняють такі типи приладів:

 1. Механічні тонометри. Це найбільш складні для самостійного застосування пристрою, оскільки складаються з кількох елементів, які необхідно використовувати одночасно. У комплектацію входять: манжета на плече, груша (нагнітач повітря) із клапаном, фонендоскоп та манометр. Щоб виміряти АТ, потрібно прикласти мембрану фонендоскопа до внутрішньої поверхні плеча між ліктьовою ямкою і краєм манжети. За допомогою груші наповнити повітрям манжету, після чого він поступово випускається, відкручуванням вентиля на ній. Одночасно за допомогою фонендоскопа прослуховуються тони (удари) та відстежуються показники на манометрі. Перший удар свідчить про верхній (систолічний) тиск, а останній – про нижній (діастолічний). Проводити процедуру самостійно таким тонометром важко, якщо людина хвора, страждає на гіпертонію, має поганий слух або зір, а також не має навичок поводження з цим пристроєм. Раніше механічному тонометру покупці віддавали перевагу, оскільки він був найдешевшим. Зараз різниця між моделями настільки незначна, що краще віддати перевагу іншим типам вимірювачів для самостійного застосування;
 2. Напівавтоматичні тонометри. Апарати складаються з плечової манжети, груші та електронного блоку. Людина нагнітає повітря у манжету, а далі процес здійснюється автоматично. Прилад сам обробляє інформацію та виводить результат на дисплей;
 3. Автоматичні тонометри. Це найбільш прості, функціональні та зручні для самостійного застосування пристрою. Прилад робить все без участі людини, від неї потрібно лише надіти манжету на плече або зап’ястя (залежить від моделі) і натиснути кнопку на електронному блоці. Через кілька секунд результат автоматично виводиться на екран.

Що враховувати під час вибору тонометра

Щоб отримати ефективного домашнього помічника, треба знати, як вибрати тонометр. Для цього потрібно керуватися такими критеріями:

 • Вік та стан здоров’я. Механічний тонометр можуть використовувати люди, у тому числі медпрацівники, які не мають проблем зі слухом, а також отримали певні навички поводження з даним апаратом. Однак оптимальний варіант для самостійного виміру АТ – автоматична модель. Тонометри на зап’ястя, в яких маленький електронний блок закріплений прямо на манжеті, підходять молодим користувачам, спортсменам, мандрівникам та всім, хто не має судинних патологій. Людям після 45 років краще віддати перевагу моделям з манжетою на плече, оскільки з віком судини стають менш еластичними та із зап’ясткової артерії приладу важче вловлювати пульсові хвилі. Однак і тут є винятки – апарати, що знімають показання відразу з двох артерій на зап’ястя. Це забезпечує точний результат і такі моделі можуть використовувати люди похилого віку і люди, які мають проблеми з судинами. Напівавтоматичні пристрої прості та зручні, але все ж таки не такі, як автоматичні, оскільки для нагнітання повітря за допомогою груші потрібно докладати певні зусилля;
 • Опції. Найбільш широкий функціонал мають автоматичні тонометри. Залежно від моделі вони можуть зберігати в пам’яті велику кількість результатів вимірювань. Це позбавляє від необхідності вести журнал. Також прилад здатний обчислювати середній результат на підставі трьох останніх послідовно проведених вимірювань. Можуть бути індикатори аритмії, підвищеного тиску, контролю правильної фіксації манжети та руху під час виміру. Для людей з вадами зору є моделі з голосовим супроводом, що дають підказки під час проведення процедури та вголос повідомляють результат.

Показання для застосування тонометра

Розберемося, в яких випадках й кому потрібен апарат для вимірювання тиску. До цих категорій відносяться:

 • Літній вік;
 • Гіпертонія;
 • Серцево-судинні патології;
 • Високі навантаження, у тому числі заняття спортом та важка фізична робота;
 • Часті стреси та нервова напруга;
 • Вагітність;
 • Цукровий діабет;
 • Надмірна маса тіла;
 • Малоактивний спосіб життя, відсутність фізичної активності, сидяча робота;
 • Шкідливі звички;
 • Регулярне недосипання;
 • Неправильне харчування.

Тонометр рекомендує мати у кожній родині. Не лише високий, а й низький артеріальний тиск має стати сигналом звернення до лікаря. Про відхилення АТ від норми можуть свідчити такі симптоми, як часті запаморочення, головні болі, тимчасові погіршення слуху та зору, мушки перед очима, слабкість, прискорене серцебиття, втрата орієнтації, непритомність та ін. Маючи вдома прилад та регулярно контролюючи свій тиск, можна своєчасне виявити проблему та уникнути серйозних небезпечних наслідків.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися